Serwery to urządzenia lub programy, które powstały w celu udostępniania zasobów oraz danych. Wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania usług, programów bądź innych sprzętów. Firmy hostingowe oferują swoim klientom serwery współdzielone, VPS oraz dedykowane. Dzisiaj skupiamy się na ostatniej grupie oraz podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze rozwiązanie spośród dostępnych.
Czym jest serwer dedykowany?
Serwer dedykowany może być nazywany także wydzielonym. Oznacza to, że oddzielny komputer pełni rolę urządzenia przeznaczonego dla jednego, określonego usługobiorcy. Nie jest on współdzielony z innymi użytkownikami. Istnieje możliwość instalacji na nim niezbędnych do działania aplikacji, jak i konfiguracji zainstalowanego systemu operacyjnego, tak aby spełniał on wszystkie wymagania. Doskonale sprawdzi się dla dynamicznie rozwijających się sklepów internetowych, a także popularnych witryn. Z serwera dedykowanego korzystają także małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które do prawidłowego działania potrzebują dużej mocy obliczeniowej.
W sieci znaleźć można wiele miejsc, które mają je w swojej ofercie, jednak serwery dedykowane dla wymagających użytkowników znajdziesz w ofercie www.seohost.pl. Stosowany przez przedsiębiorstwo osprzęt pozwala na efektywne korzystanie z tego rozwiązania technologicznego.
Typy serwerów dedykowanych oferowanych przez firmy hostingowe
Do najczęściej oferowanych rozwiązań w tym zakresie zaliczyć można:
- serwer dedykowany typu root, nad którym użytkownik przyjmuje pełną kontrolę;
- serwer dedykowany zarządzany, nad którym klient przejmuje częściową władzę, ma dostęp do najważniejszych modułów;
- serwer dedykowany z dodatkowym pakietem bezpieczeństwa, czyli stałym monitoringiem pracy oraz możliwością działania awaryjnego – jest to najbezpieczniejsze, ale zarazem najdroższe, rozwiązanie.
Jak wybrać serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to najdroższe rozwiązanie firmach hostingowych, dlatego do jego wyboru należy podejść z rozsądkiem oraz sprawdzić wszelkie niezbędne parametry, by zakupić najlepszą przestrzeń. Pierwszym z ważnych czynników jest procesor, od którego zależy moc obliczeniowa sprzętów. Im więcej będzie mieć on rdzeni, tym lepiej. Nie mniej istotna jest pamięć RAM (zazwyczaj od 4 do 256 GB). Nie zaleca się wyboru mniej niż 8 GB. W kwestii dysków twardych warto postawić na rozwiązanie SSD, które są najszybszymi ze stosowanych w serwerach dedykowanych. Równie efektywne rozwiązanie to połączenie HDD i NVMe. Obawiając się utraty danych, można wybrać serwer dedykowany, który posiada dwa dyski. Istotne jest także zwrócenie uwagi na fizyczną lokalizację serwera. Obsługując większość odwiedzających z Polski, warto zadbać, aby znajdował się on w tym kraju.
Oprócz wymagań sprzętowych, warto wziąć pod lupę także politykę sprzedaży wprowadzoną w danej firmie. Niezwykle ważne jest oferowanie przez nią pomocy technicznej. Ponadto wiele osób zwraca uwagę na: brak terminowych umów, używanie nowego sprzętu z komponentami klasy enterprise, jawne określenie wszystkich kosztów, które będą poniesione w związku z korzystaniem z serwera dedykowanego, jak i dostosowanie się do obowiązujących aktualnie przepisów prawa.
Zostaw komentarz