Zbilansowana dieta to podstawa
Jeśli dużo pracujesz, z pewnością doskonale znasz przysłowie „Czas to pieniądz”. Być może usiłujesz też znaleźć drogę na skróty, poszukując uniwersalnego i prostego modelu odżywiania, który sprawi, że będziesz miał więcej czasu na pracę. Jedna po drugiej testujesz kolejne diety z internetu lub te rekomendowane przez celebrytów. Jaki jest tego skutek? Zwykle taki sam – zniechęcenie, brak energii, uczucie monotonii i znów zataczasz krąg wracając do punktu wyjścia. Dlaczego tak się dzieje?
Jedną z przyczyn, dla których wszelkiego rodzaju „diety cud” nie działają, jest monotonia i eliminacja wybranych produktów bez wyraźnej przyczyny. Nie da się sprowadzić zdrowego modelu odżywiania do prostego protokołu, który powielany dzień po dniu i tydzień po tygodniu sprawi, że nagle zaczniesz być bardziej kreatywny w pracy, obudzisz się lepiej wyspany i pełen energii do działania.
Zacznij od spojrzenia na swój organizm w sposób kompleksowy. Staraj się spożywać posiłki złożone z pełnowartościowych źródeł makroskładników (białek, tłuszczów i węglowodanów), ale także witamin, minerałów i fitoskładników, które będą pokrywały zapotrzebowanie Twojego organizmu na energię i poszczególne związki.
Oczywiście, że istnieją różnego rodzaju diety eliminacyjne, diety wysokotłuszczowe lub wysokobiałkowe, ale zwykle mają one uzasadnienie medyczne. Jeśli z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku, podstawą zdrowego odżywiania jest dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta. Wystarczy przejrzeć nagłówki z pierwszej strony wyszukiwarki Google, aby znaleźć informację, że Elon Musk, genialny założyciel Tesli i SpaceX, codziennie na śniadanie spożywa pączka typu donut. Czy ten nawyk o wątpliwym wpływie na zdrowie przesądza o efektywnym zarządzaniu największymi firmami na świecie? Z pewnością nie!
Dobrze nakarm swój mózg
Sportowcy codziennie trenują swoje mięśnie, aby ich organizmy były coraz lepiej przygotowane do rywalizacji sportowej. Czy wiedziałeś jednak, że profesjonalni atleci kształtują również swoją psychikę poprzez zdrowe odżywianie, które wspiera funkcje poznawcze, ułatwia koncentrację i pozwala utrzymać wolę walki?
Oczywiście podstawowe znaczenie ma energia. Dzienne zużycie energii przez mózg to około 500 kcal. Jeżeli intensywnie pracujesz umysłowo, może ich być o 100 lub 200 więcej. Tak naprawdę jednak chodzi o związki odżywcze. Kluczowe znaczenie dla zdrowia układu nerwowego mają kwasy tłuszczowe nienasycone z grupy omega-3. Znajdziesz je w tłustych rybach, jak łosoś, makrela, śledź czy sardynki, ale także orzechach włoskich, oleju sojowym, rzepakowym i lnianym. Omega-3 działają neuroprotekcyjnie i wspierają integralność błon komórkowych. To dzięki nim nasz mózg lepiej przetwarza informacje.
Olbrzymie znaczenie dla produktywności mają antyoksydanty. Pomagają one obniżyć poziom stresu oksydacyjnego redukując reaktywne formy tlenu na poziomie neuronalnym oraz ogólnoustrojowym, zmniejszając uczucie zmęczenia i redukując stany zapalne. Najwięcej przeciwutleniaczy znajdziesz w takich produktach, jak borówki, rośliny liściaste, karczochy, orzechy, ale też gorzka czekolada czy papryka. Na efektywność pracy mózgu wpływa również:
-
cynk obecny w większości produktów nabiałowych, rybach i orzechach;
-
żelazo występujące w mięsie, roślinach strączkowych oraz ciemnych roślinach liściastych;
-
cholina obecna w jajach, nabiale oraz mięsie;
-
witaminy A, D3, B6 i B12. Znajdziesz je w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego (A), a także tłustych rybach (D3) oraz roślinach strączkowych, jajach i nabiale (witaminy z grupy B).
Czego w takim razie unikać, aby nie sabotować swoich starań? W jednym z badań opublikowanych w British Medical Journal wykazano, że spożywanie wysoko przetworzonej żywności jest bezpośrednio skorelowane ze spadkiem IQ. Kolejne badanie opublikowane przez badaczy z University of Southampton wiąże hiperreaktywność, nerwowość i trudności ze skupieniem się ze spożywaniem dużej ilości konserwantów, w tym benzoesanu sodu obecnych w „śmieciowej żywności”. Wreszcie, wstępne wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry wykazały, że regularne picie słodzonych napojów może negatywnie wpływać na zdolność uczenia się oraz pamięć.
Zadbaj o odpowiednio wysoką podaż energii ze zdrowych produktów
Jeśli zależy Ci, aby przez cały dzień pracować efektywnie, zadbaj, aby Twoja dieta dostarczała odpowiednio dużo energii pochodzącej z pełnowartościowych źródeł. Postaraj się, aby podstawą Twojej diety były węglowodany złożone, tłuszcze nienasycone oraz białko o wysokiej biodostępności. W Twoim menu powinny zagościć takie produkty, jak awokado, ryby, jaja, amarantus czy quinoa. Dostarczając pełnowartościowe produkty sprawiasz, że Twój organizm pozyskuje z nich energię stopniowo i jest w stanie odzyskać znacznie większą ilość składników odżywczych niż w przypadku wysokoprzetworzonej żywności.
Jak w świetle tych uwag prezentuje się dieta multimilionera, Billa Gates’a? Cóż, nie najlepiej. Biznesmen wielokrotnie wspominał o swojej słabości do cheeseburgerów i dietetycznej coli oraz płatków śniadaniowych choco puffs. Stanowi on kolejny przykład tego, że sięganie po diety z internetu nie jest dobrym pomysłem.
Siła magnezu a stres i zarządzanie emocjami
Miarą sukcesu w biznesie jest często umiejętność utrzymania pod kontrolą jak największej liczby czynników zewnętrznych, ale także opanowanie i mądre zarządzanie emocjami. Nic więc dziwnego, że osoby, które dużo pracują umysłowo często czują się wewnętrznie wypalone, ponieważ wszystkie swoje zasoby poświęcają na życie zawodowe.
Aby wspomóc swój układ nerwowy zadbaj o odpowiednio wysoką podaż magnezu. To pierwiastek o dobrze udokumentowanym działaniu tonizującym dla układu nerwowego, ale też wzmacniającym mięśnie i kondycję. Otrzymał w tym zakresie nawet własny Claim w europejskim rejestrze EU Register on Nutrition and Health Claims. Wartościowymi źródłami magnezu są m.in.:
-
ryby;
-
orzechy i nasiona (orzechy włoskie, laskowe, pestki dyni, migdały);
-
nasiona roślin strączkowych (soja, groch, soczewica);
-
zielona warzywa (np. szpinak, brokuł);
-
produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, otręby, kasza gryczana);
-
czekolada i kakao.
Jak zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem?
Pamiętaj, że zdrowa dieta to nie moda, ani krótki sprint, który ma pomóc zrzucić Ci nadmiarowe kilogramy. To zmiana sposobu myślenia na bardziej kompleksowe i ukierunkowane na dostarczaniu Twojemu organizmowi tego co ważne do prawidłowego funkcjonowania. Traktuj swoje zdrowie jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. Im lepiej o nie zadbasz, tym więcej korzyści zobaczysz na co dzień.
Jako manager lub biznesman z pewnością zetknąłeś się z terminem ROI, który możemy zastosować również do odżywiania. Zysk z inwestycji będzie w tym przypadku wprost proporcjonalny do włożonych nakładów. Wcale nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień musisz dezorganizować swoje życie. Wprowadzaj zmiany małymi krokami i zwróć uwagę na:
-
planowanie odżywiania – zastanów się, co będziesz jadł w kolejne dni tygodnia. Dzięki temu zapobiegniesz spożywania niezdrowej żywności;
-
regularność posiłków – lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej, nawet 5-6 razy w ciągu dnia;
-
zbilansowanie posiłków – zadbaj o dostarczenie organizmowi makroskładników oraz witamin i minerałów zwiększających produktywność;
-
nawodnienie – staraj się spożywać 2,5 do 3 litrów wody dziennie. Picie wody pomaga utrzymać skupienie, zapewnia energię i wspiera regulację masy ciała;
-
ograniczenie spożycie kofeiny – dwie lub trzy „małe czarne” w ciągu dnia to rozsądna granica, jeśli chodzi o picie kawy. Nadmiar kofeiny zamiast pobudzać przyczynia się do rozdrażnienia i może powodować kłopoty ze snem;
-
spożycie warzyw i owoców – to prawdziwe bomby witaminowe, których nie da się zastąpić żadnymi suplementami diety;
-
zindywidualizowane podejście do odżywiania – pamiętaj, że zapotrzebowanie każdej osoby na poszczególne składniki jest nieco inne. Gotowa dieta z internetu najprawdopodobniej nie zadziała!
Zdrowe odżywianie to klucz nie tylko do szczupłej sylwetki, ale także większej efektywności na co dzień. Jeśli jednak napięty grafik obowiązków nie pozwala Ci spędzać długich godzin w kuchni, rozważ skorzystanie z cateringu dietetycznego. To wygodny i prosty sposób na jedzenie, które będzie jednocześnie smaczne i pełnowartościowe. Sprawdź naszą ofertę i znajdź menu idealne dla siebie.
Nice to Fit You – jeden z liderów polskiego rynku cateringów dietetycznych. Jest też jedną z najdłużej działających firm w branży, a swoim klientom oferuje najszerszy na rynku wybór dań, zawsze skomponowanych z najwyżej jakości składników. Nice To Fit You jest ponadto prekursorem wykorzystywania nowych technologii w usługach cateringu dietetycznego. Wprowadzone przez firmę rozwiązania, takie jak nagrodzona w konkursie Mobile Trends 2022 aplikacja mobilna, oferują szereg opcji elastycznego zarządzania dietą i zamówieniami, w tym wybór dań jak z karty menu czy na bazie opisów i real photo. Rozwiązania Nice To Fit You stały się z czasem rynkowymi standardami i dziś korzysta z nich cała branża.
Zostaw komentarz