Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Bierzemy udział w głosowaniach, angażujemy się w akcje polityczne, społeczne i inicjatywy oddolne. Jednym ze sposobów w jaki podatnicy bez większego obciążenia mogą mieć realny wpływ na działanie państwa jest tak zwane przekazanie jednego procenta podatku. Każda osoba składająca deklarację PIT może wybrać, gdzie trafi część pieniędzy z jego podatku.
Warto zachęcać do świadomego wyboru i aktywnego podejścia do tworzenia lepszego otoczenia. Dziś o tym jak to zrobić i którą organizację wybrać.
Organizacja Pożytku Publicznego
Przepisy ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie umożliwiają od 1 stycznia 2004 r. podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego uzyskiwać status Organizacji Pożytku Publicznego.
Warto jednak zauważyć, że nie każdy podmiot działający społecznie może liczyć na wsparcie w ramach przekazywania 1% podatku. Ustawodawca stara się zabezpieczać podatników, tak aby ich środki nie zostały zmarnowane. W celu wyeliminowania potencjalnie nieuczciwych organizacji wprowadził specjalne procedury sprawdzania i określania podmiotów, które są uprawnione do używania nazwy Organizacji Pożytku Publicznego. Do końca listopada każdego roku wszystkie podmioty, które chciałyby otrzymać nasz podatek wnioskują o uzyskanie statusu OPP. Aby go uzyskać, muszą prowadzić odpowiednią dokumentację, w tym informacje i rozliczenia o przepływach finansowych. Co roku na przykład przygotowują i składają sprawozdania – zarówno merytoryczne z prowadzonych działań oraz celów, jak i finansowe. Do końca grudnia poprzedzającego rok ministerstwo na swoich oficjalnych stronach internetowych publikuje listę podmiotów, które możemy wskazać w swoim dokumencie PIT. Rozliczając e-pity w formie elektronicznej zwykle możemy wybrać z listy KRS dostępnej w programie pod koniec wypełniania deklaracji e-pit.
Lista organizacji OPP w 2018 roku
Lista organizacji jest także dostępna na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce „Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego”. Jest on dostępny w wersjach pdf, xlxs i ods. Obecnie są to aż 8862 podmioty. Wykaz wskazuje nazwę organizacji, jej numer KRS, numer NIP, województwo w jakim się znajduje, powiat, gminę oraz miejscowość. Jeżeli nie mamy wybranego podmiotu, w ramach arkuszy kalkulacyjnych można wyszukać podmiot ze swoich okolic. W ramach świadomego przekazywania środków warto wejść na stronę internetową danej organizacji i przeczytać o ich działaniu. Arkusz pozwala na wyszukiwanie np. według miejscowości. Wybór jest bardzo szeroki, w ramach samej Warszawy dostępnych jest ponad 900 podmiotów.
Przekazywanie 1% podatku w praktyce
Chcąc przekazać środki, podatnik musi znać pełną nazwę organizacji oraz jej numer wynikający z zarejestrowania podmiotu w sądzie – Krajowy Rejestr Sądowy KRS. Wszystkie te dane można sprawdzić bezpłatnie w internecie – na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości dedykowanej KRS online. Przekazanie środków nic nie kosztuje podatnika, wprowadza on po prostu odpowiednie dane w swoim indywidualnym zeznaniu podatkowym i sam wylicza przekazywaną kwotę, która może stanowić maksymalnie 1% wyliczonego podatku w odpowiednim zaokrągleniu. W przypadku kilku deklaracji PIT można wskazać wiele podmiotów OPP.
Tekst powstał przy współpracy E-file Sp z o.o.
Zostaw komentarz