Bardzo się cieszę, że możemy razem porozmawiać, nie ukrywam, że bardzo cenię wszelkiego rodzaju aktywizacje ciekawych inicjatyw. Na wstępie chciałem się zapytać jak rozpoczęła się Twoja przygoda z IT, na jakim etapie znajdujesz się w chwili obecnej?
Dzień dobry. Ja również bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać. Dziękuję za zaproszenie. Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się 4 miesiące temu, niespodziewanie. Pewnego popołudnia przeglądałam Facebooka i trafiłam na profil mojej koleżanki z podstawówki, w rubryce- Praca, zobaczyłam Front-end Developer. Znałam jej przeszłość edukacyjną. Wiedziałam, że nigdy nie miała nic wspólnego z IT i naukami ścisłymi. Nie wiem skąd mi to przyszło, ale wiedziałam, że to jest to, czego szukałam od wielu miesięcy stagnacji i wypalenia zawodowego. To był typowy efekt „Eureka” – nagłe olśnienie. Gdyby, ktoś jeszcze pół roku temu powiedział mi, że zacznę pisać kod, to z pewnością nie potraktowałabym go poważnie. To w jaki sposób to do mnie przyszło i jak mi się teraz podoba, jest naprawdę niesamowite, niemalże mistyczne i nie da się tego wyrazić słowami. Obecnie szlifuję JavaScript. Moje postępy w nauce można śledzić na moim blogu: www.magnifikajf.com i na fanpag-u Projektu Programistka www.facebook.com/projekt-programistka.
Obserwujesz środowisko IT, czy uważasz, że kobiety są w nim traktowane na równi, a może nie zawsze decydują umiejętności, jakie jest Twoje spostrzeżenie na ten temat?
Nigdy nie spotkałam się z niechęcią do kobiet. Wprost przeciwnie. Dostałam tyle budujących wiadomości od płci przeciwnej, że sama byłam zdziwiona. Mężczyźni nam kibicują. To naprawdę mit, że oni w nas nie wierzą i nie chcą nas w tej branży. Płeć nie ma znaczenia. Trzeba być po prostu fachowcem w swojej dziedzinie. W odpowiedzi na twoje pytanie: Tak! Oczywiście, decydują tylko umiejętności! Swoją drogą, branża IT tylko może zyskać, gdy wprowadzimy do niej element żeński. Czyż nie kobiety właśnie, znane są z wielozadaniowości, cierpliwości i wytrwałości.
Cechy dobrego programisty, jakie pomagają, a które wręcz blokują możliwość pracy w tym zawodzie?
Dobry programista musi być przede wszystkim dokładny. Brak precyzji prowadzi do licznych błędów, przez które kod zwyczajnie nie zadziała, będzie niestaranny, albo nieczytelny dla innych, którzy współtworzą dany projekt. Kolejną pożądaną cechą jest samodzielność. Co nie znaczy, że musimy być samowystarczalni i wszystko wiedzieć. Wręcz przeciwnie. Często słyszę od osób pracujących w tym zawodzie, że najważniejsza jest umiejętność znalezienia rozwiązania danego problemu w Internecie i zastosowania go w swoim kodzie. Moi znajomi-programiści to oazy spokoju. Są opanowani i cierpliwi. Nie potrafię powiedzieć, czy tacy byli zawsze, czy tego nauczyła ich praca. Ale jedno jest pewne, że tworząc kod należy zminimalizować nerwy i pośpiech. Praca, jako programistka, to dobra próba naszego charakteru.
Jesteś z Białegostoku, miasta, który do niedawna był kwalifikowany jako polska B, brak perspektyw. Tym czasem to właśnie w Waszym mieście mają miejsce cudowne projekty jak choćby Photon. Technologia sprawia, że żadne miasto nie jest „oddalone” od innowacji. Powiedź jak z perspektywy mieszkanki Białegostoku wygląda Wasza scena IT? Czy dużo osób chce uczyć się programować, w jakim są one wieku?
Uwielbiam moje miasto. Żyje się tu spokojnie, bez pośpiechu. Co nie znaczy, że panuje tu stagnacja. To co dzieje się u nas na scenie IT jest tego najlepszym dowodem. Regularnie odbywają się u nas spotkania takich grup jak: pystok, JSession, Białostocka Grupa .Net, meet.js Białystok, BRUG, Agilestok, BiałQa, mobile Białystok, Data Science meetup, DevOps Talk, Geek Girls Carrots czy TechKlub. Wybór jest ogromny. Raz w roku organizowany jest także „Programistok”- konferencja ponad wszelkimi podziałami. Jak widać, warunki do nauki programowania są jak najbardziej sprzyjające.
Bardzo dużo osób chcę się uczyć programować. Są w przeróżnym wieku. W szkołach, w których pracowałam, jako nauczyciel, odbywały się zajęcia dodatkowe z robotyki, czy programowania. Cieszyły się one ogromną popularnością wśród uczniów. Wydział Informatyki na Politechnice Białostockiej także od wielu lat nie może narzekać na liczbę chętnych na studia dzienne, zaoczne, czy podyplomowe. Co ciekawe, może nie programowania, ale obsługi komputera uczą się masowo, także seniorzy. Byłam przez parę lat lektorem języka niemieckiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i na każdych zajęciach słuchacze zdawali mi relację z zajęć komputerowych. Podobało im się. Byli zafascynowani.
Jakiego języka programowania warto uczyć się na początku i dlaczego?
Platon twierdził, że „najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Zgadzam się z nim w stu procentach. Dlatego zaczęłam uczyć się absolutnych podstaw, czyli HTML-a i CSS-a. Chwilę później JavaScript-u. Zbudowałam dzięki temu solidny fundament, na którym będę dalej rozwijać swoje programistyczne umiejętności. Polecam każdemu taki start. Głównie dlatego, że na tym etapie nie można jeszcze przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się nasza kariera. Opcji jest bardzo dużo. Można zostać Front-end Developerem, Back-end Developerem, programistą/ką full-stack, testerem/ką, czy analitykiem/czką. Nie ma znaczenia. HTML, CSS i JavaScript na pewno będzie nieodzowny, obojętnie na co byśmy się zdecydowali.
Jesteś typową humanistką, nauczycielką angielskiego i niemieckiego. Skąd z nauki języków obcych, chęć nauczenia się języków programowania?
Jestem nauczycielką z pasją. W tej kwestii nic się nie zmieniło, co widać na moim blogu. Rozpracowuje materiały do nauki, dziele na sensowne, zjadliwe porcje. To bardzo porządkuje moją wiedzą i wierzę, że przydaje się także innym. Angielski uwielbiam. Jest nieodzowny, gdyż wszystkie wiarygodne źródła wiedzy są w tym języku. Z niemieckim mam mniejszy kontakt. Szczerze mówiąc trochę za nim tęsknie. Ale wierzę, że jeszcze kiedyś mi się przyda. Także ‘bycie typową humanistką’ pomaga mi, a nie przeszkadza. Zawsze kochałam się uczyć i nienawidziłam ograniczać. Programowanie pozwala mi wykorzystać cały mój potencjał. Wypełniło okropną pustkę. Dało poczucie pełni. Życzę każdemu doświadczenia tego stanu.
Czego Ci życzyć na zakończenie naszej rozmowy, pod kątem Twoich programistycznych postępów?
Trzymaj za mnie kciuki, za mój Projekt i za ludzi, którzy się ze mną uczą. Życz Nam wytrwałości, cierpliwości, postępów w nauce i przede wszystkim wymarzonej pracy w IT.
Poza tym, mam w planach stworzenie czegoś wielkiego! Czegoś, co poprawi w znacznym stopniu sytuację początkujących programistów. To musi się udać! Zatem życz mi jeszcze, abyśmy następnym razem mogli porozmawiać właśnie o tym!
Wywiad ukazał się dzięki:
CONNECTIS_
+48 22 222 5000
office.pl@connectis.pl
Złota 59
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT.
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz