Programista
Programista to nie obleśny nolife, który nie wychodzi ze swojego pokoju pełnego komputerów, kabli i sprzętu elektronicznego. To nie kapryśny nastolatek, czy zdziecinniały dorosły.
To coraz częściej zupełnie normalni ludzie, dbający o zdrowie i kondycję fizyczną, którym do pracy wystarczy zwykły laptop. Nierzadko intelektualiści o specyficznych, ale i wartościowych zainteresowaniach, posiadający drogie hobby, samochody i mieszkania.
Choć wśród ludzi krążą pewne stereotypy na ten temat, to jednak na szczęście zaczyna się to powoli zmieniać.
Programowanie
Podobnie jest z samym programowaniem rozumianym jako momentem pisania kodu. Jeśli wydaje Wam się, że ktoś po całym dniu pracy, siadając zmęczony na kanapie mówi, “Programowałem dziś osiem godzin” i ma na myśli przez to, że przez osiem godzin non stop pisał kod w pocie czoła, a junior front-end specialist wycierał jego czoło firmowym ręcznikiem by pot nie zalewał klawiatury to jesteście w wielkim błędzie.
Choć w dużej mierze pisanie kodu faktycznie opiera się na klepaniu klawiatury w celu tworzenia kolejnych linijek skryptu, to jednak jak to w poprzednim artykule poruszyłem, czas ten składa się również z innych czynności.
Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, trzeba je jednak naprawiać, a to zajmuje czas. Wraz z nabieraniem wprawy będzie Wam to szło coraz sprawniej ale początki potrafią być naprawdę bolesne. Nie raz, nie dwa, okaże się, że znalezienie źródła problemu będzie zajmować więcej czasu niż napisanie samego kodu.
Czasem bezmyślne gapienie się w ekran, na którym znajduje się skrypt potrafi trwać bezlitośnie długo. Przeglądasz te same linijki w kółko i w kółko zastanawiając się gdzie mógł zostać popełniony błąd. Próbujesz w głowie kompilować kod, starając się wyobrazić sobie chronologiczny przepływ informacji i danych między poszczególnymi komendami, zastanawiając się przy tym czy to co zostało napisane ma w ogóle prawo zadziałać. Modyfikujesz skrypt najpierw o pojedyncze frazy, monitorując przy tym zachodzące zmiany bądź czy w ogóle jakieś zmiany zachodzą. Potem przerzucasz się na komendy, aż w końcu na całe fragmenty kodu w desperacji szukając przyczyny. Po dłuższej chwili skrypt potrafi mieć zupełnie inną konstrukcję, co czasem zmusza do zmiany myślenia, a to potrafi ograniczyć, ale i również otworzyć oczy na nowe rozwiązania.
Gdzie programista szuka pomocy?
Gdy Twoje zasoby wiedzy nie wystarczają, z pomocą przychodzi cud technologiczny naszych czasów, czyli Internet, który wbrew pozorom nie został stworzony tylko i wyłącznie do oglądania kotów i lajkowania cycków, ale również do… uwaga, tu wiele osób może być naprawdę zaskoczonych – do zdobywania wiedzy. Woooow, taaaak! W Internecie można zdobywać wiedzę, a także się nią dzielić. Czasem lepiej podzielić się czymś więcej niż zdjęciem tego co się zjadło na obiad.
Na szczęście w kwestii programowania naprawdę sporo osób bardzo chętnie pomaga i dzieli się własną, ciężko zdobytą wiedzą. Choć oczywiście jak wszędzie nie brakuje trolli sugerujących na przykład, że język programowania, którego używasz to tak naprawdę nie język, tylko jakiś śmieszny twór.
Nie mniej jednak, jeśli wszelkie próby bycia samodzielnym/samodzielną zawiodły, to istnieje bardzo duża szansa, że znajdziecie odpowiedź na jakimś forum, internetowym kursie czy blogu.
Wskazówka
Czasem jest to tylko wskazówka, która pomaga w dalszych poszukiwaniach albo otwiera oczy na coś, czego dotychczas nie dostrzegliście, a czasem potrafi to być gotowe rozwiązanie, które wystarczy skopiować, ewentualnie delikatnie zmodyfikować. Choć w tej ostatniej kwestii zalecam ostrożność i duży dystans.
Wracając do wspomnianych wskazówek, często się zdarza, zwłaszcza najbardziej początkującym padawanom, że rozpoczęcie poszukiwań staje się problemem samym w sobie już na etapie konstruowania zapytania w Google, gdy terminologia i branżowy slang jest jeszcze czymś tak mało znanym jak widok białego Francuza we Francji. Więc zapytania są kaleczone bardziej niż ręce zbuntowanej nastolatki, ale dzięki temu możliwe jest krążenie wokół tematu i zawężanie kręgu poszukiwań. Z czasem pytania będą coraz precyzyjne jak strzały Lewandowskiego, co bezpośrednio przełoży się na czas rozwiązywania problemów.
Może to wszystko brzmi strasznie, choć mam nadzieję, że nie. Od czegoś zacząć trzeba, a każdy popełniony błąd to gotowe rozwiązanie na przyszłość. Myśląc o tym w ten sposób może trochę chętniej podejdziecie do tematu.
Ci wszyscy super ludzie, którzy postanowili dzielić się swoją wiedzą w Internecie, których zaczniecie uwielbiać za ogrom udostępnianych materiałów i informacji, zdający się czasem znać odpowiedź na każde pytanie, nie zdobyli tego z samego czytania książek. Oni popełnili więcej porażek niż Wy jeszcze w ogóle podjęliście prób…
Artykuł powstał dzięki:
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców. Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu. +48 22 222 5000 Złota 59 CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT. Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.Coders Lab
CONNECTIS_
office.pl@connectis.pl
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Zostaw komentarz