Proteza ręki sterowanej myślami – technologia, którą znamy z CyberPunka, jest tworzona w Poznaniu. Rzeczywiście, chciałoby się rzec: “W głowie się nie mieści!”. Pod tą nazwą Filip Chajzer wraz z dr Maciejem Kaweckim wystartowali z nowym kanałem na YouTube poświęconym innowacyjnym pomysłom polskich przedsiębiorców.
“W głowie się nie mieści” to autorski kanał Filipa Chajzera i dr Macieja Kaweckiego, w ramach którego prowadzący promują innowacyjne pomysły polskich przedsiębiorców. Celem projektu jest promocja ludzi i firm, które tworzą innowacyjne rzeczy. Prowadzący poznali się na planie Dzień Dobry TVN. Filip jest tam gospodarzem, natomiast dr Kawecki opowiada widzom o technologiach.
– Z czasem zaczęliśmy rozmawiać między sobą na ten temat coraz więcej. W końcu uznaliśmy, że warto byłoby te dyskusje – podszyte nutą humoru – przenieść do sieci. Każdy z nas prezentuje inny punkt widzenia: ja mam bardziej szczegółowe, analityczne podejście, Filip z kolei patrzy dużo szerzej. Te dwa, bardzo często różne, sposoby myślenia, tworzą konwencję kanału. Chcemy dyskutować o problemach, a tego siłą rzeczy w pojedynkę nie da się zrobić – mówi dr Kawecki.
Scena na YouTube wciąż otwarta
Pierwszy odcinek miał formę wprowadzającą; jak zapowiadają autorzy, kolejne będą już bardziej merytoryczne. O innowacjach mówi się jednak bardzo dużo. Czy jest miejsce na kolejny tego typu format?
– To fakt, ale bardzo mało jest treści, które potrafią zainteresować szerokie grono odbiorców. Tak chcielibyśmy mówić o polskich przedsiębiorcach, szeroko propagować ich działania – tłumaczy.
Choć na YouTube można znaleźć sporo wykładów i rozmów przeprowadzonych z dr. Kaweckim, “W głowie się nie mieści” będzie jego debiutem jeśli chodzi o prowadzenie własnego kanału.
– Decyzja nie była łatwa, bo każdy z nas zamknięty jest w swoich ramach. Jako dziekan, adwokat, prezes fundacji też je mam, a występowanie na YouTube nie jest w nich standardem. Namawiamy jednak w programie przedsiębiorców, by wychodzili poza ramy tradycyjnego myślenia. Promujemy takie działania. Dlaczego więc i ja miałbym nie wyjść? Ceną za to jest oczywiście krytyka, z którą na pewno się spotkam, ale jak to się mówi: biorę to na klatę, bo w projekt wierzę.
Technologie tworzone w Polsce
W pierwszym odcinku “W głowie się nie mieści” prowadzący rozmawiali z twórcą prototypu protezy ręki, którą można sterować poprzez specjalny chip wszczepiony w mózg. Pomysł na zrodził się w Poznaniu. Tego, co widzów czeka w kolejnych odcinkach, dr Kawecki zdradzać nie chce, obiecuje jednak że będzie ciekawie. Lista bohaterów nie jest zamknięta – zainteresowani sami mogą się zgłaszać do programu.
WARTO PRZECZYTAĆ:
– Nie chcemy mówić tylko o technologiach, ale o innowacjach. Nie chcemy się ograniczać. Ja jestem w swoim życiu skoncentrowany głównie na technologiach, ale jeżeli zwróci się do nas przedsiębiorca, który ma biznes może bardziej analogowy niż cyfrowy, ale innowacyjny, też jesteśmy otwarci.
Zgłoszenia do programu są przyjmowane pod adresem chajzerkawecki@wglowiesieniemiesci.pl.
Zostaw komentarz