Odkąd zająłem się płatnościami on-line zawsze miałem wrażenie, że temat ten podejmowany jest przez właścicieli e-biznesów mniej więcej na samym końcu. Zastanawiałem się wielokrotnie z czego może to wynikać i doszedłem do wniosku, że proces decyzyjny odzwierciedla proces zakupowy w typowym sklepie internetowym. Jednym z ostatnich kroków jest właśnie zapłata za towar.
Wielokrotnie audytowałem strony internetowe, które były dobrze zaprojektowane, opisy produktów były unikalne, a do graficznej warstwy nie można się było przyczepić. Zachęcony podawałem dane do wysyłki i przechodziłem do płatności. Owszem, standardem stają się coraz lepiej wyglądające bramki płatnicze, ale kiedyś nie każdy pośrednik oferował rozwiązania dopasowane do urządzeń mobilnych, adekwatne metody płatności dla danej branży czy rozwiązania kartowe niewymagające ponownego przepisywania tych samych danych co w poprzedzających ten krok formularzu.
Bardzo często trafiają do nas lakoniczne prośby dotyczące przesłania oferty handlowej. Co ciekawe, klient ten robi wcześniej research rynku i dochodzi do wniosku, że jedyne czego potrzebuje to cennik od 3-4 podmiotów świadczących usługę procesowania płatności dla porównania .
Nasi specjaliści będą dynamicznie zarządzać ofertą Twojego sklepu na Ceneo, tak abyś znalazł się zawsze na wybranych pozycjach przy jak najniższym CPC za każdy produkt.
Kluczem do sukcesu jest pilnowanie stawki za przeklik oraz ceny każdego produktu osobno. Przy tak dynamicznie zmieniającym się asortymencie u Ciebie i u konkurencji, wykonanie tego manualnie jest niemożliwe, dlatego stworzyliśmy unikalne narzędzie ConveRISE.
Z nami Twoja oferta będzie:
Wyżej niż konkurencja za minimalną możliwą kwotę
Zawsze na kluczowych pozycjach
Zawsze opłacalna biznesowo
Na tym etapie powinniśmy jednak uzyskać zarówno informacje dotyczące skali działalności klienta (obrót, liczba zamówień), branży, jej specyfiki, jak również tego z jakiego oprogramowania sklepowego i w jakiej wersji korzysta (SaaS czy Open Source). A może na co dzień używa własnego, dedykowanego rozwiązania?
Jeśli nie ustalimy tego w jaki sposób będzie przebiegać wdrożenie, kto będzie za nie odpowiedzialny i do jakich celów system płatności będzie wykorzystywany to serwujemy sobie sporo niespodzianek w niedalekiej przyszłości. Dopiero powyższe informacje pozwolą handlowcom na dobór narzędzi i przesłanie dokumentacji technicznych adekwatnych do potrzeb klienta.
Scenariusze w jaki sposób wdrażany jest system płatności jest kilka. Te najczęściej występujące to:
- wykorzystanie linków do płatności
- integracja systemu w sklepach opartych o rozwiązania typu Open Source (np. PrestaShop, Magento, osCommerce)
- integracja systemu w sklepach opartych o rozwiązania SaaS (np. IAI Shop, Shoplo, Atomstore)
- integracja systemu w sklepach bądź rozwiązaniach autorskich, tworzonych od podstaw.
- Integracja płatności w aplikacji mobilnej
Niezależnie od każdego z powyższych pierwszym etapem uruchomienia płatności w ramach systemu zawsze jest rejestracja konta.
Jest ona niezbędna do udostępnienia środowiska testowego, a po zakończeniu prac developerskich, szybkiego przełączenia w tryb produkcyjny.
W tym celu wystarczy przejść do formularza rejestracyjnego.
Podajesz niezbędne dane firmowe i możesz przejść do korzystania z systemu.
Przechodzimy zatem do integracji i jej różnych typów:
Ad 1) Generowanie linków do płatności – to jedyny tym realizacji płatności, który nie wymaga posiadania strony internetowej. Wystarczy zarejestrowane konto by w prosty i wygodny sposób generować zdefiniowane odnośniki do płatności.
Krok po kroku prezentuje się to następująco:
– logowanie do serwisu
– Przejście do zakładki „Integracja”
– Przejście do zakładki „Budowanie odnośników”
– Podajesz parametry niezbędne do wygenerowania linka do płatności, który możesz przesłać dowolnej osobie
Ad 2) Rozwiązania typu Open Source – Integrując płatności z którymś z tego typu rozwiązań należy mieć założone konto. W toku rejestracji nadajemy Tobie numer ID, który jest potrzebny do zakończenia wdrożenia płatności w sklepie internetowym. Może się zdarzyć, że wymagane będzie podanie tzw. kodu bezpieczeństwa.
Bardzo istotne jest, aby pośrednik płatności z którego usług korzystasz regularnie aktualizował wtyczki do oprogramowania sklepowego wraz z wyjściem jego wyższej wersji.
Poniżej kilka przykładowych wizualizacji dla PrestaShop w wersji 1.6 i 1.7:
– udoskonalony wygląd
– podsumowanie zamówienia
– płatności BLIK realizowane bezpośrednio z poziomu sklepu
– płatności kartami z poziomu sklepu oraz możliwość konfiguracji do 10 subkont
– wyodrębnienie metody płatności na raty (od 300zł możliwość zdefiniowania własnych statusów zamówienia
Podobna praca została wykonana w przypadku aktualizacji wtyczki do Magento 2. Poprawiliśmy przede wszystkim sposób realizacji płatności kartami bezpośrednio na stronie dla transakcji bez i z technologią 3D-Secure.
Umożliwia on obecnie płatność przez podanie numeru karty na stronie sklepu, zarówno dla kart z 3DS jak i bez. Poprawce uległa też wtyczka płatności podstawowych, która nie zapisywała transakcji ani jej danych, w panelu administracyjnym sklepu. Wprowadzenie tych zmian umożliwi w przyszłości dodanie zwrotów przez API, zarówno dla kart, jak i płatności podstawowych z poziomu sklepu.
Ad 3) Moduły SaaS np. Sky-Shop – w przypadku tych rozwiązań płacisz abonament za użytkowanie, a producent oprogramowania najczęściej sam zapewnia integrację płatności. W toku wdrożenia systemu wystarczy podać numer ID przekazany przez pośrednika i wpisać go w odpowiednie miejsce w panelu administracyjnym sklepu internetowego.
Aby pokazać jak prosta jest integracja płatności w tego typu rozwiązaniach posłużę się opisem zapożyczonym ze strony Sky-Shop:
Jak skonfigurować metodę szybkich płatności?
W celu uruchomienia integracji z płatnością należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie, a następnie odnaleźć w serwisie następujące dane:
ID sprzedawcy (login), które należy później wpisać w pole ID
Kod bezpieczeństwa (potwierdzający) odpowiadający w sklepie polu Klucz A
- Aby integracja działała prawidłowo w panelu trzeba aktywować opcję „Zezwól na nadpisanie” adresu URL oraz „Wymagaj sumy kontrolnej” (to znacznie poprawi bezpieczeństwo transakcji).
- Kolejnym krokiem jest odnalezienie menu edycji płatności, aktywacja płatność (1) oraz wprowadzenie ID (2) i kodu bezpieczeństwa (3) w odpowiednie pola. Edycję należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz (4). Zachęcamy również do zapoznania się z wbudowanym modułem pomocy dostępnym pod znakiem zapytania (5).
Wzór konfiguracji w Sky-shop:
A poniżej wdrożenie płatności w sklepie postawionym na IAI-Shop:
Sprzedawca wdrożył system w taki sposób, aby płatnik został przekierowany do wszystkich metod oferowanych w ramach jego banku. To bardzo nowatorskie podejście pozwala zmniejszyć optycznie liczbę dostępnych metod płatności aż o 23%. Dzięki temu płatnik nie pomyli metody płatności dedykowanej np. klientowi biznesowemu w przypadku chęci zrealizowania transakcji z rachunku indywidualnego. Panel transakcyjny jest czytelny i nie powoduje potrzeby „scrollowania” celem znalezienia preferowanej metody płatności. Dzięki takiemu wdrożeniu klient wie też czy jego bank oferuje np. płatność QR z poziomu aplikacji mobilnej czy umożliwia zapłatę kanałem BLIK.
Więcej wtyczek znajdziesz tu.
ad 4) Jeśli prowadzisz sprzedaż na dużą skalę lub ograniczenia związane ze stosowaniem gotowych rozwiązań nie spełniają już Twoich oczekiwań to prawdopodobnie rozważasz budowę platformy sklepowej od podstaw. Mimo, że taka decyzja jest pod względem biznesowym bardzo kosztowna (utrzymanie zasobów IT, ciągły rozwój oprogramowania itd.) to pozwala na dużą niezależność i możliwość adaptacji platformy do indywidualnych potrzeb. Tylko 16% Sprzedawców decyduje się jednak na taki krok. Większość sklepów decyduje się jednak na gotowe rozwiązania – taką odpowiedź wskazało w badaniu Ceneo.pl aż 86% sklepów.
Autorskie rozwiązanie pozwala na integrację wszystkich kluczowych funkcji związanych z prowadzeniem sklepu: sprzedaży, realizacji zamówień, zakupów, zarządzania. Reasumując rozwiązanie własne to spory koszt, który trzeba uwzględnić zarówno w wyjściowym budżecie internetowego przedsięwzięcia, jak i w stałych kosztach późniejszej działalności. Najczęściej na taki krok decydują się duże sklepy, które są częścią międzynarodowych sieci, lub takie, które od lat działają stacjonarnie, a teraz rozszerzają działalność online.
Co zrobić kiedy chcesz zintegrować płatności z platformą budowaną od podstaw?
Pamiętaj, że o niektóre niestandardowe funkcjonalności najlepiej zapytać pracowników BOK lub Działu Handlowego
- Przetestuj panel transakcyjny, panel administracyjny (POP)
- Uruchom produkcyjnie płatności komunikując ten fakt swojemu opiekunowi.
Poniżej kilka informacji na temat możliwości wdrożenia metody płatności BLIK czy płatności kartami:
Płatność BLIK w wersji standardowej – nie wymaga dodatkowej integracji. Metoda płatności dostępna jest „automatycznie” wśród innych kanałów bankowych
BLIK w tzw. level 0 – przykład wdrożenia tej metody na przykładzie Merlin.pl:
BLIK OneClick – wdrożenie odbywa się na podstawie dokumentacji.
Można też skorzystać z platformy sklepowej Sellingo, która sama zintegrowała metodę BLIK OneClick i udostępnia ją swoim Sprzedawcom.
Więcej informacji znaleźć można tutaj.
Integracja płatności kartami – W tym wypadku można zastosować dwa modele integracji:
– wyświetlenie płatności jako jedna z metod dostępna w panelu transakcyjnym.
– bramka płatności kartami zintegrowana bezpośrednio ze stroną Sprzedawcy co wydatnie skraca proces zakupowy.
Sprzedawca może również udostępnić swoim płatnikom płatności cykliczne (tzw. reccuring payments). Implementuje płatności cykliczne zgodnie z Cards API – . Polega to tak naprawdę na implementacji bramki płatności z opcją zapamiętania karty. Sprzedawca zapisuje wtedy token, dzięki czemu możliwe jest ponowne obciążenie karty.
W tej sytuacji istnieją dwie opcje obciążania:
- One-Click – gdzie inicjacja płatności następuje przez płatnika – nie musi on podawać danych ani dodatkowo autoryzować transakcji (tylko podczas pierwszej transakcji płatnik podaje wszystkie dane karty, następnie wywoływane jest zabezpieczenie 3D-Secure),
- Recurring – gdzie inicjacja transakcji następuje przez Sprzedawcę, który bez ingerencji płatnika wysyła do serwisu niezbędne parametry (token, kwota itd. – zgodnie z dokumentacją Cards API), po czym następuje obciążenie karty płatnika (pierwsza transakcja jak w przypadku One-Click – karta musi zostać zapamiętana). Merchant musi zautomatyzować po swojej stronie regularność obciążania karty płatnika.
Ważne, aby Sprzedawca zawsze posiadał zarejestrowane i aktywne konto. Inaczej uruchomienie płatności kartami będzie niemożliwe.
Podsumowując, niezależnie od typu czy sposobu integracji Sprzedawca zawsze powinien:
- Zarejestrować i aktywować konto.
- Pobrać niezbędne dokumentacje lub wtyczki pomocne w integracji
- Zalogować się do konta i uruchomić tryb testowy
- Przetestować płatności przelewami i kartami
- Uruchomić płatności komunikując ten fakt opiekunowi.
Zostaw komentarz