Technologia ułatwi sparaliżowanym osobom komunikację
Osoby mające problemy z porozumiewaniem się mogą od dłuższego czasu korzystać z technologii umożliwiającej tworzenie komunikatów czytanych przez syntetyzator mowy. Nawet osoby z zaawansowaną niepełnosprawnością, takie jak Stephan Hawking, który porozumiewa się za pomocą ruchów mięśni twarzy, mogą komunikować się teraz ze światem. Właśnie został stworzony wynalazek, który pozwoli, żeby nawet osoby bardziej sparaliżowane do słynnego fizyka były w stanie nawiązać kontakt z bliskimi.
Nowa technologia skanować będzie oko w poszukiwaniu odbić światła. Na tej podstawie interpretować będzie ruchy gałki ocznej jako posunięcia kursora na ekranie. Kursorem tym wybierane będą litery, dzięki czemu sparaliżowana osoba będzie mogła tworzyć zdania i komunikować się ze światem zewnętrznym. Technologia ta pozwala niestety tylko na porozumiewanie się z prędkością ośmiu słów na minutę. Przeciętny człowiek mówi z prędkością ponad setki.
Coraz więcej uniwersytetów oraz instytucji badawczych jest zainteresowanych stworzeniem technologii czytającej fale mózgowe i na ich podstawie generującej tekst. Na razie prace wydają się być na wczesnym etapie, chociaż niektórzy obiecują, że w przeciągu najbliższej dekady nastąpią szybkie postępy.
Badacze wykryli słabość w routerach
W protokole WPA2 została wykryta słabość, która umożliwiłaby hakerom na przechwytywanie danych wysyłanych za pomocą WiFi w routerach. Słabość ta została ochrzczona nazwą KRACK(Key Reinstalation Attack). Urządzenia korzystające z systemu Linux oraz Android są szczególnie podatne na ataki. Hakerzy wykorzystujący tę słabość są w stanie rozszyfrować dane przesyłane za pomocą WiFi. Zagrożone są dane z kart kredytowych, hasła, prywatna korespondencja itp.
Wszystkie routery korzystające z WiFi są narażone na atak. Hakerzy są w stanie także wgrać złośliwe oprogramowanie za pomocą słabości w zabezpieczeniach. Cyberprzestępcy atakują routery poprzez wykorzystanie programu, który udaje że jest serwerem przez który powinna łączyć się usługa. Normalnie w takich wypadkach urządzenie powinno zmienić klucz szyfrowania, ale z powodu bugu jest on zerowany i dane są zabezpieczone za pomocą słabego klucza.
Oto wideo obrazujące sposób działania ataku:
Jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed atakiem jest ściągnięcie odpowiedniego update, ale nie na wszystkich systemach jest ono obecnie dostępne.
Amerykanie uważają technologię za główną przyczynę poprawy warunków życia
Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Pew Research Center aż 42% obywateli Stanów Zjednoczonych uważa, że zmiany technologiczne są najważniejszą przyczyną poprawy warunków jakie zaszły w przeciągu ostatnich 50 lat. Zaraz za technologią znajduje się medycyna (14%), prawa człowieka (10%) oraz ekonomia (8%). 22% Amerykanów myśli, że w przeciągu następnych 50 lat technologia także będzie miała wiodącą rolę w poprawie ludzkiego życia.
Co ciekawe w przeprowadzonym w zeszłym roku badaniu, gdzie pytano o najważniejsze wydarzenia historyczne ostatnich 50 lat, Amerykanie wskazali rozwój technologiczny na 3 miejscu. 76% uznało zamach na World Trade Center za najważniejsze wydarzenie, 40% wybór Obamy na prezydenta, a dopiero 22% wybrało rewolucję technologiczną.
Warto przyjrzeć się temu badaniu, żeby zobaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi pokoleniami w postrzeganiu wagi przeszłych wydarzeń. Przykładowo tylko 18% millenialsów uznało zmiany technologiczne za najważniejsze wydarzenie, co jest poniżej średniej. Za to 27% osób urodzonych w okolicach II wojny światowej uważa je za najbardziej wpływowe wydarzenie ostatniego 50lecia. Widać, że osoby, które dorastały wraz z technologią przywiązują do niej mniejszą uwagę.
MIT opowiada się za technologią pozwalającą na edycję genów
Kilka dni temu odbył się wykład prowadzony przez profesora Kevina Esvelta podczas, którego opowiadał się za wykorzystaniem inżynierii genetycznej w celu poprawy przyrody. Zaniechanie działania porównał do pozwolenia na to, żeby utonęło dziecko topiące się w jeziorze.
Za przykład odpowiedzialnego wykorzystania inżynierii genetycznej badacz podał plan swojego zespołu nad wypuszczeniem zmodyfikowanych myszy na wolność na terenie kilku wysp. Myszy te byłyby odporne na boreliozę, która trapi miejscową populację. Zmieszałyby się z nią, przez co kolejne pokolenia gryzoni zyskałyby odporność na tę chorobę.
Od pewnego czasu trwają pracę nad zmianą DNA komarów w Afryce. Przenoszona przez nie malaria jest odpowiedzialna za śmierć milionów mieszkańców tego kontynentu. Poprzez wypuszczenie na wolność odpowiedniej liczby komarów ze zmodyfikowanym genomem, naukowcy mogą wykluczyć z populacji geny odpowiedzialne za przenoszenie malarii. Innym zastosowaniem technologii byłaby ochrona lokalnych populacji zwierząt przed inwazyjnymi gatunkami.
Zdaniem profesora nowa technologia może być ryzykowna. Zmiany genetyczne w populacji zachodzą powoli, więc nie zawsze mogą być od razu dostrzeżone. Uważa jednak, że wykorzystanie edycji genów do wyeliminowania chorób jest moralnym obowiązkiem.
Esvelt wierzy, że otwartość procesu pomoże przekonać do niego ludzi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę popularność paranoi panującej wokół GMO, to ciężko jest nie uznać nadziei profesora za nieuzasadniony optymizm.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz