Rejestrując domenę internetową, nie stajemy się jej właścicielem – możemy korzystać z niej przez pewien okres. Na czym dokładnie polega rejestracja domeny i na co powinniśmy uważać wybierając ją?
Jak wygląda proces rejestracji domeny?
Żeby zarejestrować domenę, musimy najpierw wybrać firmę, z którą podpiszemy umowę. Jeśli chodzi o domeny z rozszerzeniem PL, musi to być firma, będąca akredytowanym partnerem NASK. Co oznacza NASK? Otóż jest to instytucja badawcza, która pełni funkcję operatora domen z rozszerzeniem PL – zarówno funkcjonalnych, jak i regionalnych. Osoba fizyczna czy firma nie mogą zarejestrować domeny bezpośrednio w NASK, potrzebują do tego akredytowanego partnera. System działa na takich zasadach m.in. w celu uniknięcia monopolizacji rynku. Dzięki temu firmy rywalizują o klienta na różne sposoby.
Listę firm będących partnerem NASK możemy sprawdzić pod adresem – www.dns.pl/porozumienie/partner.html. Poza wspomnianą listą spis zawiera również informacje o tym, jakie usługi oferuje dany partner. Na samym początku widzimy np. domeny internetowe w az.pl/ i w tym przypadku pojawia się następująca informacja:
W praktyce oznacza to, że ten partner NASK oferuje:
IPv6 – wydelegowanie nazwy domeny na adres IPv6,
OPCJA – pierwszeństwo w rejestracji danej domeny, jeśli zrezygnuje z niej aktualny abonent,
BOOK_BLOCKED – możliwość rejestracji domeny w stanie BOOK_BLOCKED (usuniętej z kolejki).
U każdego partnera NASK zarezerwujemy domenę z rozszerzeniem PL, natomiast oferta poszczególnych firm może się różnić pod względem dostępnych rozszerzeń zagranicznych, których do dyspozycji mamy bardzo wiele.
Wybrałem operatora domeny – co dalej?
Jeśli mamy już wybranego operatora domeny, to nie pozostaje nic innego jak zarejestrowanie danego adresu WWW. Zazwyczaj po wpisaniu interesującej nas nazwy system wskaże listę dostępnych rozszerzeń. Kolejnym krokiem jest decyzja o zakupie i założenie konta w systemie danego operatora. Zakładając je, musimy podać dane abonenta. W przypadku domen zarejestrowanych na firmę będą one widoczne w bazie WHOIS, tj. każdy będzie mógł sprawdzić, do kogo należy dana domena. Zabezpieczone są jedynie dane osoby, reprezentującej firmę oraz kontaktowy adres e-mail. Jeśli domena została zarejestrowana na osobę fizyczną, to wszystkie dane będą ukryte. Tak przynajmniej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o domeny z rozszerzeniem PL.
W przypadku domen globalnych nadzór sprawuje ICANN. I analogicznie domeny rejestrujemy w firmach, które mają akredytację tej organizacji. W tym przypadku dane zarówno firm, jak i osób fizycznych są jawne. Operator ten jednak wprowadził możliwość odpłatnego ich ukrywania. Efektem tego, że https://www.icann.org odkrywa wszystkie dane, było m.in. masowe rejestrowanie przez użytkowników domen na fałszywe adresy e-mail, choćby po to, żeby nie otrzymywać spamu. Dlatego operator ten kontroluje użytkowników. Wysyła m.in. wiadomości elektroniczne, które abonent musi potwierdzić. Jeśli tego nie zrobi, domena może zostać zablokowana. Dodatkowo ICANN może wymagać od rejestratora domeny przesłania dokumentów, potwierdzających tożsamość. Ich brak może skutkować zawieszeniem domeny.
Ceny rejestracji domeny
Firmy, które oferują nam możliwość rejestracji domen, mogą oczywiście dowolnie kształtować swoje ceny, dlatego tak naprawdę każda marka może nam zaoferować inne warunki. Należy zwracać uwagę nie tylko na koszt rejestracji domeny na pierwszy rok, ale również na kolejne lata. Zazwyczaj cena praw do domeny będzie w pierwszym roku bardzo niska, a nawet możemy je otrzymać za darmo. Jednak pamiętajmy o sprawdzeniu ceny jej przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Sprawdźmy również, czy korzystając z promocji, nie zobowiązujemy się do obowiązkowego przedłużenia domeny na kolejny rok, oczywiście z dużo wyższym kosztem rocznym.
Tylko sprawdzeni rejestratorzy
Rejestracji domen należy dokonywać w firmach sprawdzonych. Nie dawajmy się skusić wyłącznie bardzo niskiej cenie, ponieważ znaczenie ma wiele innych kwestii. Warto współpracować z firmami rekomendowanymi przez innych użytkowników, które zapewniają m.in. funkcjonalny panel zarządzania domenami, dobrze działające BOK czy łatwość uzyskania kodu authinfo.
Artykuł zewnętrzny
Zostaw komentarz