Najbardziej zaawansowanym rodzajem usługi hostingowej jest serwer dedykowany, który daje zdecydowanie większe możliwości niż serwer VPS, a tym bardziej serwer współdzielony. To usługa przeznaczona przede wszystkim pod wymagające projekty. Czym są serwery dedykowane i kto powinien w nie zainwestować? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając taką usługę?
Serwer dedykowany – na czym to polega?
Najpopularniejszą usługą serwerową jest hosting współdzielony. W tym przypadku z zasobów jednej maszyny korzystają setki a nawet tysiące użytkowników. Wszyscy mają do dyspozycji ograniczone zasoby, które przydziela im administrator, na podstawie tego, na jaki pakiet się zdecydowali. Hosting współdzielony to najprostsza usługa serwerowa przeznaczona głównie pod mało wymagające realizacje, jak np. strona firmowa czy blog. Kolejną usługą jest serwer VPS. W tym przypadku zasoby maszyny również są dzielone pomiędzy wielu klientów, ale jest ich np. 10 razy mniej niż na serwerze współdzielonym. Ta propozycja sprawdzi się w przypadku prowadzenia sklepu internetowego czy popularnego portalu WWW. Natomiast serwer dedykowany jest najbardziej zaawansowaną usługą serwerową. W tym przypadku wszystkie zasoby maszyny są do dyspozycji jednego klienta. Zatem nie jest on od kogokolwiek zależny, sam zarządza serwerem. Popularny dedyk to oferta przeznaczona dla tych, którzy zamierzają prowadzić:
- serwis społecznościowy,
- radio internetowe,
- telewizję online,
- duży i popularny sklep internetowy,
- portal WWW odwiedzany przez dziesiątki tysięcy użytkowników dziennie.
- własny serwer poczty.
Ogromnym plusem serwera dedykowanego jest to, że możesz na nim zainstalować własny system operacyjny, a także dopasować wedle uznania pakiet aplikacji, z jakich chcesz korzystać. Taka usługa jest dobrym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy zasoby serwera współdzielonego lub VPS-a są niewystarczające.
Jak wybrać serwer dedykowany?
W przypadku serwera dedykowanego uwagę powinieneś zwracać na podobne parametry, jak wybierając VPS. Zerknij na ofertę na serwery dedykowane w Homecloud. W opisie poszczególnych opcji masz wymienione takie cechy jak:
- CPU, czyli procesor,
- pamięć RAM,
- pojemność dysku i jego rodzaj.
Musisz wybrać taką propozycję, która będzie miała zasoby wystarczające do obsłużenia twoich usług. Różnice w parametrach są znaczące, co przekłada się na koszt usługi. Jeśli masz wątpliwości, jakiego serwera dedykowanego potrzebujesz, to skontaktuj się z dostawcą hostingu.
Zarządzanie serwerem dedykowanym wymaga posiadania pewnej wiedzy, bez której będzie to trudne. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można obsługiwać takie serwery bez specjalistycznych umiejętności – wystarczy postawić na Plesk Panel, czyli najpopularniejszy na świecie system, z którego pomocą:
- Wykonasz aktualizację systemu oraz aplikacji.
- Założysz konta pocztowe, bazy danych, serwery wirtualne.
- Zainstalujesz aplikacje, np. system CMS WordPress, Drupal czy Joomla!
Z rozwiązania tego korzystają developerzy, administratorzy, agencje interaktywne czy dostawcy infrastruktury. Użytkowanie serwera dedykowanego wiąże się z wysokim wydatkiem, dlatego zastanów się, czy twoja usługa na pewno tego wymaga. Z drugiej strony, jeśli postawisz na słabe parametry hostingu i nagle okaże się, że są one niewystarczające, to możesz skutecznie zniechęcić użytkowników do ponownego skorzystania z twoich usług.
Wybierając serwer, zwróć również uwagę na to, gdzie znajduje się serwer, tj. w jakim kraju fizycznie działa dana maszyna. Bardzo ważne jest także SLA, czyli Service Level Agreement. Oznacza ono dostępność usługi w skali miesiąca. Im jest wyższa, tym lepiej. Powinna wynosić minimum 99 proc.
Artykuł został opublikowany przy współpracy z Homecloud
Zostaw komentarz