Marketing i Biznes Bez kategorii Nadruki na tkaninach – jakie są sposoby druku?

Nadruki na tkaninach – jakie są sposoby druku?

Nadruki na tkaninach – jakie są sposoby druku?

Jesteś przedsiębiorczym freakiem i zależy Ci na rozwoju Twojej firmy? Spotkaj setki podobnych rekinów biznesu podczas konferencji Founders Mind

Sprawdź szczegóły!

Drukowanie odzieży, ale także przedmiotów codziennego użytku wytworzonych z różnych form tkanin, stało się już powszechne. Wykorzystują to w szczególności przedsiębiorstwa, zamawiające produkty z logo lub reklamowe, ale także wiele firm odzieżowych, w szczególności dopiero wchodzących na rynek, chcących korzystać z zewnętrznych drukarni. Druk na tkaninach to jednak nie tylko druk cyfrowy, ale szeroki wybór technik, z których każda skutkuje innymi rezultatami i jakością wykonania.

Zastanawiając się nad zamówieniem hurtowej ilości odzieży lub dodatków z nadrukiem warto przemyśleć wszystkie dostępne opcje, a najlepiej skontaktować się bezpośrednio z drukarnią i spytać o zalecaną metodę. Przykładowo, drukarnia Multicolor służy kompleksowym wsparciem podczas wyboru techniki druku, a także dysponuje pracownią graficzną, która pozwoli wypracować najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie. W tym artykule przedstawimy następujące metody druku na tkaninach:

  • sitodruk
  • druk transferowy
  • druk plastizolowy
  • druk 3D
  • folia flex
  • flock

Sitodruk

To metoda wywodząca się z czasów starożytnych na Dalekim Wschodzie, choć udoskonalona w XVII wieku. Do stworzenia nadruku wykorzystuje się szablon umieszczony na siatce, natomiast farbę przepuszcza się przez matrycę tak, by nanieść ją jedynie na wybrane fragmenty. Dużą zaletą sitodruku jest to, że umożliwia zastosowanie dowolnych kolorów, ale przede wszystkim stosuje się go ze względu na wyjątkową trwałość – wydruki uzyskane w ten sposób nie spierają się nawet po długim czasie.

Sitodrukiem naniesiesz wzór na:

  • tkaniny naturalne
  • materiały sztuczne
  • materiały syntetyczne

Stosuje się go także na przedmiotach, a nie tylko na odzieży, dlatego sitodruk umożliwia na przykład stworzenie nadruku na parasolach czy paskach.

Wadą sitodruku jest to, że stworzenie matrycy jest kosztowne, jednak przy nakładzie hurtowym sitodruk jest jedną z najbardziej wydajnych i opłacalnych metod, ponieważ matrycę tworzy się tylko raz. Sitodruk pozwala również na uzyskanie wyraźnych nadruków na ciemnych materiałach – wystarczy pod barwą docelową nanieść biały podkład.

Druk transferowy (sublimacyjny)

Można go stosować na białym poliestrze – na innych materiałach jest to niemożliwe. Do druku transferowego niezbędne są specjalne farby sublimacyjne – po umieszczeniu ich na materiale natychmiast przechodzą w stan gazowy (stąd druga nazwa tej metody). Druk transferowy jest opłacalny niezależnie od nakładu i pozwala na uzyskanie wzorów o przejściach tonalnych. Nadruki wykonane w ten sposób są też bardzo trwałe i mają wyraźne kontury, które się nie spierają. Szczególnie chętnie wykorzystują go firmy odzieżowe, które muszą na bieżąco dostosowywać się do mody czy chcą wypuszczać na rynek odzież związaną z konkretnymi wydarzeniami i trendami.

Druk plastizolowy

Sprawdza się na każdym rodzaju materiału – w tym na dzianinach, swetrach czy dżinsie. Można go też stosować na dowolnej barwie bazowej, w tym nanosząc białe grafiki na czarne tkaniny. Farby plastizolowe, stosowane w tej metodzie, tworzą bardzo charakterystyczną powierzchnię, przypominającą gumę. Technika pozwala na zachowanie wysokiej trwałości i fantastyczne odwzorowanie kolorów. Co istotne, nadruk może mieć dowolną grubość i strukturę, dlatego może być zarówno wyczuwalny, jak i subtelny. Druk plastizolowy wymaga zastosowania wysokiej temperatury, dlatego wzory nie spierają się nawet w gorącej wodzie.

Druk 3D

To metoda druku wypukłego, która znalazła zastosowanie przede wszystkim w branży odzieżowej. Druk 3D można z powodzeniem zastosować na:

  • odzieży
  • torbach
  • poduszkach.

Zarówno optycznie, jak i rzeczywiście druk 3D wyraźnie odstaje od zastosowanego materiału. Pozwala też na samodzielny wybór krawędzi – możliwości są naprawdę szerokie. Co więcej, druk 3D pozwala na uzyskanie zarówno trójwymiarowości całego nadruku, jak i tylko wybranego jego obszaru.

Folia flex

Folię flex stosuje się powszechnie na bawełnie, poliestrze, a także mieszankach z dodatkiem wiskozy, akrylu czy tego typu materiałów. Umożliwia zatem na przykład uzyskanie nadruków na materiałach takich jak folia odblaskowa. Opłaca się niezależnie od liczby zamówionych egzemplarzy, ponieważ w tym wypadku nie istnieją żadne koszty stałe (takim w przypadku sitodruku jest stworzenie matrycy). W tym wypadku ploter tnący wycina fragmenty folii w wybranym kolorze, a jeśli klientowi zależy na kilku barwach, wycina się wzory z różnych folii. To rozwiązanie wysokiej jakości i bardzo trwałe – warto jednak pamiętać, by taki materiał prasować tylko z drugiej strony, by przypadkiem nie zniszczyć samej folii.

Folia flock

To rozwiązanie stosowane przede wszystkim w przypadku odzieży dziecięcej. Folię flock można stosować na wszystkich materiałach stałych, co daje przedsiębiorcom szerokie możliwości. Jej cechą charakterystyczną jest specyficzna, przypominająca mech lub aksamit struktura. Klient ma także możliwość samodzielnego wybrania długości włosków – taka personalizacja zamówienia jest dużym atutem zastosowania flocku. Flock, podobnie jak flex, opłaca się niezależnie od nakładu, bo i tu nie ma kosztów stałych.

Druk na tkaninach to szerokie pole do popisu dla przedsiębiorców. Jako ludzkość drukujemy na tkaninach od tysięcy lat – choć metody uległy ogromnym zmianom. Warto wybierając technikę mieć na uwadze, na jakim materiale może się ona sprawdzić, a na jakim jakość będzie znacznie niższa.

 


Artykuł sponsorowany

Podziel się

Zostaw komentarz

Najnowsze

Powered by: unstudio.pl