Jakie aplikacje są przydatne w codziennej pracy programisty? Sprawdź, z jakimi narzędziami najszybciej i najbardziej efektywnie zorganizujesz swoją pracę na każdym jej etapie.
Zacznij od Google’a
Gmail to obecnie najpopularniejsza poczta na świecie. O zaletach tej poczty nie ma co się rozpisywać, zapewne zna je niemal każdy, warto jednak zwrócić uwagę na zestaw dołączonych narzędzi poszerzających jej możliwości.
Przede wszystkim Kalendarz. Działa z wieloma aplikacjami i może aktualizować i synchronizować się automatycznie (przypominając nam o wydarzeniach czy chociażby wizycie u lekarza zarezerwowanej przez Internet). Można także w łatwy i szybki sposób dodawać w nim notki czy wydarzenia również samodzielnie. Synchronizacja, przejrzystość, dostępność z wielu urządzeń – to jego największe zalety.
Z kolei do komunikacji świetnie sprawdzi się Hangouts osadzony na adresie mailowym Gmail. To komunikator, który jest dostępny także na Androida i iOS. Umożliwia wysyłanie wiadomości (także sms), połączenia głosowe, rozmowy wideo oraz oczywiście przesyłanie plików. Znaczącym ułatwieniem na Hangoutsie jest możliwość prowadzenia konwersacji grupowych, a także synchronizacja danych na wszystkich urządzeniach.
Dokumenty, Arkusze i Dysk Google, czyli nasze pliki, dokumenty dostępne o każdej porze, z każdego miejsca i urządzenia. Łatwe udostępnianie plików między urządzeniami oraz synchronizacja, spora ilość miejsca do wykorzystania, poręczność i funkcjonalność narzędzi, a także brak konieczności przelogowywania się przy każdym użyciu – wszystkie te cechy sprawiają, że narzędzia Google’a są niekwestionowanym liderem.
Lista zadań zawsze pod ręką
Pomijając GitHuba czy BitBucket, czyli narzędzia, których chyba nie trzeba przedstawiać każdemu aktywnemu zawodowo i będącemu na bieżąco programiście, warto zwrócić uwagę także na aplikacje do planowania zadań, które niewątpliwie ułatwią codzienną pracę developera.
Na rynku są dostępne i popularne takie narzędzia do planowania pracy, jak Trello, Asana czy Jira.
Trello to wirtualna tablica, która ułatwia zarządzanie samodzielnie dodawanymi notatkami. To narzędzie bazujące na popularnej metodzie pracy Kanbana. Na konkretnej tablicy (np. dla danego projektu) tworzymy listy zadań, posługując się kolorowymi karteczkami/kartami. Karteczki umieszczamy w obrębie kategorii, np. „to do”, „w toku”, „zrobione” itp. Poszczególne karteczki możemy komentować, odznaczać, ustalać im deadline’y. Trello świetnie sprawdza się także w pracy grupowej. To narzędzie darmowe, które jest dostępne także na urządzeniach mobilnych.
Asana jest darmowym narzędziem (także na mobile), które świetnie sprawdza się w pracy zespołowej. Umożliwia jednoczesne prowadzenie kilku projektów i ich sprawną koordynację. Świetnie działa dzięki takim funkcjonalnościom, jak możliwość przypisania daty zakończenia do każdego zadania (co dodatkowo synchronizuje się z kalendarzem), a także do rozdzielania zadań i przyporządkowywania ich do konkretnych osób. Lista jej funkcjonalności jest tak długa, że czasem trudno korzystać ze wszystkich. M.in. z tego powodu dużo osób woli korzystać z Jiry.
Jira to system idealny dla programistów. Dzięki swojemu rozbudowaniu, może być znaczącym wsparciem dla zespołów pracujących na metodykach zwinnych, np. na Scrumie. Przy tym wszystkim pozostaje jednak przejrzysty i intuicyjny. Poza możliwością delegowania zadań, odznaczania ich wykonania, przydatnym rozwiązaniem (szczególnie w pracy zespołowej) jest także możliwość logowania czasu pracy. Jira jest dostępna także w wersji mobile.
Praktyczne i zsynchronizowane notatki
Sticky Notes to narzędzie Microsoftu do tworzenia na pulpicie swojego komputera notatek na kolorowych karteczkach. Karty można dowolnie przesuwać oraz zsynchronizować za pomocą Dropboxa na różnych komputerach pracujących na Microsofcie. Jeśli szukamy jednak czegoś bardziej zaawansowanego i funkcjonalnego, sprawdźmy OneNote lub Evernote.
OneNote to kolejne w zestawieniu narzędzie od Microsofta. Pierwszy raz zostało ono zaprezentowane w 2013 roku jako część pakietu Microsoft Office. To aplikacja do cyfrowego sporządzania notatek, list zadań czy innych planów. Notatki można wprowadzać ręcznie, przy użyciu klawiatury albo w formie graficznej – robiąc zdjęcie. Wszystkie nasze pliki są w chmurze, dlatego mogą być swobodnie przekazywane między urządzeniami (pracującymi na Androidzie, systemie Windows Phone czy iOS-ie).
Z kolei Evernote to kolejne poręczne narzędzie do tworzenia notatek możliwych do synchronizowania miedzy wieloma urządzeniami. Poza tworzeniem – także graficznych czy w formacie audio – notatek, umożliwia on także lepszą organizację pracy dla całego zespołu (opcja Evernote Business). Evernote jest dostępny w planach: Basic (jedynej w pełni darmowej), Plus, Premium oraz najdroższej i najbardziej rozbudowanej – Business.
Podsumowując
Narzędzi przydatnych w pracy programisty jest znacznie więcej, stąd zestawienie mogłoby być właściwie nieskończenie obszerne i obejmować jeszcze chociażby aplikacje do komunikacji (takie jak Slack) czy zapisywania artykułów do przeczytania na później (Pocket bądź Feedly). Dobór narzędzi i aplikacji z pewnością jednak zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i specyfiki pracy – dlatego listę zostawiamy otwartą, a Was zachęcamy do podzielenia się swoimi ulubionymi i pomocnymi aplikacjami w komentarzach.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zobacz nasze kompendium poświęcone przebranżowieniu się na programistę
Zostaw komentarz