Proces rekrutacyjny na stanowisko programisty to trudny orzech do zgryzienia dla każdego działu HR. Z jednej strony niezbędne jest zweryfikowanie wiedzy i umiejętności technicznych kandydata. Z drugiej strony branża IT charakteryzuje się specyfiką, gdzie pracownik może dyktować warunki. W jaki sposób prowadzić rekrutację, by przebiegła ona sprawnie i wyłowiła wartościowych ekspertów?
Selekcja złożonych aplikacji
Bez względu na branżę, w jakiej odbywa się rekrutacja, pierwszy etap zawsze powinien polegać na wstępnej selekcji CV lub aplikacji, które zostały złożone na dane stanowisko. Rekrutacja specjalistów IT | Mindworkers.pl jest o tyle specyficzna, że do podjęcia pracy wymagane są pewne konkretne umiejętności, które pozwolą na szybkie zaadaptowanie kandydata na właściwym miejscu pracy. W zależności od formy aplikacji selekcja powinna polegać na sprawdzeniu, czy w CV lub formie aplikacyjnej wszystkie niezbędne technologie zostały wymienione. Jeśli od kandydata oczekuje się doświadczenia, warto sprawdzić jego karierę oraz wykształcenie, celem potwierdzenia kompetencji i posiadanej wiedzy. Ten etap umożliwi odsianie aplikacji od kandydatów, którzy w sposób taśmowy aplikują na wszystkie oferty pracy bez głębszej refleksji i wczytania się w oczekiwania pracodawcy.
Weryfikacja wstępna – online bądź telefonicznie
Jeśli któryś pracodawca z branży IT zadaje sobie pytanie dotyczące tego, kiedy warto skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej, to etap wstępnej weryfikacji jest najlepszą odpowiedzią. Ten etap może wyglądać różnie, ponieważ jest uzależniony od specyfiki stanowiska oraz inwencji twórczej rekrutera. Najprostsza forma weryfikacji wstępnej to rozmowa telefoniczna z kandydatem. Jest to rozmowa, która na celu ma stwierdzenie, czy informacje podane w aplikacji bądź CV są prawdziwe. Podczas takiej rozmowy mogą paść proste pytania natury technicznej, na które każdy kandydat powinien znać odpowiedź. Inną formą przeprowadzenia tego etapu jest zaproszenie kandydata do wykonania pewnych ćwiczeń na jednej z platform umożliwiających kodowanie. Wstępna weryfikacja umiejętności kandydata niweluje ryzyko zaproszenia na rozmowę właściwą osób, które w CV podkoloryzowało swoje umiejętności i kompetencje.
Spotkanie rekrutacyjne
Spotkanie z kandydatem to właściwy etap rekrutacji, który ma ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy dany kandydat pasuje do profilu stanowiska. W takim spotkaniu udział bierze specjalista HR oraz bezpośredni przełożony, który będzie sprawował pieczę nad pracownikiem w przypadku nawiązania współpracy. Podczas takiego spotkania porusza się różne tematy, począwszy od zrealizowanych w przeszłości projektów, przez motywację do pracy, na szczegółowych pytaniach programistycznych skończywszy. Od prowadzących zależy, w jaki sposób spotkanie rekrutacyjne przebiegnie, jednak w głównej mierze ma ono na celu nie tyle szczegółowe zweryfikowanie wiedzy kandydata (to było już zrealizowane podczas weryfikacji wstępnej), ale poznanie go i rozmowa na temat jego oczekiwań względem pracodawcy.
Decyzja pracodawcy i pracownika
Dla wielu pracowników to właśnie telefon z ofertą jest prawdziwym wyzwaniem podczas całego procesu rekrutacyjnego. Szczególnie osoby doświadczone, które posiadają rozległe kompetencje programistyczne i świadomość własnej wartości, często długo negocjują warunki zatrudnienia, starając się uzyskać jak najwięcej. W wielu przypadkach ten etap ogranicza się do jednego telefonu, bez względu na wynik rekrutacji. W przypadku akceptacji rozmowa schodzi na temat stawki i innych warunków zatrudnienia. Jednak dobrą praktyką jest podanie informacji zwrotnej osobom, których kandydatura okazała się niewystarczająca.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz