Ładowarki do samochodów elektrycznych to coraz częstszy widok w miejscach publicznych. Spotkać je można nie tylko na stacjach benzynowych, ale również na parkingach biur, hoteli, galerii handlowych oraz urzędów. Czy jednak każda ładowarka do samochodów elektrycznych nadaje się do użytku publicznego? Jak wybrać model, który sprawdzi się w takich warunkach?
Ładowarka do samochodów elektrycznych w miejscach publicznych – czy istnieje optymalny model?
Chociaż jeszcze do niedawna samochody napędzane energią elektryczną uznawane były za pieśń przyszłości, dynamiczny rozwój technologii sprawił, że współcześnie coraz częściej goszczą one na polskich ulicach. Wyposażone w silniki elektryczne do prawidłowego działania potrzebują systematycznego ładowania. Nic więc dziwnego, że wraz ze zwiększającą się liczbą samochodów na prąd, rośnie zapotrzebowanie na ładowarki w miejscach publicznych. Jak jednak wybrać odpowiedni model?
Jednym z najchętniej kupowanych sprzętów w całej Europie jest ładowarka Terra DC. W szybki sposób uzupełnia ona niedobory energii w samochodach elektrycznych. Ponadto jest łatwa w obsłudze i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Nadaje się i do użytku domowego, i do użytku publicznego. Doskonale sprawdza się w przypadku stacji paliw, biur i galerii handlowych. Można ją z powodzeniem zintegrować z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem.
Jak wybrać ładowarkę do samochodów elektrycznych do użytku publicznego?
Przy wyborze optymalnego sprzętu warto zwrócić uwagę na typ ładowarki. Przesądza on bowiem m.in. o czasie ładowania. Najkrótszy czas ładowania baterii samochodu (ok. 30-60 minut) zapewniają ładowarki DC. Sprawdzają się one w miejscach często użytkowanych, np. w galeriach handlowych oraz parkingach publicznych przy trasach szybkiego ruchu. Niestety, koszt zakupu ładowarki DC może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na rynku dostępne są również modele AC. Są tańsze niż warianty DC, jednak oferują dłuższy czas ładowania baterii samochodu. Sprawdzają się nie tylko w użytku domowym. To dobre rozwiązania w przypadku hoteli, osiedli mieszkaniowych, kin, biur oraz parkingów publicznych w miastach.
Co ważne, ładowarka do samochodów elektrycznych powinna odznaczać się wytrzymałością. Dlatego oprócz jej typu warto sprawdzić także klasę odporności mechanicznej. Im będzie wyższa, tym lepiej. Dzięki temu sprzęt będzie odporny na uszkodzenie. Jeżeli ładowarka ma stać na zewnątrz, wówczas należy upewnić się także, że jest ona odpowiednio zabezpieczona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, promieniowanie UV czy też wahania temperatur.
Ładowarka do samochodów elektrycznych – co jeszcze sprawdzić?
Ładowarkę do samochodów elektrycznych, która ma znaleźć się w miejscu publicznym, warto wyposażyć w terminal płatniczy lub system, który pozwala na rozliczenia kartami RFID, kodami QR i urządzeniami mobilnymi. Wrzutnik monet czy też kolektor banknotów to niepraktyczne rozwiązanie. Coraz mniej osób bowiem ma przy sobie gotówkę.
Co więcej, publiczna ładowarka do samochodów elektrycznych powinna być wyposażona w zabezpieczenie RCD typu A, moduły, które będą wykrywać wycieki prądu stałego, lub wyłączniki różnicowoprądowe typu B. Mają one ochronić stację przed zagrożeniami wynikającymi z uszkodzeń obwodów ładowanego samochodu.
Każda ładowarka do samochodów elektrycznych przeznaczona do użytku publicznego wymaga regularnych przeglądów. Warto więc wybrać producenta, który zapewnia serwis na terenie Polski. Pozwoli to do skrócić czas oczekiwania na serwis w razie awarii sprzętu.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz