Chyba każdy słyszał o technologiach Smart Home – inteligentnym domu, w którym wiele ułatwiających życie urządzeń sterowanych jest z poziomu smartfona czy nawet głosem. Takie wynalazki nie są jeszcze aż tak popularne na zewnątrz, ale gdy dni są coraz dłuższe, a trawa coraz zieleńsza, nadchodzi czas na inteligentny ogród.
Innowacyjny rynek smart
Rynek smart jest znacznie bogatszy, jeśli chodzi o wnętrza, ale i wśród ułatwień związanych z ogrodnictwem można znaleźć pomysłowe rozwiązania, oszczędzające czas i pieniądze. Na początek warto przyjrzeć się kosiarkom, działającym na podobnej zasadzie jak roboty – odkurzacze domowe, sterowanym głosowo systemom zraszaczy, inteligentnemu oświetleniu zewnętrznemu aż po sieć społecznościową, służącą tylko udostępnianiu zdjęć ogrodu.
Roboty kosiarki
Nawet jeśli nie masz robota-odkurzacza w domu, automatyczna kosiarka pozwoli uczynić znośnym weekendowe obowiązki związane z utrzymaniem trawnika. Kosiarka Worx nie tylko zachowuje się jak odkurzacz: umiejętnie porusza się po skomplikowanych powierzchniach i przejeżdża wąskimi dróżkami. Jest również wyposażona w czujnik deszczu: gdy pada, zjeżdża do bazy i ładuje się, by wrócić do pracy po ustąpieniu opadów.
Podobnie działa nowy produkt – kosiarka Terra. Tutaj dodatkowo trzeba zainstalować wbijane w ziemię znaczniki, oddzielające trawnik od na przykład kwietników. Dla posiadaczy większych areałów, nada się dość drogi sprzęt, który jednak jest w stanie na jednym ładowaniu obsłużyć naprawdę duży trawnik w inteligentnym ogrodzie.
Inteligentne zraszacze
Podczas gdy kosiarki roboty, to przede wszystkim zabawne i drogie gadżety, systemy inteligentnych zraszaczy pozwalają zaoszczędzić pieniądze i zapobiec marnowaniu wody. Systemy zraszaczy po zainstalowaniu i skonfigurowaniu obniżają wysokość rachunków za podlewanie nawet o połowę. Dostosowują harmonogramy do lokalnych prognoz pogody – jeśli pada, zraszacz przerwie pracę oszczędzając wodę i chroniąc inteligentny ogród przed zalaniem. Do systemu można wprowadzić rodzaj gleby, obszary zacienione i gatunki roślin, a zraszacz dostosuje do nich nawadnianie. Możliwe jest sterowanie głosem.
Sprytne gadżety
Czujnik wilgotności gleby to kolejny innowacyjny pomysł. Czujnik wkłada się do doniczki i za pośrednictwem wi-fi łączy z bezpłatną aplikacją w telefonie. Po około minucie czujnik przesyła informacje o stanie wilgotności ziemi. Można go zamontować zarówno na zewnątrz, jak i w środku, a nawet połączyć kilka czujników w sieć.
Stacja pogodowa to niezbędny gadżet każdego zapalonego właściciela inteligentnego ogrodu. Wiedza o opadach, temperaturze i wietrze pozwala zadbać profesjonalnie o rośliny. Na rynku jest kilka wartych uwagi urządzeń, zwykle z możliwością sterowania głosowego.
- Stacja pogodowa śledzi zarówno to, co się dzieje na zewnątrz, jak i w środku. Stację pogodową można dodać do sieci wraz z innym sprzętem tego producenta (na przykład z kamerą zewnętrzną czy monitorem jakości powietrza) . Stacja pogodowa wysyła alerty na telefon, chociażby o padającym deszczu. Czujnik mierzy temperaturę wraz z temperaturą odczuwalną („real feel”), wilgotność i ciśnienie. Jest całkowicie wodoodporny. System można rozbudować o miernik wiatru i deszczu.
- System mierzący prędkość i kierunek wiatru, opady, temperaturę i wilgotność, promieniowanie słoneczne i UV, ciśnienie. Korzystając z tych danych, system oblicza punkt rosy czy czynnik chłodzenia wiatrem. System działa z wieloma aplikacjami na telefon, można zażyczyć sobie także raporty pogodowe.
Inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie, to jeden z najprostszych sposobów, na uczynienie ogrodu zaawansowanym technologicznie, a przy tym przytulnym i przyjaznym użytkownikowi. Wśród systemów do oświetlenia na zewnątrz wyróżniają się produkty z milionami kolorów, przeróżnymi oprawami, listwami LED i wieloma przydatnymi funkcjami. Urządzenia są odporne na warunki zewnętrzne. Niektóre serie obejmują listwy LED, reflektory do rzucania światła na kwietniki oraz kilka różnych lamp do zamontowania na ścianach i ogrodzeniach. Sterować światłem można za pośrednictwem któregoś z wirtualnych asystentów głosowych.
Telewizja w ogrodzie?
Na rynku dostępna jest cała gama telewizorów do użytku zewnętrznego. Są serie wodoodporne i składające się z urządzeń przeznaczonych do oglądania w cieniu, aż do takich, których jasność jest trzy razy większa niż zwykłego telewizora.
Aplikacje
Na koniec coś specjalnego dla ogrodników kochających media społecznościowe. Aplikacja GardenTags służy do dzielenia się zdjęciami roślin i trawników. Subskrypcja premium obejmuje samouczki video, przypomnienia o zadaniach oraz porady.
Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym PodkarpackieSady.pl:
Źródła:
- http://www.blue-bell.pl/nowe-odmiany-roslin-jak-powstaja-i-jakie-technologie-sa-wykorzystywane,
- Alistair Charlton, The best smart garden devices and outdoor gadgets,
- http://www.studiokultura.pl/krolewskie-rododendrony-niezwykle-krzewy-do-ogrodu/,
- Evan Varsamis, 10 Great Gardening Gadgets For Green Thumbs,
- http://www.drewlax.pl/jakie-krzewy-owocowe-do-ogrodu.
Zostaw komentarz