Rękodzieło na którym można zarobić wraca do łask. Jako antidotum na wszechobecną chińszczyznę, panującą w sieciowych sklepach nijakość, chemię w produktach kosmetycznych i spożywczych. Rzeczy robione ręcznie w domowym zaciszu dają gwarancją oryginalności, dbałości w doborze półproduktów, atencji w detalach. Takie wyroby są trwalsze i bardziej unikatowe niż te robione masowo w azjatyckich fabrykach, a niejednokrotnie także ekologiczne czy nieuczulające, jeśli mówimy o kosmetykach czy jedzeniu. Handle DIY kwitnie w Internecie. Co jest teraz na topie? Jaki warto mieć pomysł na rękodzieło?? Oto nasz mini przewodnik po DIY w e-commerce.
Jak zarobić na rękodziele?
Domowe mydła
Boom na home-made mydełka o nieproporcjonalnych kształtach, zniewalającym zapachu, a czasem nawet wzorzystej strukturze obserwuje się od jakiegoś czasu. Ich wyrób nie jest bardzo trudny, nawet dla laików – są tutoriale na YouTube. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak skomplikowaną recepturę wybierzemy, czy użyjemy gotowych form, skąd weźmiemy półprodukty itd., ale proste mydła czy kule do kąpieli nie wymagają ani talentu ani kreatywności. Co innego ich opakowania – muszą być bardzo estetyczne. Pamiętajmy, by koniecznie sprawdzić właściwości danych składników przy kontakcie ze skórą.
Ręcznie robiona biżuteria
Temat-rzeka. Biżuterię można teraz robić ze wszystkiego – nie tylko metali, kryształków, koralików, plastiku, ale nawet liści, owoców, papieru. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i talent. Można sprzedawać wyroby przez swojego FB czy sklep, ale łatwiej zapisać się na platformy typu Pakamera i wystawiać tam swoje małe dzieła sztuki. Ważne jest, by wyrobić sobie swój styl poprzez używanie tylko danego materiału, projektowanie charakterystycznych wzorów czy form. Popyt na fantazyjną biżuterię nie słabnie, ale też konkurencja jest ogromna.
Świece, świeczki i świeczuszki
Wydawać by się mogło, że to taki niezbyt nośny produkt, ale wyobraźcie sobie, że biznes świeczkowy w USA jest wart 2.3 mld dolarów…W sumie jakieś ozdobne świece każdy w domu ma i jest to pomysł na prezent numer 1 na parapetówki czy urodziny, w przypadku, gdy nie wiemy, co kupić. Wyrabiania ozdobnych świec także można nauczyć się w miarę szybko, na kursach czy poprzez filmiki z YT. Świece i świeczki mogą być o tematyce religijnej (np. na chrzest czy święta), typowo ozdobne, zapachowe, ekologiczne itd. To wpływa korzystnie na sprzedaż.
Zaproszenia i kartki
Ręcznie ozdabiane, z własnymi rysunkami, ciekawym dedykacjami. Kartki na święta (tak, są jeszcze ludzie, którzy je wysyłają), urodziny, śluby, chrzty, a także zaproszenia na imprezy – znowu głównie śluby i wesela, chrzty i komunie. Do tego mogą dojść wizytówki na stoły na przyjęciach czy wszelkie inne formy papeterii i wyrobów papierniczych, których zażyczy sobie klient. Słowem: jeśli masz talent manualny, to nisza dla Ciebie.
Szydełkowa robota
Ulubione zajęcie naszych babć przeżywa renesans. Czapki, szaliki, poncza, swetry robione na drutach. Kiedyś obciach, dziś – przy dobrym wykonaniu i fajnym designie czy kolorystyce – pomysł na wyróżnienie się z tłumu i przeżycie zimy bez przemarzania. Jeśli macie kogo, to zapytajcie starszych członków rodziny o technikę związaną z tym rękodziełem, jeśli nie – nic straconego, są kursy i z pomocą znów przyjdzie Wam YT.
Słodki biznes
Spersonalizowane czekoladki? Pyszne muffinki? Torty w przeróżnych kształtach? A może dżemy domowej roboty? To ciekawe pomysły na rękodzieło. Biznes cukierniczy zawitał do Internetu. W tym przypadku tworzy się wyroby raczej tylko na zamówienie, trzeba też ostrożnie dobrać usługodawcę wysyłki, informować o używanych składnikach i ich właściwościach alergicznych, no i zadbać o sporą spiżarnię. Jeśli zawsze marzyliśmy o otworzeniu własnej cukierni, ale nie mamy kapitału na lokal, połączenie wyrobnictwa domowego i e-commerce mogą być naszą szansą na sukces. Na pewno nie zabraknie klientów.
Kosze z prezentami lub subskrypcyjne boxy
Biznes w kraju jeszcze niezbyt rozwinięty – wysyłanie regularnie do subskrybentów pudeł z produktami-niespodziankami czy robienie zestawów na prezent, coś à la kosze z różnościami, które czasem korporacje rozdają pracownikom na Gwiazdkę. Mogą tam być kosmetyki, biżuteria, jedzenie, słodycze, a nawet książki, gadżety. Można zrobić z tego interesujący biznes online. Trzeba jednak mieć smykałkę do wyszukiwania rzeczy, które będą jakoś do siebie pasować oraz o dobrej jakości i szerzej niespotykanych. Ponadto zdobyć zestaw pudeł czy koszy, wyrobić kontakty u dostawców produktów i wynająć przestrzeń na przechowywanie tego wszystkiego. Pakowanie i wysyłka też pochłoną sporo czasu oraz kosztów.
Zabawki-przytulanki i szmaciane książki
Szyte ręcznie przytulanki szmaciane dla niemowlaków czy starszych dzieciaków robią furorę wśród rodziców jako alternatywa dla zabawek made in china. Takie milusińskie królisie czy laleczki są też uwielbiane przez maluchy. Wyrób jedyny w swoim rodzaju i jednocześnie przyjazny dla dzieci. Inna gałąź dziedziny zabawek to robienie ręcznie szytych książeczek. Misterna robota, ale jeśli dobrze i z pomysłem wykonana to rozwija wyobraźnię dziecka i ma szansę stać się jego ulubioną zabawką. Spytajcie tylko mojej siostrzenicy. Takie zarabianie na rękodziele ma przyszłość!
Zostaw komentarz