Rekordowa liczba nieubezpieczonych
W 2019 roku UFG wysłało 126 tys. wezwań, co oznacza wzrost o 58 proc. w 2020 roku. W Polsce wystarczy jeden dzień przerwy w ochronie, aby Fundusz ten miał podstawę do nałożenia kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Posiadacz pojazdu, który dopuścił do przerwy w ochronie, która trwała powyżej 14 dni i jest właścicielem samochodu osobowego, musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi w wysokości dwóch średnich krajowych, co w 2021 roku oznacza 5600 zł. Warto pamiętać jednak przede wszystkim o tym, że w razie spowodowania szkody brak ubezpieczenia wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów odszkodowania dla poszkodowanych z własnych środków.
Skuteczność identyfikacji nieubezpieczonych przez Fundusz jest coraz wyższa – wielu kierowców nie jest świadomych, że UFG nie musi dokonać bezpośredniej kontroli posiadacza pojazdu, aby wykryć, że dopuścił się on przerwy w ochronie. Takie osoby są typowane na podstawie ustaleń własnych UFG. Wspomniane uzasadnianie braku OC pandemią nie było najczęstszą przyczyną nieubezpieczenia wymienianą przez posiadaczy pojazdów. W dalszym ciągu dominują przypadki kierowców, którzy nie wiedzieli, że polisa uzyskana od osoby sprzedającej im auto automatycznie wygasa – nie dochodzi do samoistnego przedłużenia ochrony. Tymczasem łatwo, szybko i bezpiecznie można kupić ubezpieczenie samochodu online. Jak to zrobić? Co jest do tego potrzebne?
Ubezpieczenie OC online – jak zawrzeć umowę przez Internet?
Obecnie nie ma najmniejszych problemów z zakupem ochrony w sieci. OC uzyskamy bez konieczności wychodzenia z domu. Na początek warto wiedzieć, że w przypadku komunikacyjnego OC każde towarzystwo musi zapewnić ten sam zakres ochrony, ale to nie oznacza, że oferty niczym się nie różnią i najlepszym wyborem jest najtańsze ubezpieczenie OC. Otóż nie wszyscy ubezpieczyciele wydają za darmo zieloną kartę, czyli dokument, który jest niezbędny, jeśli przejeżdżamy przez terytorium wielu krajów Europy i nie tylko. Niektóre firmy w cenie ochrony zapewniają również assistance, co stanowi kolejną korzyść dla klienta. Takie ubezpieczenie samochodu oferuje towarzystwo Aviva – szczegóły oferty znajdują się tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/. Na tej stronie można również skorzystać z kalkulatora OC.
Za pomocą tego narzędzia łatwo można wyliczyć, ile zapłacimy za ochronę ubezpieczeniową. Przed rozpoczęciem kalkulacji, wystarczy przygotować numer rejestracyjny pojazdu. Następnie, po wpisaniu numeru, do formularza automatycznie zaciągną się z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dane kierowcy i dane pojazdu oraz historia szkodowa. Nie trzeba więc ręcznie wprowadzać wszystkich informacji. Niektóre dodatkowe dane, które mają znaczenie przy wyliczeniu składki, trzeba będzie uzupełnić ręcznie. Ubezpieczyciel potrzebuje tych informacji, aby określić, ile dokładnie właściciel pojazdu zapłaci za ochronę. Kalkulator ubezpieczenia jest narzędziem, które na podstawie niezbędnych danych ustali ostateczną cenę za OC.
Po wyliczeniu składki za ubezpieczenie OC online można zawrzeć umowę, a także zapłacić za ochronę. Ze wszystkich tych obowiązków wywiążemy się przez Internet. Ponadto kalkulator OC, po ustaleniu opłaty, następnie zaproponuje również polisy dobrowolne, takie jak autocasco, rozszerzony wariant assistance czy NNW. Warto wziąć je pod uwagę, gdyż zawierając kilka umów jednocześnie, można liczyć na atrakcyjne zniżki, np. za autocasco (AC) kupowane razem z OC zapłacimy w Avivie aż o 17% mniej.
Artykuł sponsorowany
Źródła:
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=1068517045839886&infid=274&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=15bwxbbwd7_46
Zostaw komentarz