Zwolnienie lekarskie 2022 – sprawdź jakie zmiany nastąpiły i jaki mają wpływ
31.08.2022 | Autor: Krzysztof Sołtys
Prowadzisz firmę? Ucz się od najlepszych w branży i weź udział w najbardziej przedsiębiorczej konferencji w Polsce, Founders Mind 🧠
Sprawdź szczegóły wydarzeniaNa początku roku miały miejsce modyfikacje przepisów o zwolnieniach lekarskich 2022 – sprawdź jakie zmiany nastąpiły i z czym się wiążą. Od 1 stycznia 2022 roku okres zasiłkowy, podczas którego ubezpieczony może pobierać chorobowe 2022 wynosi dokładnie 182 dni. Istotne jest to, że okres ten jest teraz interpretowany jako suma wszystkich dni, w których pracownik był niezdolny do pracy – bez względu na różnice w kodach choroby. Obecnie obowiązujące przepisy wyjaśniają, że w przypadku przerw w niezdolności do pracy przyczyna l4 2022 nie ma żadnego znaczenia. Stan prawny respektowany do końca 2021 roku zakładał natomiast sumowanie wyłącznie zwolnień dotyczących tej samej jednostki chorobowej. Wystarczyło więc wrócić po „chorobowym” na jeden dzień do pracy i złożyć nowe L4 z powodu zdiagnozowania innego schorzenia, by otworzyć nowy okres zasiłkowy. Nowelizacja przepisów od stycznia 2022 roku uniemożliwia zaistnienie tego typu sytuacji, co ma swoje plusy i minusy.
Skonsultuj się z lekarzem i zdobądź szybko L4 na https://lp.e-zwolnienie24h.pl/
Jak wygląda zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia?
W świetle nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia, np. w związku z zakończeniem umowy o pracę, zasiłek chorobowy można pobierać przez maksymalnie 91 dni. Wyjątek w tym zakresie stanowią pacjenci chorujący na gruźlicę, kobiety niezdolne do wykonywania pracy z powodu ciąży oraz osoby pretendujące do bycia dawcami komórek, tkanek i narządów – zarówno te dopiero uczestniczące w badaniach i starające się o to, jak i te, które już poddały się zabiegowi. Jak łatwo się domyśleć przepisy te nie są korzystne dla osób, które nie znajdują się w wymienionych grupach.
Warto wspomnieć o tym, że kobiety w ciąży, które utracą możliwość ubezpieczenia z powodu śmierci pracodawcy, do dnia porodu mogą otrzymać zasiłek, a po urodzeniu dziecka zachowują prawo do zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jest to ważne, ponieważ do końca 2021 roku nie było takiej możliwości.
Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców – jakie zmiany?
Zmiany w ubezpieczeniu chorobowym 2022 nie ominęły również osób prowadzących działalność gospodarczą. Dobrą wiadomością dla nich jest to, że w przypadku nieterminowego opłacenia składek, ich ubezpieczenie nie wygaśnie i nie zostaną z tego tytułu wstrzymane przysługujące im świadczenia. Od stycznia 2022 roku nie trzeba już składać wniosku o możliwość opłacenia składek po terminie. Wystarczy, że przedsiębiorca wyrówna brakujące kwoty. Ponadto osoby niezdolne do pracy, których zaległości składkowe wynoszą więcej niż 1% minimalnego wynagrodzenia, będą miały możliwość otrzymania świadczeń po uregulowaniu zadłużenia w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Jest to bardzo ważne, ponieważ powody zalegania z płatnością składek są różne i nie zawsze zależne od właściciela działalności.
Zasiłek za zwolnienie lekarskie 2022 – sprawdź jakie zmiany nastąpiły w kwotach
Od nowego roku zmieniła się również wysokość zasiłku za zwolnienie lekarskie 2022 – sprawdź jakie zmiany nastąpiły w przypadku chorych, którym przysługują świadczenia w związku z pobytem w szpitalu. Do tej pory było to bowiem 70% podstawy, natomiast teraz zasiłek wynosi tyle, ile wsparcie dla osoby, która przechodzi rekonwalescencję w domu, czyli 80%. Co ważne, w świetle nowych przepisów w przypadku braku przerwy lub przerwy nie dłuższej niż miesiąc kalendarzowy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi 2022: https://lp.e-zwolnienie24h.pl/zwolnienie-lekarskie-papierowe-2022/, wysokość zasiłku nie musi być kalkulowana na nowo. Praktykuje się to wyłącznie w przypadku, kiedy przerwa w pobieraniu świadczenia trwa przynajmniej 3 miesiące.
Zostaw komentarz