Marketing i Biznes IT Insilico Medicine zgarnia 255 milionów dolarów. Sztuczna inteligencja w medycynie opracuje lek

Insilico Medicine zgarnia 255 milionów dolarów. Sztuczna inteligencja w medycynie opracuje lek

Sztuczna inteligencja w medycynie to przyszłość. Firma biotechnologiczna z Hongkongu Insilico Medicine zgarnęła 255 milionów dolarów na rozwój systemu sztucznej inteligencji, który potrafi opracować zestaw leków dedykowany konkretnemu pacjentowi i konkretnej jednostce chorobowej. SI coraz częściej jest wykorzystywana w branży medycznej, a gigantyczne inwestycje w ten obszar, tylko potwierdzają fakt, że sztuczna inteligencja będzie istotną częścią medtechu.

Insilico Medicine zgarnia 255 milionów dolarów. Sztuczna inteligencja w medycynie opracuje lek

Fot. Pexels

W Polsce na ponad 200 osób przypada tylko jeden specjalista, a jedna trzecia lekarzy nad Wisłą ma ponad 60 lat Sztuczna inteligencja w medycynie - przykłady Sztuczna inteligencja w medycynie w czasach pandemii

Jesteś przedsiębiorczym freakiem i zależy Ci na rozwoju Twojej firmy? Spotkaj setki podobnych rekinów biznesu podczas konferencji Founders Mind

Sprawdź szczegóły!

Opracowany przez Insilico Medicine system sztucznej inteligencji potrafi sam analizować, jak dany związek wpłynie na komórki i jakie leki mogą być stosowane w leczeniu konkretnej choroby. Firma przedstawiła pierwszy przypadek, w którym sztuczna inteligencja zidentyfikowała poważną chorobę płuc, opracowała dla tego przypadku konkretny lek i zakończyła badania przedkliniczne nad nim w ciągu 18 miesięcy.

– Technologie sztucznej inteligencji, które wynaleźliśmy, wykazują imponujące wyniki zarówno w biologii, jak i chemii, dostarczając cennych i absolutnie nowatorskich zasobów terapeutycznych z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu klinicznego. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że zdobyliśmy uznanie i inwestycje od jednych z najbardziej renomowanych inwestorów na świecie z silną wiedzą w branży biofarmaceutycznej. Dzięki ich wsparciu będziemy nadal wprowadzać innowacje i wprowadzać rewolucyjne rozwiązania dla przemysłu farmaceutycznego – powiedział w rozmowie z serwisem prnewswire.com Alex Zhavoronkov założyciel i dyrektor generalny Insilico Medicine.

Insilico Medicine powstało w 2014 roku. Obecna runda inwestycyjna, która poprowadził Fundusz Warburg Pincus, jest rundą C dla medtechu. Zdobyty kapitał zostanie wykorzystany na realizację bieżących programów terapeutycznych do badań klinicznych na ludziach. Dzięki inwestycji sztuczna inteligencja będzie mogła być w przyszłości jeszcze efektywniej wykorzystywana.

Zobacz wywiad z Alexem Zhavoronkov, założycielem i dyrektorem generalnym Insilico Medicine:

Sztuczna inteligencja w medycynie

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie jeszcze do niedawna nie mieściło nam się w głowach. Tymczasem okazuje się, że AI w medycynie to coraz częstsze zjawisko. Obecnie AI najczęściej wykorzystuje się do analizy i rozpoznawania chorób oraz monitorowania leczenia pacjenta. Choć niektórych zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie może przerażać – w końcu “roboty” mogą się kiedyś zbuntować i działać na naszą szkodę – lekarze widzą w niej przyszłości rozwiązanie problemów, jakie stoją przed branżą medyczną.

Jakie to problemy, a chociażby braki kadrowe, które są coraz poważniejsze. Jak podaje serwis medonet.pl w Polsce na ponad 200 osób przypada tylko jeden specjalista, a jedna trzecia lekarzy nad Wisłą ma ponad 60 lat. To nie brzmi dobrze i pokazuje, że sytuacja personelu medycznego nie jest w dobrej kondycji. Obciążeni ogromem pracy lekarze, zwyczajnie nie dają rady. Pamiętajmy, że poza kontaktem z samym pacjentem lekarz musi wypełniać mnóstwo dokumentów i analizować tysiące badań. Wykorzystanie sztucznej inteligencji może rozwiązać ten problem.

Mogą Cię zainteresować

Sztuczna inteligencja w medycynie przykłady

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie może przybierać różne postacie, jak się okazuje, jest wiele obszarów, w których można zastosować AI w medycynie. Przykładowo polscy naukowcy z Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w OPI PIB wykorzystali sztuczną inteligencję do analizowania badań i diagnozy raka prostaty. Jak się okazuje, aby wykryć ten typ nowotworu, trzeba wykonać rezonans magnetyczny, którego wynik interpretuje specjalista radiolog. Niestety tych w Polsce mamy zaledwie 2 proc. wszystkich polskich lekarzy specjalistów. Dodatkowo specjaliści bardzo często mają rozbieżne wnioski. I tu z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która może taką interpretację wykonać bez lekarza.

Kolejnym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie z naszego rynku jest projekt, który zrealizował polski startup BrainScan we współpracy z PZU Zdrowie. Medtech opracował system sztucznej inteligencji, który potrafi rozpoznać udar mózgu na podstawie analizy wyników badania tomografem komputerowym. System rozpoznaje zmiany chorobowe na podstawie 40 tys. badań, które w przeszłości zostały wykonane w PZU Zdrowie.

Bardzo ciekawym przykładem startupu, który również wykorzystuje sztuczną inteligencję w medycynie jest polskie Techomo. Firma opracowała system sztucznej inteligencji, który na podstawie nagrania głosu potrafi stwierdzić, czy pacjent jest chory i na co. Naukowcy zbierają parametry głosu i oddechu, które są charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej i na tej podstawie sztuczna inteligencja może wskazać prawdopodobieństwo choroby, a tym samym usprawnić pracę lekarzy.

Sztuczna inteligencja w medycynie w czasach pandemii

Bardzo dużo projektów związanych ze sztuczną inteligencją w medycynie rozwinęła się również w czasie pandemii koronawirusa. Medtechy z całego świata zmobilizowały się do poszukiwań rozwiązań, które pomogą zdiagnozować, leczyć i monitorować pacjentów zakażonych koronawirusem. Polscy naukowcy z Politechniki Śląskiej na przykład opracowali system sztucznej inteligencji, który analizuje zdjęcia RTG płuc i potrafi wykryć chorobę COVID-19.

Natomiast naukowcy z University of Massachusetts Amherst stworzyli skanery z mikrofonami i kamerami termowizyjnymi, które wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania i nasłuchiwania konkretnego obszaru. System zbiera dane, które ukierunkowane są na obserwację górnych dróg oddechowych osób w tłumie i na tej podstawie potrafi oszacować prawdopodobieństwo wzrostu pandemii.

AI w medycynie to przyszłość

Niektóre z wymienionych projektów mogą zaskakiwać, a to zaledwie kilka przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie. Jedno jest pewne, pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój tego obszaru, a ludzie zrozumieli, że AI w medycynie to przyszłość. Sztuczna inteligencja potrafi nie tylko usprawnić pracę lekarzy, ale również wykryć chorobę wcześniej, co ułatwia jej leczenie i chroni pacjentów w wielu przypadkach przed poważnym procesem leczenia.

Specjaliści widzą również przyszłość w opaskach i różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, które na siebie zakładamy w kontekście sztucznej inteligencji w medycynie. Zegarki i opaski mogą w czasie rzeczywistym zbierać mnóstwo parametrów życiowych, a sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym analizować je. Kto wie, być może w przyszłości każdy z nas będzie miał w kieszeni własnego inteligentnego “opiekuna medycznego”? Tak czy siak wszystko wskazuje na to, że medycyna stoi w progu wielkich zmian, których jesteśmy świadkami.

Popularne na Marketing i Biznes

Podziel się

Zostaw komentarz

Najnowsze

Powered by: unstudio.pl