Netflix rządzi w USA
Według comScore aż 75% użytkowników korzystających z serwisów wideo w USA używa Netflixa. Na dalszych pozycjach znajduje się YouTube, Amazon oraz Hulu. W opublikowanym raporcie przeczytamy także, że 53% gospodarstw domowych podłączonych do Internetu korzysta z ofert serwisów wideo. Jeśli chodzi o zaangażowanie, to Netflix przegrywa ze Sling TV. Kanał znany z „House of Cards” jest oglądany średnio przez 28 godzin w miesiącu, a wspomniany Sling TV przez 47 godzin. Widać, że usługi tego typu stają się bardzo popularne, na co wpływ ma też na pewno coraz niższa cena.
iTutorGroup szuka w Polsce lektorów
iTutorGroup to tajwańska grupa, która oferuje naukę języka angielskiego online. Szuka nauczycieli do pracy w „wirtualnych biurach” i robi to także w Polsce. Dlaczego? Z tego powodu, że – według danych EF EPI English Proficiency Index – znajdujemy się w dziesiątce krajów z najlepszą znajomością języka angielskiego. Firma chce zatrudnić nawet 1500 lektorów, którzy będą uczyć osoby między innymi z Chin, ale to nie jest jedyny rynek, na którym zamierza działać iTutorGroup. W założeniu lekcje odbywają się przy pomocy interaktywnej platformy IT, a nauczyciele, poza przeprowadzaniem lekcji, mają zadawać uczniom prace domowe, a także budować relacje.
Ubezpieczenia zdrowotne to duża nisza w Polsce
Prywatne ubezpieczenia medyczne to rozwiązanie, które wybierane jest przez wiele osób. I chociaż w zeszłym roku rynek ten wzrósł o 30%, to Polacy nadal pozostają w tyle za innymi krajami Europy, w szczególności zachodnimi. Według badań polski rynek ubezpieczeń wart jest ponad pół miliarda złotych. Z raportów wynika, że decydujemy się na tego typu rozwiązania dlatego, iż zależy nam na szybszej wizycie u lekarza, a co za tym idzie – szybszej diagnozie. Ubezpieczenia takie pozwalają także na łatwiejszy dostęp do podstawowych zabiegów. Liczba klientów korzystających z takiej usługi sięgnęła w 2016 roku 1 miliona 861 tysięcy osób i była o jedną trzecią wyższa niż rok wcześniej. Blisko półtora miliona ubezpieczeń zawieranych jest przez firmy na rzecz pracowników.
Koniec wypłat w gotówce?
Aby wyeliminować szarą strefę, Ministerstwo Rozwoju wpadło na pomysł, by wszystkie wynagrodzenia przelewane były na konto pracownika. I chociaż w chwili obecnej Kodeks Pracy zezwala na to, by pensję wypłacać w gotówce, to i tak 87% wynagrodzeń Polaków jest przelewanych na rachunki bankowe. Propozycja Ministerstwa Rozwoju została zawarta w opublikowanym właśnie przez resort projekcie ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat.
Sieć księgarni Matras na drodze do upadłości?
Coraz więcej firm zaczyna wnioskować o upadłość księgarni Matras. Wierzycielami są między innymi Wydawnictwo Czarne, Burda Publishing, Media Rodzina, Wydawnictwo Dwie Siostry, Święty Wojciech Dom Medialny, Wydawnictwo Pascal i Prószyński Media. Pierwsze wnioski pojawiły się w stołecznym sądzie pod koniec 2016 roku. Wtedy jednak zarząd sieci księgarni zaproponował wierzycielom spłatę części zaległości w zamian za wycofanie dokumentów. Niestety, nic z tych spłat nie wyszło, ponieważ w lutym i marcu znów pojawiły się kolejne wnioski złożone przez wierzycieli. Według dostępnych informacji sąd ustanowił nadzorcę, który ma ustalić kondycję finansową księgarni Matras i dowiedzieć się, czy spółka spełnia przesłanki upadłościowe. Zarząd sieci stara się rozwiązać problemy, tymczasem same wydawnictwa uważają, że nic się już nie zmieni, a ich kontrahent jest niewypłacalny. Niektórym dostawcom Matras nie płaci od 9 miesięcy.
Tesco nie radzi sobie na polskim rynku?
Tesco zanotowało w ubiegłym roku przychody o ponad 350 milionów niższe niż rok wcześniej, a łączna sprzedaż spadła poniżej 11 miliardów złotych. To wyniki bardzo niskie dla tej sieci i najgorsze w tym rejonie Europy. W związku z tym firma szuka oszczędności. Zamknięta została część sklepów, która teraz wynosi 429 marketów. Zmniejszono też powierzchnię handlową o 10 tysięcy metrów kwadratowych, a o kolejne 33 tysiące zostanie zredukowana w najbliższym czasie. Aby obniżyć koszty transportu o 20%, Tesco otworzyło nowe centrum dystrybucyjne w Poznaniu, ale to wszystko nie wystarcza. Na początku marca NSZZ „Solidarność” otrzymało pisemną informację od zarządu Tesco Polska dotyczącą zamiaru rozwiązania umów o pracę z przyczyn ekonomicznych. Zwolnienia grupowe dotyczą m.in. zamykanych supermarketów w Olecku i Piotrkowie Trybunalskim. Do tego dochodzą cięcia kadr w działach sprzedaży internetowej w sześciu innych dużych miastach.
Polski rząd zabierze się za Ubera
Uber ma poważne problemy, także te wizerunkowe. Cały czas pojawiają się informacje, że firma zaczyna zaliczać wpadki, a w wielu krajach jest coraz bardziej spychana na margines lub jej działalność zostaje zablokowana. Teraz za przewozy zabiera się polski rząd. Ministerstwo Infrastruktury chce, by Uber musiał mieć odpowiednią licencję. Obowiązek ten miałby objąć także kierowców, którzy wożą pasażerów. Nakaz posiadania licencji ma pojawić się w nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, w której pojawić się ma definicja pośrednictwa przy przewozie osób. Według informacji podanej przez ministerstwo: „(…)ważne jest, by uczestnicy również tego segmentu rynku transportowego mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji”. Co to oznacza dla firmy? Może się okazać, że działalność po prostu przestanie być dla niej opłacalna i wycofa się z rynku, jak to zrobiła w Danii.
Prasówkę czytacie dzięki agencji content marketingowej Elivo
Czytaj również:
https://marketingibiznes.pl/e-commerce/prasowka-e-commerce-polska-jest-pierwszym-krajem-w-europie-w-ktorym-wdrozono-platnosci-visa-checkout
Prasówka startu-py i innowacje #4 – rekrutacja przez snapchata? Teraz to możliwe!
https://marketingibiznes.pl/e-commerce/troche-o-imporcie-z-chin-jak-zaczac-aby-nie-stracic
Zostaw komentarz