Mytaxi przejmuje rumuński Clever Taxi
Jak można przeczytać w informacji prasowej, mytaxi, aplikacja do zamawiania taksówek, której głównym inwestorem jest grupa Daimler AG, przejęła całkowicie rumuńską aplikację Clever Taxi. To kolejna inwestycja mytaxi, która dzięki swojej strategii jest obecna w 11 krajach i ponad 70 miastach Europy. W lipcu 2016 roku połączyła się z rozwiązaniem z UK zwanym Hailo, a w lutym 2017 przejęła Taxibeat, lidera wśród aplikacji taxi w Grecji.
Jednym z powodów przejęcia rumuńskiej aplikacji jest chęć stworzenia lokalnego Centrum Badań i Rozwoju (R&D) w Bukareszcie, aby zapewnić technologię mobilności na całym świecie. Mytaxi chwali się 10 milionami pobrań aplikacji oraz 120 tysiącami zarejestrowanych klientów.
Krzysztof Domarecki zainwestuje 200 mln w startupy
Na kongresie Impact’17 powołano do życia fundusz inwestycyjny Fidiasz, którego budżet to 200 mln zł. Jego założycielem jest znany z Grupy Selena Krzysztof Domarecki. Celem nowopowstałego projektu jest inwestycja w młode polskie startupy i przeobrażanie ich w dojrzałe firmy międzynarodowe. FIZ zakłada wsparcie tylko kilku przedsiębiorstw i przekazanie im od 4 do 50 milionów złotych. Inwestycja będzie miała charakter nie tylko finansowy, wraz z rozpoczęciem współpracy firmy otrzymają wsparcie merytoryczne, wiedzę oraz doświadczenie menadżerów najwyższej klasy. Fidiasz – wraz z funduszami niezbędnymi do rozwoju – wniesie także know-how i support, które są konieczne, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w początkujących przedsiębiorstwach.
Fidiasz ma zamiar wspierać firmy z rożnych branż, jedną z nich jest między innymi FinAi – przedsiębiorstwo pracujące nad wdrożeniem innowacyjnej platformy kredytowej, która skróci i przede wszystkim uprości skomplikowaną dotąd drogę klienta do uzyskania kredytu bankowego.
Elektryczne taksówki wodne w Paryżu
SeaBubble to elektryczny pojazd wodny, który może osiągnąć prędkość nawet 30 km na godzinę. Ta niewielka jednostka pomieści 4 osoby i, co najważniejsze, jest bezpieczna dla pasażerów i przyjazna dla środowiska. Jak zapowiada mer Paryża Anne Hidalg, do końca roku na Sekwanie pojawią się pierwsze tego typu pojazdy. Mają pełnić rolę „taksówek” i będzie je można zamawiać przy pomocy smartfonów. Pojazd napędzany jest dwoma śrubami poruszanymi silnikiem elektrycznym. Konstruktor nie podał szczegółów, ale zapewnia, że zużycie energii jest naprawdę niewielkie. Na jednym ładowaniu wehikuł może przebyć około 100 km. Cena jednego egzemplarza to około 40 tys. euro.
To kolejny krok podjęty przez władze Paryża, który ma pokazać, że miasto to jest najbardziej zieloną i ekologiczną stolicą w UE.
Zmiany w Warsaw Campus
Powstały z inicjatywy Google’a w listopadzie 2015 roku Campus Warsaw zmienia się nie do poznania. Poza otwarciem nowego budynku, który znacznie zwiększa przestrzeń użytkową, zmieniają się też zasady działalności. Dużo większy nacisk kładziony będzie na wspieranie startupów poprzez uruchomienie takich programów jak Campus Residency czy Launchpad Start. Głównym celem placówki jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczości, a wszystkie startupy łączy wspólny mianownik, czyli technologie.
Samsung otwiera centrum innowacji w Warszawie
W Warszawie otwarto Samsung Mobile B2B Innovation Center, które jest pierwszym tego typu centrum w Europie. W tym miejscu przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami firmy. Założeniem tego projektu jest umożliwienie integracji przedstawicieli biznesu z pracownikami działającego już w Warszawie centrum badań i rozwoju firmy Samsung. Dodatkowo chodzi także o zwiększenie zaangażowania polskiego oddziału centrum badań i rozwoju koncernu w oferowane mobilne rozwiązania dla biznesu.
Tech Invest Group inwestuje w Shuttout.com
Jak można dowiedzieć się z informacji prasowej, notowany na NewConnect private equity Tech Invest Group obejmuje 15,03% nowych udziałów Shuttout Ltd., będącego właścicielem serwisu shuttout.com. Serwis ten znany jest przede wszystkim pasjonatom fotografii, którzy mogą dzielić się tam swoimi pracami oraz nawiązywać interakcje z innymi użytkownikami. Platforma ta pozwala tworzyć społecznościowe konkursy fotograficzne dla amatorów fotografii występujących w roli organizatorów, uczestników i jury. Konkursy są odpłatne (wtedy dostępne są nagrody) oraz nieodpłatnie, czysto rozrywkowo.
Zgodnie z zapisami wspomnianej umowy, Shuttout Ltd. do 30 czerwca podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału i zaoferuje Tech Invest Group 86 nowych udziałów stanowiących 15,03% kapitału. Fundusz będzie mógł w ciągu miesiąca sprzedać nowym wspólnikom 24 udziały, dzięki czemu osiągnie docelowe zaangażowanie na poziomie 10,84% kapitału brytyjskiej spółki.
Rusza fundusz PGE Ventures
Nawet 25 milionów rocznie przeznaczy na wspieranie startupów Grupa Kapitałowa PGE. PGE Ventures, czyli działający w strukturach Grupy PGE fundusz CVC, będzie dysponował środkami własnymi na poziomie 20-22 mln zł. Za współpracę ze startupami będącymi w najwcześniejszej fazie rozwoju odpowiadać będzie spółka PGE Nowa Energia. Celem jej działania jest przede wszystkim inkubacja i akceleracja innowacyjnych przedsięwzięć.
PGE będzie inwestować w modelu, który zakłada obejmowanie udziałów mniejszościowych. Dodatkowo wspierane firmy otrzymają wsparcie w zakresie know-how prowadzenia działalności biznesowej, czy też dostęp do potrzebnej infrastruktury. Proces rekrutacji w ramach PGE Ventures odbywać się będzie przede wszystkim za pomocą dedykowanego programu scoutingowego. PGE Nowa Energia będzie prowadzić swój własny program akceleracyjny, a gdy będące pod jej opieką startupy będą już odpowiednio zaawansowane, to przekazywane będą do spółki PGE Ventures w celu kapitalizacji i docelowo komercjalizacji rozwijanych produktów lub technologii.
Polski Growbots pozyskał 2,5 miliona dolarów
Za pomocą sztucznej inteligencji Growbots ułatwia kontakt z klientami biznesowymi, a z jego rozwiązania korzystają firmy na całym świecie. Jak zapewnia Grzegorz Pietruszyński, CEO Growbots, jego zadaniem nie jest pozyskiwanie pieniędzy, tylko ich zarabianie przy pomocy świetnego narzędzia. Dlatego pierwsze fundusze miały pomóc dotrzeć mu do pierwszego kamienia milowego. Wtedy 1,5 miliona dolarów zainwestował fundusz Buran VC, a milion Lighter Capital i aniołowie biznesu. Start firmy miał miejsce w 2014 roku, w marcu 2016 roku spółka osiągnęła milion dolarów przychodu. Firma postanowiła przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu część zespołu pracuje w Polsce, a część w San Francisco. Pozyskana obecnie kwota, 2,5 miliona dolarów, zostanie przeznaczona na dalszy rozwój.
Blockchain pozyskuje 40 milionów dolarów
Blockchain pozyskało w Serii B 40 milionów dolarów na dalszą działalność. Firma chce stworzyć najbezpieczniejszy i najbardziej popularny portfel dla kryptowalut, przede wszystkim bitcoin. Startup został wsparty między innymi przez Lakestar, GV, Nokota Management, Digital Currency Group, Lightspeed Venture Partners, Mosaic Venture Partners, Prudence Holdings, Virgin i Sir Richarda Bransona.
Zostaw komentarz