Chyba wszyscy chcielibyśmy czasem zwolnić, zatrzymać się na chwilę i w natłoku obowiązków znaleźć czas na czas dla siebie i na wytchnienie. Jesteśmy zbyt zestresowani, nerwowi, brak nam czasu dla innych… Jak sobie z tym poradzić? W odpowiedzi na te i inne problemy ludzi z wielkich metropolii odpowiedzią może być nowy trend – cyfrowego nomady. Kim właściwie jest „cyfrowy nomada” i co go cechuje? Jak odnaleźć balans między życiem prywatnym a pracą, a jednocześnie wciąż dobrze zarabiać?
Cyfrowy nomadyzm w XXI wieku
Pierwszy raz pojęcie „digital nomands” zostało użyte w latach 90., jednak to dopiero obecnie jedno z częściej pojawiających się pojęć w mediach społecznościowych, na forach i na ustach całej rzeszy ludzi spędzających całe dnie w wieżowcach korporacji. Trendem tym są zainspirowani przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie chcą być ograniczani. Kusi ich niezależność, bycie samemu sobie szefem, nienormowany czas pracy. Ich życia nie określa pogoń za pieniędzmi, lecz za work-life balance. A przede wszystkim kochają oni podróże, a bycie cyfrowym nomadą im to umożliwia.
Jak definiuje Joanna Szreder, autorka bloga theblondtravels.com, która sama od kilku lat żyje w ten sposób: „Cyfrowy nomada to osoba, która nie mieszka w jednym miejscu i co chwila przenosi się z jednego kraju do drugiego. Jest to przeważnie grafik, projektant stron internetowych, fotograf, copywriter, ale także może być nim asystent lub nawet nauczyciel. To osoba, która prowadzi swój własny biznes zdalnie, podróżując przy tym do egzotycznych krajów i ciesząc się wolnością. Każdy może nim zostać jeśli tylko wybierze sobie zajęcie, które jest w stanie wykonywać z każdego miejsca na świecie, gdzie jest Internet”.
Zalety takiego rozwiązania
Bycie cyfrowym nomadą jest zatem dobrym wyjściem przede wszystkim dla osób wykonujących prace kreatywne, które łączą możliwość podróżowania po świecie, nawet do najbardziej egzotycznych zakątków (w końcu Wi-Fi i Internet mobilny można już łapać prawie wszędzie) razem z dobrymi zarobkami. Umożliwia całkowitą niezależność zarówno w kwestii miejsca zamieszkania, jak i wykonywanej pracy. Daje także możliwość życia w kraju o niskich kosztach życia, np. Tajlandii, która wybrała Szreder, dzięki czemu istnieje również możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.
Czy cyfrowy nomadyzm ma wady?
Jak każde rozwiązanie, wybranie stylu życia cyfrowego nomady ma też jednak swoje wady. Przede wszystkim taki tryb życia nie sprzyja stabilizacji, tworzeniu związków, rodziny. Z tego powodu właśnie jest to rozwiązanie wybierane głównie przez młode osoby, pełne ambicji i pasji, które chcą zobaczyć jak najwięcej nim znajdą miejsce dla siebie i osiądą gdzieś na stałe. Poza tym uciążliwa może być również tęsknota za domem, krajem, najbliższymi. Cyfrowi nomadzi są zatem także skazani na samotność (szczególnie jeśli podróżują sami) i bycie zdanym jedynie na siebie samego. Dla niektórych przeszkodą może być także brak gwarancji urlopu czy możliwości wzięcia wolnego. Kiedy nie pracujesz – nie zarabiasz.
Chcę zostać cyfrowym nomadą – od czego powinienem zacząć?
Przede wszystkim zastanów się dobrze, czy na pewno jesteś gotowy na życie w biegu i w podróży. Zastanów się czy nie jest to chwilowe zmęczenie albo chęć ucieczki – to musi być coś, czego naprawdę chcesz, bowiem wiąże się z przewróceniem do góry nogami całego życia. Może warto najpierw poszukać innej pracy, zmienić otoczenie, spojrzeć na swoje życie z dystansu.
Warto także abyś na sam początek odłożył trochę pieniędzy na nowe życie w innym kraju – początki już i tak zapewne będą trudne, bądź zatem przygotowany – przynajmniej finansowo – na różne możliwe scenariusze. Wykup także ubezpieczenie – przezorności nigdy za wiele. Lepiej być gotowym na każdy scenariusz niż później rozpaczliwie szukać pomocy.
Idź też na dodatkowe kursy, przede wszystkim językowe. Umiejętność porozumienia się może być kluczowa, w końcu w innych krajach będziesz zmuszony samodzielnie zadbać o nocleg, robić zakupy, ale także żyć, załatwiać sprawy urzędowe i chodzić do lekarza.
Nie pal za sobą mostów – może okaże się, że jednak wieczne życie na walizkach i w rozjazdach nie jest dla Ciebie. Zawsze możesz chcieć wrócić. Warto zatem zakończyć wszystkie swoje współprace w przyjazny sposób. Nigdy nie wiadomo czy na końcu świata nie okaże się, że dotychczas znienawidzona praca i nudna stabilizacja nie były dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Uzbrój się też w cierpliwość – wszystko przychodzi z czasem. Na początek z pewnością nie będzie też łatwo, niemniej nie rezygnuj z poszukiwania własnej drogi!
Podsumowując, cyfrowym nomadą może zostać każdy, kto wykonuje zawód na to pozwalający i pragnie być w ruchu, poznawać i zobaczyć jak najwięcej. To rozwiązanie świetne dla ludzi młodych, niezwiązanych na stałe ani z miejscem zamieszkania ani pracą. Umożliwia ono, jak żadne inne zajęcie, połączenie pracy z podróżowaniem, wolnością i poznawaniem nowych krajów, kultur, miejsc i ludzi. Wystarczy chęć, otwartość na zmiany, a przede wszystkim – dostęp do Internetu.
Artykuł powstał dzięki:
CONNECTIS_
+48 22 222 5000
office.pl@connectis.pl
Złota 59
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT.
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz