Jak zaczęła się Twoja przygoda z prawem korporacyjnym i co skłoniło Cię do specjalizacji w tej dziedzinie?
Będąc jeszcze na studiach prawniczych, stwierdziłem, że praktyka da mi zdecydowanie więcej, niż słuchanie wykładów na uczelni. Dlatego założyłem swoją firmę, będąc jeszcze studentem. Zacząłem pomagać ludziom w kwestiach ich długów, reprezentować nawet niektórych klientów w sprawach sądowych jako stały zleceniobiorca, aby po czasie być polecany również drobniejszym przedsiębiorcom. Właśnie w ten sposób wszedłem w świat prawa korporacyjnego. Dzięki temu mogłem porównać (dość szybko), co tak naprawdę przynosi mi satysfakcję i pieniądze.
Obecnie pełnisz funkcję Prezesa Zarządu ONCAPITAL oraz zarządzasz Kancelarią prawną Oniszczuk & Associates. Jakie są główne obszary działalności tych firm? Jakie wyzwania stawia przed nimi dzisiejszy rynek biznesowy?
Główny obszar to obsługa prawna przedsiębiorców, ale ze szczególną specjalizacją ochrony majątku i ryzyka biznesowego. Rozumiemy pod tym: struktury korporacyjne w Polsce i za granicą, czyli spółki, trusty, holdingi i fundacje, a na deser pomagamy tym przedsiębiorcom w ich codziennych sprawach firmy, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebują pomocy prawnika.
W ostatnim roku poszerzyliśmy nasz rynek odbiorców o zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę u nas w Polsce. Popatrzyliśmy na nasze usługi i know-how trochę szerzej i właśnie to była luka na rynku, którą zdecydowanie warto było zapełnić.
Początki Twojej kariery związane były z pracą w PriceWaterhouseCoopers. Jakie doświadczenia z tego okresu najbardziej wpłynęły na Twoje podejście do prawa gospodarczego?
Odbywałem tam praktyki w trakcie studiów. Zdobyte doświadczenie utwierdziło mnie w dwóch bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze, że prawo korporacyjne będzie moim konikiem. A po drugie, że praca dla kogoś i w korporacji to nie jest moja droga.
Specjalizujesz się w budowaniu struktur międzynarodowych oraz optymalizacji ryzyka biznesowego. Jakie strategie wydają się najbardziej skuteczne w dzisiejszym, globalnym środowisku biznesowym?
To zależy od skali naszego biznesu, jednak obecnie najbardziej optymalne w zakresie minimalizacji ryzyka jest połączenie polskiej spółki operacyjnej działającej lokalnie z holdingiem międzynarodowym – dzięki czemu mamy podstawę do prowadzenia codziennego firmy, zatrudniania pracowników itp. z połączeniem oddzielenia majątku biznesowego od prywatnego i jego ochrony na poziomie międzynarodowym. A obok tego wszystkiego warto otworzyć fundację rodzinną lub jeszcze bezpieczniej prywatną (w Lichtesteinie), co pozwala zabezpieczyć majątek prywatny i pomaga nim zarządzać i rozdzielać rodzinie. To jakby swój własny majątek oddzielić trochę od siebie, a bardziej swoich bliskich, ale pozwala to zarządzać nim bardziej na chłodno, nie pod wpływem chwili.
Jesteś również członkiem Rad Nadzorczych w wielu spółkach akcyjnych. Jakie wyzwania i obowiązki wiążą się z pełnieniem tej roli, zwłaszcza w kontekście prawa korporacyjnego?
To prawda, pełniłem takie funkcje przez jakiś czas. Często klienci czuli potrzebę, aby w ich organie rewizyjnym zasiadał prawnik. Zwłaszcza taki, który tę spółkę tworzył i rozumiał zawiłości postępowań rejestrowych oraz codziennych prawnych obowiązków spółki i jej organów. Wtedy mieli pewność, że ktoś nad tym czuwa.
W trakcie swojej kariery byłeś zaangażowany w obsługę prawną spółek debiutujących na rynku NewConnect. Jakie są najczęstsze kwestie prawne, z którymi stykają się te firmy na początkowym etapie rozwoju?
Najczęstsze kwestie prawne, z którymi boryka się świeża firma, to właśnie kwestie ubrania biznesu w odpowiednią strukturę prawną, czyli co wybrać? Sp. z o.o., akcyjna, JDG, a może jakaś spółka osobowa, a może w ogóle nie w Polsce? Potem to kwestia przejścia procedury rejestracyjnej, która wydaje się prosta tylko na pierwszy rzut oka. No i obowiązki przed organami administracji publicznej: ZUS, US, VAT, CRBR. Trochę tego jest.
Natomiast, gdy już decydujemy się na spółkę akcyjną i jej debiut na giełdzie, to tutaj istotne jest zdobycie zewnętrznych inwestorów, a później ustalenie z nimi korzystnych dla nas warunków umowy czy wejścia w spółkę. Dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie rejestracji do KRS, by spółka miała zabezpieczający nasz statut.
Doradzasz przedsiębiorcom w kwestiach związanych z ochroną majątku i optymalizacją ryzyka biznesowego. Jakie praktyczne rady mógłbyś dać founderom w kontekście zabezpieczania ich majątku prywatnego?
Warto pamiętać o 3 zasadach:
1. Oddziel majątek od firmowego.
2. Korzystaj z formy LTD / sp. z o.o.
3. Nie ratuj biznesu majątkiem prywatnym.
We współczesnym świecie zagadnienia związane z postępowaniem cywilnym stają się coraz bardziej skomplikowane. Jakie wyzwania i zmiany zauważyłeś w tej dziedzinie, a jakie rady mógłbyś dać przedsiębiorcom, aby unikać sporów prawniczych?
Proces sądowy jest nieprzewidywalny. Wygrywa się sprawy przegrane, a przegrywa wygrane. Dlatego o ochronie należy pamiętać przed rozpoczęciem biznesu czy współpracy, a nie po. Na przykład zbudować właśnie odpowiednią strukturę firmy, ale i podpisywać umowy z kontrahentami przygotowane przez specjalistów i z nimi negocjowane, a nie takie ściągane z internetu.
Często mówi się o tym, że właściciele firm szukają skutecznych strategii podatkowych. Jakie są najważniejsze aspekty związane z wypłacaniem wynagrodzenia czy zysków w taki sposób, aby minimalizować obciążenia podatkowe?
Jest wiele sposobów zgodnego z prawem wypłacania pieniędzy ze spółki. Kwestia to posiadanie dobrego planu i rozumienie tych zasadach oraz dobra księgowość.
Patrząc w przyszłość, jakie zmiany i tendencje przewidujesz w dziedzinie prawa korporacyjnego oraz prawa gospodarczego? Jakie wyzwania mogą pojawić się dla przedsiębiorców i czy istnieją jakieś ewentualne sposoby, aby przygotować się do nich?
Prawo w Polsce zmienia się niezwykle szybko, trudno tu mówić o kierunku, raczej teraz w dziedzinie prawa korporacyjnego nadaje go UE i skupia się na jednoliceniu rynku. Ale właśnie ze względu na tę zmienność prawa warto myśleć o ochronie wcześniej.
Zostaw komentarz