Jak działają kryptowaluty? Czym jest technologia blockchain?
03.08.2022 | Autor: Krzysztof Sołtys
Prowadzisz firmę? Rozwiń swój biznes podczas konferencji Founders Mind
Sprawdź szczegóły!
Kryptowaluty – co to jest?
Wiele osób chętnie pokusi się o nazwanie kryptowalut cyfrowymi pieniędzmi. Przede wszystkim z uwagi na to, że mogą pełnić funkcję płatniczą. Jednak prawda jest taka, że nie jest to sensu stricto waluta. Działają tutaj zupełnie inne mechanizmy. Zdecydowanie lepiej jest uznać kryptowaluty za formę inwestowania pieniędzy. Zwłaszcza że do zakupu i sprzedaży dochodzi głównie na giełdzie. Wiele osób decyduje się na zakup kryptowalut w kantorach jak KantorBitcoin.pl, które udostępniają usługę kupna i sprzedaży walut cyfrowych, w tym najpopularniejszego bitcoina. Kryptowaluty występują tylko w formie wirtualnej. Ich kurs, jak to na giełdzie bywa, jest wynikiem działania mechanizmów wolnorynkowych, determinowanych aktualnym popytem i podażą.
Jak powstały kryptowaluty?
Zapewne wyjaśnienie, że kryptowaluty są wirtualnymi środkami, w które można inwestować to za mało, by zrozumieć, czym są i jaka jest ich zasada działania. Warto więc cofnąć się do momentu ich powstania. W 2008 roku Satoshi Nakamoto (programista lub grupa programistów) opublikował swój manifest, który był inauguracją bitcoina. Nosił on tytuł: „Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny oparty na sieci peer-to-peer”. To właśnie z manifestu można było dowiedzieć się, jak działa ta kryptowaluta, a więc zamieszczono wyjaśnienie technologii blockchain. Co to takiego? Jakie ma znaczenie?
Technologia blockchain – jak ją rozumieć?
W zasadzie większość kryptowalut korzysta z tej samej technologii. Funkcjonują więc w podobny sposób. Cała mechanika ich działania oparta jest o zdecentralizowany system. To właśnie on oparty jest na technologii blockchain. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „łańcuch bloków” i jest to doskonałe obrazowe przedstawienie tej kwestii.
Jak należy rozumieć blockchain? To technologia, która umożliwia przechowywanie danych za pomocą łańcucha opartego na kryptografii. Dzięki temu, że informacje te są pobierane, weryfikowane i szyfrowane za pomocą skomplikowanych obliczeń matematycznych, są bezpieczne. Co więcej, niemożliwe jest fałszowanie zarówno kryptowalut, jak i operacji, w których uczestniczą. Warto wiedzieć, że w technologii blockchain informacje nie są w jednej bazie danych, a są rozproszone wśród wielu użytkowników sieci. Często obliczenia (w przypadku proof-of-work) również odbywają się na ich komputerach, wykorzystując ich moce obliczeniowe. Oczywiście za to otrzymują wynagrodzenie.
Nie należy jednak rozumieć tego jako pośrednictwa. Technologia blockchain działa bezpośrednio pomiędzy stroną wysyłająca i odbierającą środki. Ale to nie wszystko, co należy wiedzieć. W technologii blockchain strony transakcji są wyłącznie w posiadaniu niezbędnych szczegółów na ich temat, choć zarówno rejestr księgowy, jak i podstawowe dane do operacji są dostępne publicznie. Blockchain jest bowiem rejestrem jawnym dla wszystkich. To są właśnie dane, które umieszczane są w blokach.
Każdy kolejny jest zbudowany na podstawie poprzedniego i zawiera informację łączącą go z kolejnym. W taki sposób tworzą wspomniany „łańcuch bloków”. Tak więc w przypadku blockchaina nie da się raz wprowadzonych danych usunąć czy zmodyfikować.
Warto wiedzieć, że technologia ta może być wykorzystywana również w innych celach, tak jak i cyfrowe waluty mogą być wdrażane bez blockchaina. Prawda jest jednak taka, że daje on rewelacyjne korzyści techniczne. Właśnie dlatego dzisiaj światowe kryptowaluty, które są przedmiotem handlu, są oparte na blockchainach.
Zostaw komentarz