EIT Community Booster – szansa na zostanie międzynarodowym graczem
Przedsiębiorcy są motorem napędowym zmian, dlatego Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wraz z 5. Wspólnotami Wiedzy i Innowacji zamierza ich wspierać w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i zespołów. Celem działań realizowanych w ramach inicjatywy EIT Community Booster jest przeprowadzenie transformacji New European Bauhaus. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć startupy i scaleupy, których rozwiązania przyczynią się do wdrożenia zrównoważonych zmian dla miast, przemysłu, klimatu, żywności, dobrego samopoczucia i ogólnej jakości życia. A wszystko po to, by wspierać rozwój ich biznesu i pomóc im stać się międzynarodowymi graczami.
Co zyskają przedsiębiorcy?
Do inicjatywy EIT Community Booster dołączy 20 firm, które pozyskają wsparcie na rozwój biznesu w postaci grantów i usług. Do rozdania jest po 50 tys. euro na firmę, czyli aż 1 mln euro łącznie dla wszystkich wybranych przedsiębiorstw. Otrzymane w ten sposób środki mają pomóc firmom w szybkim rozwoju.
Kto może powalczyć o granty?
Uruchomiony przez Komisję Europejską New European Bauhaus przekształca Europejski Zielony Ład w namacalne doświadczenie, które mogą wspólnie rozwijać wszyscy Europejczycy. W związku z tym celem EIT Community Booster jest identyfikacja i wspieranie przedsięwzięć, które wpisują się w 3 wymiary wspomnianej już transformacji:
- zrównoważony rozwój – od celów klimatycznych po cyrkulację, zero zanieczyszczeń i bioróżnorodność;
- estetyka – jakość doświadczenia i styl;
- integracja – od waloryzacji różnorodności po zapewnienie dostępności i przystępności.
Przedsięwzięcie ma wielopoziomowy, partycypacyjny i transdyscyplinarny charakter.
– Wspólnota EIT wnosi swój wkład we wszystkie aspekty Nowego Europejskiego Bauhausu i posiada ekosystem umożliwiający znajdowanie obiecujących pomysłów i startupów z całej Europy. Nie możemy się doczekać, aż odkryjemy i rozwiniemy kreatywne i innowacyjne rozwiązania, które pomogą na nowo wyobrazić sobie zrównoważony styl życia i sprawią, że przestrzeń życiowa będzie piękniejsza i bardziej przystępna cenowo! – mówi Gioia Ghezzi, Przewodniczący Rady Zarządzającej EIT.
5 programów dla biznesu
Nowa inicjatywa łączy programy rozwoju biznesu oferowane przez EIT Digital, EIT Climate-KIC, EIT Food, EIT Manufacturing i EIT Urban Mobility. Każdy z nich obejmuje kompleksowy pakiet usług, które pomagają przedsiębiorstwom o różnym stopniu dojrzałości w zwiększeniu rozwoju ich działalności, pozyskiwaniu funduszy i poszerzaniu skali międzynarodowej. W zależności od obszaru zainteresowań i wiedzy, przedsiębiorcy mogą się zgłosić do jednego lub większej liczby programów dostępnych w ramach EIT Community Booster:
- EIT Digital Accelerator: dla przedsiębiorstw typu scaleup wykorzystujących siłę transformacji cyfrowej do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i produktów w różnych branżach, miastach i społecznościach, integrujących cyrkulację i estetykę w celu wspierania ekologicznej, bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości;
- The Clean Cities ClimAccelerator: dla startupów rozwijających innowacyjne projekty dla branży energii odnawialnej, mobilności, terenów zielonych i modernizacji, przyczyniających się do bardziej zrównoważonych, zdrowych i czystych miast, a tym samym poprawiających jakość życia i doświadczenia mieszkańców;
- EIT Food Accelerator Network: dla startupów rolno-spożywczych, które mają duży wpływ na dowolną część rolnictwa lub łańcucha dostaw żywności, a tym samym angażują się w budowanie zdrowszego, bardziej zaufanego i zrównoważonego systemu żywnościowego dla lokalnych i globalnych społeczności;
- EIT Manufacturing Accelerator: dla startupów umożliwiających zieloną i zrównoważoną społecznie produkcję, wspierających długoterminowy cykl życia i zintegrowane myślenie w ekosystemie przemysłowym;
- Akcelerator mobilności miejskiej EIT: stworzony z myślą o startupach opracowujących zrównoważone alternatywy dla trudnych warunków, takich jak przestrzenie miejskie, bioróżnorodność, zwiększanie sfery publicznej i dostępności w celu poprawy dobrostanu obywateli i/lub zapewnienia powszechnej mobilności jako kluczowego czynnika umożliwiającego włączenie społeczne.
Jak złożyć wniosek?
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 grudnia o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. Więcej informacji na temat każdego programu, kryteriów wyboru i nagród można znaleźć na stronie internetowej inicjatywy.
Chcesz być zawsze na bieżąco z biznesowymi newsami? Zapisz się na newsletter!
Zostaw komentarz