Prasówka IT i nowe technologie #18 Wyścig napędzanych słońcem aut

11.10.2017 AUTOR: Radek Borzym

W jaki sposób zmieni się przyszłość dziennikarstwa?

Raport stworzony przez New York University Stern School of Business pokazuje, że przez najbliższe lata dziennikarstwo zmieni się nie do poznania.  Badacze zanalizowali najnowsze trendy w technologi, aby przewidzieć w jaki sposób wpłynie ona na przyszłe oblicze dziennikarstwa.

Do 2023 roku ponad połowa interakcji użytkowników ma dokonywać się za pomocą głosu. Podmioty zajmujące się dziennikarstwem mają scedować na rzecz korporacji wszystkie aspekty swojej działalności poza tworzeniem treści.

Brak zainteresowania rozwojem własnej sztucznej inteligencji wśród organizacji zajmujących się mediami sprawia, że nie uczestniczą one w budowie ekosystemu  AI. Spowoduje to w przyszłości ich uzależnienie się od firm, które obecnie rozwijają sztuczną inteligencję.

Wykorzystanie nowych technologii, takich jak te pozwalające na dogłębniejszą interpretację danych może pomóc dziennikarzom w wykonywanej pracy.

Wpływ zmian ma stać się widoczny w przeciągu najbliższych 2,3 lat. Dlatego tez autorzy raportu rekomendują redaktorom, aby ci już zaczęli się przygotowywać na nadchodzącą szybkimi krokami przyszłość.

technologia

Japonia wysyła satelitę w kosmos

Kraj Kwitnącej Wiśni wysłał już czwartą satelitę w kosmos. Tworzy w ten sposób sieć GPS, która ma poprawić sytuację ekonomiczną kraju. Japonia posiada Centrum Lotów Kosmicznych położone na znajdującej się na południu kraju wyspie Tanegashima. Nowy system namierzać będzie odbiorniki GPS z dokładnością do kilkunastu cm. Standardowy GPS, obecnie wykorzystany, namierza z dokładnością do 10 metrów.

System GPS zostanie uruchomiony w kwietniu 2018 roku. Do 2023 Japonia zamierza wysłać na orbitę kolejne 3 satelity.

Japonia od pewnego czasu celuje w rozwój swojego sektora kosmicznego. Dwa lata temu postanowiono wysłać 45 rakiet do 2020 roku i powiększyć sektor do wartości 5 tryliardów jenów. Obecnie trwają prace nad rakietą H-III, która obniży koszty wystrzeliwania satelitów o połowę. .

Japonia planuje także wysłanie człowieka na Księżyc do 2030 roku. Chiny zamierzają wysłać łazika na Marsa po 2020 roku, a Indyjski satelita w przyszłym roku zbada Księżyc. Jak widać Azja inwestuje w badanie przestrzeni kosmicznej.

Baterie bazujące na asfalcie naładują komórkę w kilka minut

Ładowanie smartfonów jest dla wielu męczącym i powolnym codziennym obowiązkiem. W telefonach wykorzystywane są baterie powstałe na bazie litu. Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Rice odkryli, że baterie stworzone na bazie asfaltu ładują się od 10 do 20 razy szybciej niż tradycyjne baterie. Można je naładować od zera do stu procent w 5 minut. Okazało się też, że zużywają się  wolniej w porównaniu do wykorzystywanych obecnie odpowiedników.

Baterie zbudowane są na bazie węgla pochodzącego z asfaltu zmieszanego z grafemem oraz pokrytego litem.

technologia

 

Powstaje technologia generująca zapach

Naukowcy z Uniwersytetu Sussex zaprezentowali na Brytyjskim Festiwalu Nauki technologię umożliwiającą generowanie przez urządzenia zapachu. Ma być wykorzystana w urządzeniach korzystających z wirtualnej rzeczywistości. Dodanie zapachu do animacji 3d przedstawiającej las deszczowy ma sprawić, ze stanie się bardziej realistyczna.

Pierwsze eksperymenty z technologią tego typu miały miejsce w latach 60-tych. Teraz może znaleźć zastosowanie we współczesnych urządzeniach. Przykładem może być samochód wydalający przyjemnie zapachy, kiedy kierowca utknął w korku.

technologia

Wyścig napędzanych energią słoneczną aut po Australii

The Word Solar Challenge jest corocznym, australijskim wyścigiem promującym pojazdy korzystające z odnawialnych źródeł energii. Jest to już trzydziesty wyścig. Uczestniczące w nim 42 auta muszą przebyć liczącą 3 tysiące kilometrów trasę rozpiętą od znajdującego się na północy kraju miasta Darwin do lezącej na południa Adelaidy.

Wszystkie uczestniczące w zmaganiach samochody zasilenie są wyłącznie za pomocą energii słonecznej i osiągają średnią prędkość ponad 90 kilometrów na godzinę. Uczestnikami zawodów są drużyny reprezentujące ośrodki uniwersyteckie i politechniki z całego świata. Uczestniczą w nim także Polacy. Nasz kraj reprezentuje Lodz Solar Team.

Na zwycięzców czeka 250 tysięcy dolarów australijskich.

Artykuł powstał dzięki:

Coders Lab

Oferuje bardzo intensywne kursy typu bootcamp, umożliwiające przekwalifikowanie I (i) rozpoczęcie pracy w branży IT. Coders Lab to ponad 850 absolwentów, z których 82% pracuje w nowym zawodzie w branży IT. Kursy opracowywane są przez praktyków programowania w zgodzie z bieżącymi potrzebami rynku, a tryb kursu wzorowany jest na najlepszych praktykach szkół języków obcych. Coders Lab pomaga absolwentom w procesie zmiany zatrudnienia za pomocą programu Nowa Praca w ramach, którego współpracuje z blisko dwustoma firmami partnerskimi z całej Polski

 

Polecane artykuły

Zapisz się do naszego newslettera

Wyślij mi newsletter (Możesz się wypisać w każdej chwili).

email marketing powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

email marketing powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

email marketing powered by FreshMail