Mateusz Bodio (RKKVC): coraz więcej spółek w naszym pipeline jest założonych przez tzw. ex-founderów
17.02.2022 | Autor: Marta Wujek
Jak rozwijały się polskie startupy w 2021 roku? Co w tym obszarze przyniesie 2022 rok? W jakim kierunku idą twórcy startupów? Między innymi na te pytania odpowiada Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający funduszu RKKVC, który podsumowuje nasz polski ekosystem.
Prowadzisz firmę? Ucz się od najlepszych w branży i weź udział w najbardziej przedsiębiorczej konferencji w Polsce, Founders Mind 🧠
Sprawdź szczegóły wydarzeniaJak podsumujesz 2021 rok pod względem rozwoju startupów w Polsce?
Rok 2021 widzę jako kontynuację bardzo dobrych trendów z poprzednich lat. Inwestycje, które wydawały się ogromne – a nawet rekordowe – w 2020 roku, przyćmiły transakcje z 2021 roku. Widzimy coraz większą ilość gotówki na rynku, która jest wpompowywana do świata startupów, a to prowadzi do przykuwających wzrok wycen czy zaciętej rywalizacji o transakcje. Na pewno rośnie specjalizacja spółek oraz ich poziom technologiczny, co zaczyna być zauważane przez międzynarodowych graczy chętnych do przejęć.
Co było dla ciebie największym zaskoczeniem 2021 roku pod kątem biznesowym?
Z globalnego punktu widzenia, jestem zaskoczony, jak szybko rośnie mania web 3.0, co za tym idzie rynkiem NFT i całą otoczką. Jest to dla mnie o tyle interesujące, że web 3.0 wyznacza absolutnie nowy paradygmat Internetu i współpracy pomiędzy jego użytkownikami. Jestem ciekawy, w którym kierunku to się rozwinie.
Jakie największe trendy Twoim zdaniem będą widoczne w 2022 roku?
To, co warte jest odnotowania, to fakt, że coraz więcej spółek w naszym pipeline jest założonych przez tzw. ex-founderów, czyli przedsiębiorców, którzy założyli już wcześniej firmę technologiczną i mieli z niej duży exit. Jest to o tyle dobre, że founderzy mają doświadczenie prowadzenia fuirmy przez cały jej cykl i takie osoby, czy spółki są bardzo interesujące dla VC. Kolejno, to będziemy mieć więcej spółek założonych przez osoby, które wcześniej budowały zagraniczne unicorny (np. Airbnb czy Uber). Istnieje również wiele emocji związanych z pomysłami, które zdefiniują następną dekadę w technologii — nie tylko dostawą artykułów spożywczych (np. JOKR), ale także kryptowalutami i NFT, przyszłością bankowości i biotechnologii.
Na co powinny stawiać startupy w 2022 roku, by odnieść sukces?
Ostatnie lata pokazały nam wszystkim, jak świat może się szybko zmieniać. Uważam, że adaptacja do nowych warunków rynkowych może być kluczowa dla founderów. Zdobycie kapitału, już nie jest tak trudne jak kiedyś, dlatego to, co również może być istotne, to dobór takiego inwestora, który może być partnerem na wiele lat.
Swobodne wnioski dotyczące przyszłości rozwoju startupów w Polsce w 2022 roku?
To, czego możemy się spodziewać, to powstawanie startupów impactowych i nakierowanych na ekologię. Począwszy od fintechów czy firm pożyczkowych, które wykorzystują AI do podejmowania decyzji szybciej i w dużo efektywniejszy sposób. Podobnie możemy zaobserwować pojawianie się dużej liczby startupów w rolnictwie, które umożliwiają np. rolnikom wykorzystywanie danych do podejmowania lepszych decyzji dotyczących zbioru, sprzedaży i przechowywania plonów, co ostatecznie prowadzi do lepszej produktywności i wyższych dochodów.
Ogólnie rzecz biorąc, rok 2022 wygląda ekscytująco dla startupów z branży deep-tech i będziemy świadkami ogromnego wpływu tych firm na nasze życie i gospodarkę.
Zapisz się do naszego newslettera, żeby nie przegapić najciekawszych artykułów:
Zostaw komentarz