Content video to doskonałe narzędzie, by budować zasięgi i relacje z klientami. Jak robić firmowe wideo na najwyższym poziomie? Członkowie grupy Marketing i Biznes zapytali o to Wojciecha Hołysza.
AMA, czyli ask my anything na facebookowej grupie Marketing i Biznes to cykliczne spotkania z ekspertami z różnych branż, którym nasi czytelnicy zadają nurtujące pytania i otrzymują satysfakcjonujące odpowiedzi. Do udziału w AMA zaprosiliśmy Wojciecha Hołysza, CEO FILMPOINT.
1. Jakie elementy wpływają na pozycjonowanie video contentu w Google i YouTube?
Tak jak w przypadku pozycjonowania stron lub w przypadku algorytmów FB jest tego dużo, a ilość czynników i ich „waga” ciągle i płynnie się zmienia. Najistotniejsze są te, które powodują „klikalność” oraz wpływają pozytywnie na czas oglądania. Mam tutaj na myśli m.in. tytuł i miniaturkę w pierwszym przypadku oraz dobrej jakości content w drugim. Moim zdaniem są to główne czynniki, bez których reszta aspektów, takich jak np. Opis, Tagi, forma intra/CTA i sposób przygotowania treści, nie osiągną możliwego sukcesu. I na odwrót.
2. Największe wyzwania i błędy z jakimi się zetknąłeś w temacie realizacji video to…
Jeśli chodzi o największe wyzwania, to mam tutaj kilka pozycji ex-aequo:
1) https://filmpoint.pl/por…/mary-komasa-lost-me-music-video/
Teledysk Mary Komasy – w tamtym czasie gigantyczny jak dla nas budżet i skala produkcji, współfinansowany z kilku źródeł. Projekt tworzony przez OCR Creations, w którym byliśmy odpowiedzialni za produkcję wykonawczą
2) https://filmpoint.pl/portfolio/allegro-diy-reklama-youtube/
Ok. 40 materiałów do kampanii świątecznej Allegro – tydzień zdjęć na dwóch równoległych planach zdjęciowych. Ciężka praca i świetna zabawa.
3) Właśnie skończyliśmy spot promo dla portalu afiliacyjnego, na którym mieliśmy ponad 20 osób przed kamerą oraz domowe i egzotyczne zwierzęta, takie jak boa dusiciel czy ptaszniki. Niedługo premiera na naszym fanpage FILMPOINT | videomarketing.
Jeśli chodzi o fuckupy, to nie mieliśmy jakichś spektakularnych w naszej karierze, ale jedną z trudniejszych sytuacji było kiedy kręciliśmy spot do kampanii „Bądź Kumplem” Cartoon Network. Występował w niej Kuba Błaszczykowski. Graliśmy na boisku krytym, któremu dwie godziny po starcie zdjęć padł agregat utrzymujący napięcie namiotu. Niebo spadło nam na głowę. Właściciel obiektu nie miał dostępu do agregatu, instalacji prądowej technik nie znał, pogotowie energetyczne nie mogło pomóc. Ogólna załamka na planie, bo prawie nic nie zdążyliśmy nagrać, a Błaszczykowski miał ciasną godzinówkę. Dzięki dzielnej walce producentki i reżysera udało się szybko wymyślić alternatywny scenariusz, który udało się zrealizować z sukcesem, a klient był zadowolony, że uratowaliśmy sytuację.
Oto spot: https://filmpoint.pl/port…/cartoon-network-badz-kumplem-2/
3. Czy jest jakaś metoda mierzenia efektywności video? Jakieś narzędzie, które pokaże, że warto inwestować w ten content?
Zależy co dla nas jest „efektywnością”. Jeśli film produktowy na landing page produktu – najlepiej sprawdzać A/B. Jeśli ilość wyświetleń – jest mnóstwo narzędzi od tego. Jeśli mamy np. content wewnętrzny lub za paywallem (kursy czy szkolenia np. dla instalatorów naszych sprzętów) to warto korzystać z takich narzędzi jak Wistia, które dają bardzo dużą wiedzę na temat tego jak performują nasze materiały.
Jeśli natomiast chodzi o święty graal, to nie ma takiego. Najlepiej nie inwestować w content, który robi konkurencja tylko inwestować w content, który interesuje naszego klienta i robić go w taki sposób, żeby przebijał się w nim wyraźnie charakter naszej marki lub jej przedstawiciela (np. pracownika sklepu). Wtedy nie tylko dowozimy merytorycznie, co plusuje u wujka G i Marka, ale też wyróżniamy się na tle konkurencji i budujemy świadomość marki.
4. Co oprócz tytułów i opisów video na YouTube warto brać pod uwagę przy pozycjonowaniu filmów w tym serwisie?
Research tematów – bezwzględnie najważniejsze jest wszystko, co zrobisz PRZED zrobieniem wideo. Sama produkcja i montaż powinny być jedynie formalnością w stosunku do pracy, która wykonasz przed nimi. Jeśli dobrze zidentyfikujesz zagadnienia i napiszesz do nich dobre, chwytliwe tematy, a same scenariusze będą wyczerpujące i zwięzłe to pozostałe elementy będą mogły tylko zwiększać sukces. No i jak w każdej społecznościówce musisz wiedzieć jak chcesz te materiały promować – samo wrzucenie ich na YT nie wystarczy. Newsletter, FB, dolanie $$ na promo – to wszystko trzeba sobie rozplanować tez PRZED publikacją.
5. Czasami w wynikach wyszukiwania Google pojawiają się filmy video. Jak się tam dostać?
Ważne jest, żeby to były frazy, których ktokolwiek szuka. Jeśli są to super niszowe tematy, których nikt nie wyszukuje w Google, to pewnie nasze wideo w wynikach i tak się nie pojawi. W tym artykule opisałem jak dla Lazienkaplus.pl wypozycjonowaliśmy content video w TOP3 organicznych wyników Google w miesiąc czasu. Był to content evergreen, longtail, niszowy.
6. Jak e-commerce może wykorzystywać video? Czy tylko do prezentowania produktów?
Poprawnie zadane pytanie brzmi „Jak biznes może wykorzystać wideo”. W dalszej kolejności „Jak e-commerce może DODATKOWO wykorzystać video”. I tak w ogólnym ujęciu, od filmów wizerunkowych i bazy wiedzy dla klientów (ogólne zastosowania biznesowe) po filmy produktowe i demo produktów (specyficzne dla branży e-commerce).
Np. jeśli handlujesz garnkami i patelniami, masz magazyn, jesteś małą/średnią firmą – pokaż to. Upewnij klienta, że jesteś solidną firmą z infrastrukturą i specjalistyczną kadrą. Najlepiej zrobić to filmem wizerunkowym. W drugiej kolejności jak sprzedajesz garnki i patelnie naucz ludzi gotować, robić dobrze zakupy, dbać o kuchnię, dekorować ją, przechowywać jedzenie, itd. Przerysuję temat. Nikogo nie interesuje ile warstw teflonu ma dana patelnia, każdego interesuje jak z niej korzystać, żeby jej nie zniszczyć i żeby jak najdłużej smacznie z niej jeść.
7. Czy w internecie jest miejsce na długie, merytoryczne video?
Tak, jest go sporo. Właściwie rok do roku analiza trendów Google pokazuje, że oglądalność długich treści szybko rośnie. Nie jestem do końca fanem takich statystyk, bo wliczają one też 10h wideo zapętlonego Ricka Astley’a, ale w innej branży – w edukacji – bardziej precyzyjne dane pokazują, że dłuższe formy (mam na myśli >12 minut) spisują się lepiej niż krótsze. Zależy więc co publikujesz i dla kogo. Świetnym komercyjnym casem jest kampania KFC z zeszłego roku. 9-minutowa reklama fastfoodu.
8. Filmem na YouTube jest poradnikiem DIY. W jaki sposób skutecznie odesłać widza do zakupów w sklepie, dzięki którym może wykonać rzecz pokazaną w filmie?
Najlepiej skorzystać z Kart YouTube, jednak aby przekierować widza na zewnątrz musisz mieć „zdrowe” konto i spełnić kilka warunków. Innym sposobem są oczywiście CTA i linki w opisie – to niby łopatologiczne zadanie, ale działa. Warto pamiętać też o tym w trakcie kręcenia filmu, czyli pokazując produkt powiedzieć gdzie można go kupić i poinformować widza, że link jest w opisie lub zwrócić mu uwagę na aktywną Kartę. Karty działają świetnie na urządzeniach mobilnych, warto z nich korzystać. Więcej o kartach znajdziesz tutaj.
9. Czy na FB także jest miejsce do pokazywania długich filmów? Wydaje mi się, że ich zasięgi i oglądalność są bardzo ograniczone.
Zdecydowanie nie. Video na FB ma bardzo krótką żywotność. Tutaj tylko zasięgowe rzeczy. Jeśli chcesz wrzucać „content” to zdecydowanie na YT. Na FB video ginie nawet tego samego dnia, a jak masz szczęście to po tygodniu, a to dlatego, że w gruncie rzeczy nie masz wpływu na to, czy i kto zobaczy Twój materiał. YouTube jest #2 największą wyszukiwarką na świecie, więc Twoje treści mogą być tam znajdywane tak długo, jak długo ich nie usuniesz, tym samym ciagle budując swoją pozycję.
10. Ile czasu zajmuje firmom uzyskanie efektów video marketingu?
Pierwsze wyniki mogą pojawić się nawet w miesiąc po publikacji – top3 organic w Google. Ale to tylko początek – taki materiał, jeśli jest dobrze przygotowany, będzie cały czas budował swoją pozycję, latami. Źle albo „na szybko” przygotowane materiały zazwyczaj są po prostu przepalaniem czasu i pieniędzy. Lepiej poświęcić więcej czasu i pieniędzy i spijać śmietankę latami, a nie zrobić szybko, wydać prawie nic, ale też nic nie osiągnąć.
11. Jakimi metodami powinniśmy dystrybuować content video?
Jakimi tylko możesz. Serio. Jeśli nie masz środków na promocję materiału, to
#1 publikuj tam gdzie najwięcej ludzi może dotrzeć do materiału
#2 poinformuj kogo się da, tam gdzie możesz: newsletter, fanpage, IG, Twitter, Nasza Klasa.
#3 jak możesz, dosyp $$ dla Google czy FB. Sponsorowanie materiałów często jest konieczne do osiągnięcia „masy krytycznej”, która dalej może już content ponieść sama. Taki mechanizm stosuje się przy tworzeniu virali – zakładasz siatkę kont, targetujesz influencerów, dopalasz zasięg, liczysz, że zażre.
Ile to masa krytyczna?
To zależy. Nie ma takiej liczby, nie da się tego wyliczyć. Możesz jej poziom stwierdzić dopiero po fakcie. W masie krytycznej widzów ważniejsze jest tak na prawdę do kogo trafisz niż do ilu osób. Przynajmniej w pierwszym etapie. Jak najszybciej trzeba dotrzeć do ludzi/fanpage z zasięgami – jak one to puszczą, to dalej masz już falę. Ale ile osób musi zobaczyć Twój materiał, zanim influencerzy/media puszczą go dalej? To zależy/
Doprecyzujesz „zakładasz siatkę kont”?
Jest kilka fajnych case’ów opisujących jak „rozsiewane” są virale. Mechanizm dokładnie taki jak w fake newsach. Nie zdziwiłbym się, gdyby sianie fake news zapożyczyło ten mechanizm z marketingu. W sieci znajdziesz fajne case study starego virala Harlem Shake – warto poczytać.
12. Na jakie parametry zwracać uwagę przy doborze wykonawcy wideo promocyjnego dla firmy i produktów?
Portfolio oczywiście jest bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Nasi klienci zazwyczaj przedstawiają takie argumenty na temat tego dlaczego wybrali FILMPOINT | videomarketing:
#1 Jesteście responsywni
#2 Poświęcacie czas aby zrozumieć nasz biznes
#3 Doradzacie
Jak widzisz portfolio tu nie występuje. Ono przekonuje klienta do pierwszego kontaktu i jest warunkiem obowiązkowym. Osobiście nie uderzałbym do zbyt dużych firm, aby nie być potraktowanym „przy okazji” jako zapchaj-dziura między dużymi projektami oraz dowiedziałbym się czy firma to 2-3 osobowa ekipa, która wszystko robi zawsze swoimi siłami czy może dobierać twórców pod potrzeby mojego projektu. Często w danej firmie np. jest jeden reżyser czy operator, który robi wszystkie projekty – to może mieć plusy jeśli te osoby mają charakterystyczny styl pracy, ale może mieć minusy takie, że Twoja realizacja będzie „na jedno kopyto” z innymi. A w marketingu jakby nie było, trzeba się wyróżniać.
13. Jakimi kanałami wypuszczać wideo, by ugrać największe zasięgi? Zazwyczaj robiliśmy tak, że wideo szło na FB, potem urywki w insta stories i ewentualnie zajawki na insta feed, a na końcu, na podbicie szło na YouTube, jako medium z najdłuższym czasem życia contentu. Czy to generalnie dobra droga?
Bardzo dobra. Na pewno w różnych kanałach należy rozsiewać różnie „przycięty” materiał, ale to zależy od tego co publikujesz i co chcesz osiągnąć. Zaczynanie od teasera (zdjęcie/GIF) lub dwóch – różnych teaserów w różnych mediach – to dobra metoda; budzisz oczekiwanie. Jeśli materiał ma za zadanie być „hitem” to wybierasz media z zasięgiem i dopalasz. Czyli FB najlepiej ciągle. Jeśli materiał ma działać długofalowo najlepiej wrzucić go na YT i promować przez FB i inne kanały, ale bez przepalania milionów – systematycznie go podbijać. Jeśli treść jest dobra, sama się utrzyma. W 2011 dla sklepu, w którym zaczynałem, zrobiłem film o perkusji elektronicznej – do dzisiaj #1 filmik, który wyskakuje w Google na hasło „perkusja elektroniczna”. Nie był dopalany ani złotówką, a jak chcesz kupić perkusję elektroniczną to przez ostatnie 8 lat trafiasz na nich.
14. Kanały, strony, blogi, które polecasz do inspirowania się podczas tworzenia wideo promocyjnego dla usługi lub firmy to…
Najlepiej obserwuj branżowych influencerów i konkurencję, a jeśli chodzi o kwestie performenace i trendów polecam https://tubularinsights.com/
Do tego szereg dostawców narzędzi prowadzi świetne blogi nt. tego jak robić video dla biznesu. Zarówno narzędzi do monitoringu, jak i hostingu czy tworzenia animacji. Do jednego z moich ulubionych należy blog Wistia.
15. Podobno YouTube lepiej pozycjonuje wideo z obrazem. Czy warto więc dokładać do podcastu audio jakieś ruchome obrazki, czy to raczej sztuka dla sztuki i szkoda zachodu?
Super pytanie! Nie znam odpowiedzi. W jednym z wcześniejszych komentarzy wspomniałem, że parametrów „oglądalności” na YT jest dużo – jak na FB czy w Google. YT wie, czy materiał jest oglądany, czy słuchany i może to mieć wpływ na pozycjonowanie, ale dodanie ruchomych obrazków nic nie zmieni, bo jeśli użytkownik będzie i tak minimalizował okno i w czasie oglądania robił coś zupełnie innego (albo w ogóle nic) to będzie to sprzeczne z celem Google – ma oglądać. To by znaczyło, że wideo powinno być tak angażujące jak wideo. Bardzo łatwo i prawie zerowym kosztem możesz nagrywać podcasty też w formie wideo i dawać je „longiem” na YT. Wtedy jest większa szansa, że słuchacz stanie się widzem.
Zostaw komentarz