To, że rynek IT jest rynkiem pracownika i że posiadamy odpowiednie umiejętności wcale nie musi oznaczać, że rekrutacja pójdzie nam łatwo i bezboleśnie. Jakich błędów należy uniknąć, żeby nie zsabotować swoich szans na zdobycie pracy w wymarzonej firmie?
Pisanie bałaganiarskiego kodu
Kiedy zostaniecie poproszeni przez osobę prowadzącą rekrutację o zademonstrowanie na tablicy kodu, to istotnym jest, żeby nie był on napisany w sposób chaotyczny lub bałaganiarski. Jeżeli rzeczywiście napisanie go szybko jest w takiej sytuacji jak rozmowa rekrutacyjna pożądane, to nieczytelna forma może utrudnić osobom odpowiedzialnym za ten proces zapoznanie się ze stworzonym kodem.
Brak snu przed rozmową
Wiara, że można nauczyć się, tego czego się jeszcze nie umie w przeciągu kilku godzin, jeżeli tylko poświęci się na naukę czas przeznaczony na sen, jest naiwna. Intensywne repetycje w nocy przed rozmową rekrutacyjną sprawią tylko, że nie będziemy mogli jasno myśleć podczas odpowiadania na zadane nam pytania. To pewna droga do popełnienia głupich błędów, które nie przytrafiłyby się nam, gdybyśmy byli wypoczęci. Warto jest dobrze się wyspać przez rozmową, żebyśmy przyszli na nią z jasnym umysłem.
Niesprawdzenie czym zajmuje się firma, do której się aplikuje
Zaniechanie poświęcenia czasu na zbadanie czym się zajmuje firma, do której aplikujemy może doprowadzić do wielu zabawnych, acz niekomfortowych sytuacji. Raczej nie sprawi to, że znajdziemy pracę.
Rozpoczęcie pisania kodu przed zaplanowaniem tego jak ma działać
Widok dużej białej tablicy i stres spowodowany tykającym zegarem może sprowokować niejedną osobę do przedwczesnego rozpoczęcia pisania kodu. Problem polega na tym, że jeżeli zaczniemy tworzyć swoje rozwiązanie bez uprzedniego określenia sposobu na jego osiągnięcia, to istnieje duża szansa, że pogubimy się po drodze. Postawimy na początku na złą metodę, a potem będziemy dalej w nią brnąć, desperacko szukając pomysłu na uratowanie naszego kodu, ponieważ będziemy czuli się nieswojo zmazując tablicę i zaczynając od nowa.
Tworzenie zmiennych o niejasnych nazwach
Wydawałoby się, że tworzenie minimalistycznego nazewnictwa wprowadzanych przez nas zmiennych pozwoli zaoszczędzić czas. Nic bardziej mylnego! Z każdą kolejną zmienną, którą damy nazwę pokroju „A”, „B”, „C” rośnie szansa, że pogubimy się podczas pisania kodu. Co więcej, prawdopodobieństwo, że rekruterzy także stracą wątek rośnie równie szybko. Jeżeli będziemy nazywali zmiennie opisując to co robią, to nie dość, że w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy czas, to jeszcze ułatwimy pracę komisji.
Brak tłumaczenia procesu myślowego, który doprowadził do rozwiązania
Dobrze jest pokazać osobom odpowiedzialnym za proces rekrutacji tok myślenia, który zaprowadził nas do udzielenia takiej, a nie innej odpowiedzi. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe punkty za komunikatywność. Jeżeli popełnimy błąd, to istnieje też szansa, że któryś z prowadzących zwróci nam na to uwagę, co może nas uchronić przed udzieleniem nieprawdziwej odpowiedzi.
Artykuł powstał dzięki:
CONNECTIS_
+48 22 222 5000
office.pl@connectis.pl
Złota 59
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT.
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz