W Polsce wzrasta liczba zachorowań na COVID-19, a więc mamy do czynienia z drugą falą pandemii jaka przetacza się przez całą półkule północną. Mnie dzisiaj interesuje jak obecna sytuacja wpływa na pozycję sklepów internetowych. Jak wygląda ta pozycja po wielkiej migracji do Internetu w marcu i kwietniu tego roku. Tego oraz wielu innych ciekawy rzeczy dowiem się podczas rozmowy z Tomkiem, pracownikiem studia Design Cart, zajmującego się właśnie tworzeniem sklepów internetowych.
W Polsce wzrasta liczba zachorowań na COVID-19, a więc mamy do czynienia z drugą falą pandemii jaka przetacza się przez całą półkule północną. Mnie dzisiaj interesuje jak obecna sytuacja wpływa na pozycję sklepów internetowych. Jak wygląda ta pozycja po wielkiej migracji do Internetu w marcu i kwietniu tego roku. Tego oraz wielu innych ciekawy rzeczy dowiem się podczas rozmowy z Tomkiem, pracownikiem studia Design Cart, zajmującego się właśnie tworzeniem sklepów internetowych.
Witam Cię Tomku ostatni raz miałem przyjemność rozmawiać z Tobą na początku kwietnia, kiedy wszystko się zmieniło, firmy przechodziły na tryb zdalny, sklepy internetowe przechodziły na sklepy internetowe. Udało się to wszystko? Dużo pracy mieliście?
Witam serdecznie również. Czas tak leci, że mam wrażenie jakbyśmy rozmawiali co najwyżej miesiąc temu. Tak, od początku marca mamy wzrost zamówień na sklepy internetowe. Wcześniej wykonywaliśmy jeden sklep internetowy z branży spożywczej na rok, obecnie są to sklepy przynajmniej dwa na miesiąc co daje 24 sklepy online na rok. W marcu weszliśmy, w tryb intensywnej pracy dla wielu firm przedostanie się do sieci internetowej to kwestia bycia lub nie, co dodatkowo nas motywowało. Żadnego klienta nie pominęliśmy, każdego przenieśliśmy do sieci jeszcze przed planowanym terminem. Tworzenie sklepów internetowych to zadanie dla zespołu. Także jest to sukces, który zawdzięczamy świetnemu zespołowi z Design Cart. Jeżeli chodzi o ilość pracy do tak naprawdę dalej nie zwolniliśmy. W lipcu i sierpniu był czas chwilowego rozluźnienia, a od września dalej “zasuwamy”.
Nie tylko wasza agencja interaktywna wprowadza nowe sklepy internetowe do sieci. W skali kraju jest to ogrom nowych wdrożeń. Nie wpłynęło to na spadek zarobków tych sklepów internetowych, które w sieci są od dawna?
Nie. Jest wręcz odwrotnie. To prawda bardzo dużo nowych sklepów internetowych weszło do sieci internetowej, ale te co przeniosły handel do Internetu, w marcu, kwietniu dopiero teraz zaczęły zarabiać. Okres promocji, pozycjonowania, docierania obsługi sklepu, produktów, opisów trwa ok 4-5 miesięcy. Należy pamiętać, że do grona aktywnie kupujących doszła podczas pandemii ogromna liczba użytkowników, dokładne liczby poznamy na początku przyszłego roku, ale mówimy tu o około 1 – 2 milionów nowych użytkowników, aktywnie kupujących. W sieci zaczęły również robić zakupy osoby starsze. Dokładne dane poznamy również na początku przyszłego roku, ale już teraz wiemy, że będzie to fenomenalny skok. Podsumowując firmy sprzedające, w sieci od dłuższego czasu, podczas pandemii odczuły duży wzrost sprzedaży. Gdy obecne nowe sklepy internetowe rozpoczną swą sprzedaż wynik ten się “wypłaszczy”, ale nie będzie niższy niż poziom sprzedaży z zeszłego roku miesiąc do miesiąca, dlatego, że mamy ogromną liczbę nowych aktywnie kupujących użytkowników Internetu.
A więc pomimo ogromnej liczby sklepów internetowych opłaca się jeszcze je zakładać?
Oczywiście. Jeżeli spojrzymy na ilość użytkowników sieci internetowej to sklepów działających online nie ma tak wiele, jeżeli policzymy te jakościowe. Cały czas jest miejsce w każdej branży na sklepy internetowe niszowe, specjalizujące się w wąskiej grupie. Mało jest sklepów internetowych wielobranżowych, mający asortyment od A do Z, z danej, całej gałęzi gospodarki jak budownictwo, chemia, ogrodnictwo, branża spożywcza. Oprócz samych sklepów internetowych, w sieci internetowej jest wiele miejsca dla dużo bardziej oryginalnych projektów, jak na przykład konfiguratory okien, konfiguratory upominków, czyli sklepy internetowe skupiające się na doskonałej personalizacji produktu. Te mechanizmy dopiero się rozwijają, a już działające wdrożenia pokazują, że jest ogromne zainteresowanie, w śród konsumentów na tego typu platformy sprzedażowe.
Czym konkretnie różni się konfigurator produktów od sklepu internetowego?
Łatwiej było by napisać jakie cechy mają wspólne. Konfigurator produktów daje możliwości dokładnie takie jakich nie może dać sklep internetowy. Jest to dedykowane rozszerzenie lub dedykowany cały system sprzedażowy który pozwala stworzyć użytkownikowi nowy produkt z dostępnych podzespołów danego produktu. Takich składowych może być kilka lub kilkadziesiąt, wszystko zależy od samego produktu. Konfigurator dzieli produkt na pewne przestrzenie, funkcje, które możemy ustawić indywidualnie. Obecnie najczęściej wykonujemy konfiguratory produktowe dla okien. W nich dzielimy okno na takie przestrzenie jak profil, szyba, rolety itd. Każda z tych przestrzeni ma swoje opcje konfiguracyjne składające się z tak zwanych “podproduktów” umożliwiających stworzenie niepowtarzalnego produktu. W bardziej rozbudowanych konfiguratorach produktów, modyfikując opcję tylko jednego produktu można uzyskać miliony niepowtarzalnych kombinacji. To jest najbardziej ceniona różnica pomiędzy sklepem internetowym, a konfiguratorem.
Moje ostatnie pytanie kończące naszą rozmowę brzmi: co jest ważne przy tworzenie sklepu internetowego dzisiaj?
Przede wszystkim jakość, oryginalność, wygoda obsługi sklepu, profesjonalna obsługa klienta. Doszliśmy do momentu gdzie cena schodzi nie co na dalszy plan. Zacznijmy od elementów, które użytkownika mają przytrzymać na naszym sklepie i zachęcić go do przeglądania go. Jest to szata graficzna, czyli wygląd sklepu. Szata graficzna powinna być wykonana w najnowszych trendach webowych, zdjęcia użyte do jej tworzenia powinny być nie tylko dobrej jakości ale i budować odpowiedni charakter. Całość powinna tworzyć spójny wizualnie obraz. Przed stworzeniem sklepu internetowego warto zapoznać się wieloma koncepcjami, pomysłami. Warto szukać inspiracji np. w naszym portfolio. Sklepy internetowe z brzydką szatą graficzną są opuszczane nie mal od razu przez większość nowych użytkowników. Szata graficzna sklepu internetowego powinna być responsywna. W niektórych branżach większość użytkowników sklepu internetowego wchodzi na niego przez urządzenia mobilne.
Kolejny niezwykle ważny aspekt sklepu internetowego to jego obsługa. W sklepie internetowym nie ma miejsca na testowanie nowych rozwiązań układu interfejsu. Projektując sklep internetowy należy dostosować się do doświadczenia użytkowników. Wpasowując się, w nie damy klientom sklep internetowy prosty w obsłudze, a przez to chętniej odwiedzany.
Ostatnim z arcyważnych aspektów sklepu internetowego to obsługa klient. Standard obsługi klienta w Polsce mamy na naprawdę wysokim poziomie. Użytkownicy przyzwyczajeni są, że ich produkty są wysyłane w ten sam dzień, najpóźniej, w kolejny i w następny już odbierają je od klienta. Mało tego mamy jedne z najlepszych systemów płatności na świecie. Kilka popularnych metod błyskawicznych przelewów, blik, karty debetowe. Sprzedawcy i klienci mają naprawdę z czego wybierać. Dobra obsługa klienta to nie tylko odpisywanie błyskawiczne na maile, bycie miłym i pomocnym. Dobra obsługa to dawanie wyboru kilku rodzajów płatności, kilku rodzaju wysyłek. Obecnie klient woli zapłacić za produkt nawet 5-10% więcej i mieć go na drugi dzień niż czekać na zamówiony towar tydzień.
I tą obszerną odpowiedzią kończymy rozmowę.
Dziękuję. Rozmawiał Paweł Kowalewski
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz