John McAfee nie żyje. Twórca programów antywirusowych znaleziony martwy
24.06.2021 | Autor: Damian Jemioło
Nie żyje John McAfee - programista, twórca pierwszego komercyjnego programu antywirusowego McAfee® i przedsiębiorca. Znaleziono go martwego w jego celi więziennej. Oficjalną przyczyną śmierci jest samobójstwo.
Fot. Materiały prasowe
Prowadzisz firmę? Ucz się od najlepszych w branży i weź udział w najbardziej przedsiębiorczej konferencji w Polsce, Founders Mind 🧠
Sprawdź szczegóły wydarzeniaJohn McAfee twórca pierwszego komercyjnego antywirusa popełnił samobójstwo?
Amerykański programista i przedsiębiorca zmarł w nocy 23 czerwca 2021 r. w Barcelonie. Johna McAfeego znaleziono martwego w celi hiszpańskiego więzienia. Stało się to tuż po tym, kiedy ogłoszono jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Według oficjalnych informacji – John McAfee popełnił samobójstwo. Jego śmierć budzi jednak olbrzymie kontrowersje. Ostatni post, który ukazał się na oficjalnych Instagramie McAfeego, było grafiką zawierającą literę „Q”. Część internautów spekuluje, iż twórca programu antywirusowego chciał przez to nawiązać do QAnon – ruch konspiracyjny, według której światem rządzić ma tzw. deep state składający się m.in. z Billa Gatesa, satanistycznej kabały, służb specjalnych, twórców technologii 5G oraz influencerów. Organizacja ta jest odpowiedzialna także za atak na amerykański Kapitol po ogłoszeniu zwycięstwa Joe Bidena.
John McAffee’s instagram account just posted a large Q 30 minutes ago.
John McAffee was found dead in his prison cell earlier today. pic.twitter.com/Z1td5aL4jv
— Keith Edwards (@keithedwards) June 23, 2021
Internauci odnaleźli również tweet z 2019 r., w którym McAfee pisze, że gdyby kiedykolwiek popełnił samobójstwo – oznaczałoby to, iż ktoś mu pomógł. Z tego powodu coraz więcej użytkowników internetu i ludzi ze świata biznesu, uważa, że John McAfee mógł zostać zamordowany. Nie ma na to jednak żadnych dowodów. Warto w tym miejscu nadmienić jednak, że sam McAfee nie był osobą stroniącą od teorii spiskowych i jej przeciwnikiem. Sam w 2019 r. na swoim Instagramie wskazywał, że Jeffrey Epstein, który popełnił samobójstwo w celi więziennej na Manhattanie, miał nigdy tego nie dokonać.
Getting subtle messages from U.S. officials saying, in effect: „We’re coming for you McAfee! We’re going to kill yourself”. I got a tattoo today just in case. If I suicide myself, I didn’t. I was whackd. Check my right arm.$WHACKD available only on https://t.co/HdSEYi9krq🙂 pic.twitter.com/rJ0Vi2Hpjj
— John McAfee (@officialmcafee) November 30, 2019
John McAfee oskarżony przez amerykańską prokuraturę
Twórca programów antywirusowych i miliarder był wielokrotnie na ostrzu noża amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Founder firmy McAfee oskarżany był przez prokuraturę o unikanie płacenia podatków, ukrywanie majątku oraz nieskładanie deklaracji podatkowych. Komisja Papierów Wartościowych zarzucała mu z kolei zarobienie 23 mln dolarów za pomocą wprowadzania w błąd poprzez spekulacje na rynku kryptowalutowym. Za zarzucane czyny groziło mu nawet do 30 lat więzienia. John McAfee uważał natomiast, że oskarżenia te mają pobudki polityczne i łączył je z nieudanymi startami w prawyborach amerykańskiej Partii Libertariańskiej w 2016 r. i 2020 r. W tym miejscu warto podkreślić, że przedsiębiorca chciał ubiegać się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Sam McAfee nie pozostawał jednak bez winy – na jednym ze swoich materiałów wideo chwalił się unikaniem rozliczania się z podatków od lat. Z tego powodu founder McAfee przeprowadził się do Belize w 2008 r., gdzie stworzył własną organizację quasi-paramilitarną, z którą „patrolował” ulice miast. Oczywiście, wszyscy jej członkowie byli uzbrojeni, bo miliarder bał się porwania lub zamachu na swoje życie. Owym patrolom przyjrzeć można się było w dokumencie: „Gringo: The Dangerous Life of John McAfee„. Władze Belize przymykały na to oko, gdyż programista miał dopuszczać się ich korupcji. McAfee był również oskarżany o gwałt i wykorzystywanie nieletnich kobiet. Johna McAfeego podejrzewano też o morderstwo swojego sąsiada – Grega Faulla, choć nigdy mu tego nie udowodniono. Jakiś czas później McAfee przeniósł się do Gwatemali, którą opuścił w 2013 r. i powrócił do Stanów Zjednoczonych.
Areszt w Hiszpanii i śmierć Johna McAfee
W październiku 2020 r. John McAfee został aresztowany na lotnisku w Barcelonie i osadzony w tamtejszym areszcie. W jego sprawie toczyło się postępowanie, które miało doprowadzić do jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Sam miliarder bardzo obawiał się wydaniu w ręce amerykańskich władz, gdyż jak było to wspomniane wcześniej – mogło mu grozić nawet 30 lat więzienia. Biorąc pod uwagę wiek twórcy programu antywirusowego. tj. 75 lat, byłoby prawie pewnym to, że spędziłby w celi resztę swojego życia. Na jego niekorzyść, decyzję o ekstradycji podjął hiszpański sąd najwyższy.
John McAfee napisał na swoim Twitterze, że jego przyjaciele odwrócili się od niego, bojąc się, że mogą być z nim skojarzeni. Stało się to na tydzień przed jego śmiercią. Wyznawał tam również, iż rząd amerykański zarzuca mu ukrywanie kryptowalut, wskazuje też na to, iż wszystko co miał zostało przejęte, a jemu nie zostało już nic. McAfee dodał jednak na końcu, iż „niczego nie żałuje”. Prawdopodobnie wkrótce poznamy szerszy obraz i kulisy śmierci programisty oraz miliardera.
The US believes I have hidden crypto. I wish I did but it has dissolved through the many hands of Team McAfee (your belief is not required), and my remaining assets are all seized. My friends evaporated through fear of association.
I have nothing.
Yet, I regret nothing.
— John McAfee (@officialmcafee) June 16, 2021
Zostaw komentarz