Jakie są trendy w video marketingu? Jeszcze kilkanaście miesięcy temu, gdy opowiadałem o video jako nadchodzącym silnym trendzie, widziałem zdziwienie na twarzach znajomych marketerów. Miałem wręcz wtedy wrażenie, że ich mina mówi “gdzie człowieku przespałeś ostatnie 20 lat”. Dla mnie było jednak oczywiste, że większości tych osób utożsamia video marketing z pospolitą reklamą telewizyjną. Obecnie świadomość tego, czym jest video marketing, jest znacznie wyższa. Co więcej, według badań zarówno naszej agencji, jak i firm badawczych, niemal każdy marketingowiec z większej firmy zakłada możliwość wykorzystania video w swoich działaniach. Trudno się temu dziwić – staliśmy się naocznymi świadkami zachodzących zmian, a zrealizowane do tej pory projekty pokazują realne korzyści wynikające ze stosowania tej formy marketingu.
Poniższa lista trendów w video marketingu ma nieprzypadkową kolejność.
Została ułożona od najbardziej oczywistych, ale i zarazem najbardziej aktualnych i stosunkowo łatwych, aż do trendów mocno wybiegających w przyszłość, na których wykorzystanie w praktyce przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zaznaczam, że jest to moja autorska lista i część punktów, szczególnie tych początkowych, może być dla niektórych oczywista. Biorąc jednak pod uwagę obecną bardzo małą skalę wykorzystania video w marketingu, czuję się w obowiązku wymienić również te oczywiste.
1.YouTube jako kanał SM
Wyobrażenie o firmowym kanale YouTube jest bardzo mgliste. Można odnieść wrażenie, że zdecydowana większość traktuje ten portal jako darmowy hosting dla na filmów, które powstały przy okazji imprezy firmowej lub filmu promo na stronę. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że YouTube to kanał social social media tak samo, jak Facebook. Oczywiście zależy to od branży, ale należy przyjąć, że także i tu zaglądają nasi klienci w poszukiwaniu wartościowych treści. Brak monitoringu tego co dzieje się na naszym kanale YT, to duży błąd. Sprawy nie załatwia też ukrywanie komentarzy, choć jak mówią “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Profesjonalne prowadzenie kanału na YT powinno być systematyczne i zaplanowane tak jak każda komunikacja w social media. Jeśli więc konta firmowe na Facebooku prowadzą przygotowane do tego osoby lub wynajęte firmy, to również kanał na YouTube wymaga potraktowania w ten sam sposób.
Idealnym przykładem wykorzystywania YT przez firmę jest kanał Castoramy, którego twórcy nota bene ostatnio podsumowali swoje wyniki.
https://www.youtube.com/watch?v=8mWFFerCif0
2. Testymonial video
Każdy z nas wie, jak bardzo wielką siłę przekonywania ma rekomendacja produktu lub usługi. Przez lata mojej pracy na styku marketingu i sprzedaży zauważałem, że klienci coraz gorzej reagują na rekomendacje papierowe. Trudno się temu dziwić, wiarygodność tekstów np. o sielankowej atmosferze przy projekcie jest z założenia niewielka. Znacznie bardziej skuteczne są rekomendacje video. Dlaczego? Po pierwsze, video jest „łatwiej przyswajalne” niż tekst. Po drugie, przekaz uwiarygadnia wypowiadający się klient, jego logo, budynek itp. Zachodnie korporacje typu SAP od lat regularnie serwują na swoim kanale YT krótkie filmy z opisami współpracy, w których to ich klient jest bohaterem.
https://www.youtube.com/watch?v=6uN9OtXCErA
Co jednak jeśli klient nie chce pokazać twarzy lub z jakichś powodów nie może? Wtedy możemy pracować obrazem, lektorem i opowiedzieć o firmie czy kliencie w nieszablonowy, często humorystyczny sposób. Idealnym przykładem jest Brand24 i ich podziękowania dla poważnego klienta za rozpoczęcie współpracy. Takie filmy powinny być standardem i nie mówię tu o kopiowaniu pomysłu B24, a szukaniu własnego sposobu na to, jak powiedzieć światu, że klienci nam zaufali.
3.WWW oparte o video
Już kilka lat temu standardem stało się posiadanie filmu na stronie WWW. Przez ten czas pojawiły się jednak nowe możliwości technologiczne, zniesione zostały rygorystyczne bariery transferu danych i strony mogą nie tylko wykorzystywać, ale w przeważającej większości opierać się o treści video. Z możliwości z powodzeniem korzysta branża HORECA oraz modowa.
Można założyć, że podobną skuteczność osiągniemy wszędzie tam, gdzie kluczowe są walory estetyczne oraz zadowolenie z usługi.
Inny dobry przykład wykorzystania video na stronie to tak zwany employer branding, czyli mówiąc najogólniej film promujący firmę jako miejsce pracy dla potencjalnych kandydatów.
https://www.youtube.com/watch?v=6STYOAm-ZVE
Obecnie takie działania podejmują firmy, które szczególnie mocno walczą o ograniczoną liczbę specjalistów na rynku.
4.Video w e-commerce
Badania oraz case studies firm, które zainwestowały w marketing video swoich produktów na potrzeby sklepu internetowego potwierdzają dużą skuteczności tych działań – poprawę konwersji w sprzedaży nawet o 40%. Główną barierą są oczywiście koszty produkcji video, choć nie oszukujmy się, te również uległy znacznemu obniżeniu wraz z postępem technicznym i wzrostem dostępności sprzętu. Oczywiście zasadność korzystania z video zależy także od tego, czym handlujemy i na jaką skalę. Przykładowo w video może z dobrym skutkiem zainwestować producent, który ma kilkanaście produktów i skupia się na nich. Takie wideo może być dołączone do tzw. packshotów produktów dla partnerów i trafić wszędzie tam gdzie sprzedawany jest produkt. W ten sposób możemy pokazywać wszystko np. buty dla biegacza na bieżni, do tańczenia w tańcu, a do gry w kosza na boisku podczas meczu. Inny przypadek to sprzedaż produktów, które ciężko jednoznacznie pokazać na zdjęciach jak np. zabawki interaktywne.
https://www.facebook.com/Kickstarter/videos/10154049905429885/
Jako młody ojciec spędziłem wiele czasu, by odszukać w Internecie filmy pokazujące, jak działają poszczególne funkcje zabawki. Oczywiście sposobem na obniżenie kosztów takiego video jest ich mocna standaryzacja: ograniczony montaż, jeden kadr i modelka – banalnie proste, a jednak robi pozytywne wrażenie. Klient wie, że poprzez video trudniej oszukać niż poprzez zdjęcie, dlatego też chętniej wybiera produkty, które widział w filmie.
5. Personalizowane kampanie video
Personalizacja to bezdyskusyjnie dobra praktyka w marketingu. Obecnie takie możliwości dają nam również kampanie video, chociażby w Youtube. Zasada jest prosta, dzielimy naszą grupę docelową na mniejsze grupy pod kątem zainteresowań związanych z video i przygotowujemy dla tych grup spersonalizowany przekaz. Takie praktyki są bardzo dobrze odbierane przez klientów, którzy wręcz informują twórców, że jest forma i treść, którą chcą widzieć, i to pomimo faktu, że mają do czynienia z reklamą.
Tak swoją kampanię promocyjną przygotował Netflix, tworząc reklamę preroll na YT.
https://www.youtube.com/watch?v=K_3uKmLFHRI
Netflix dobrał fragmenty popularnego serialu Friends, w taki sposób, by pasowały do rodzaju treści video, którą aktualnie ktoś poszukiwał na YT. Innym przykładem, już z rynku polskiego, jest Tiger, o którego projekcie najlepiej opowiedzą sami twórcy.
6. Influencerzy o video SM
Korzystanie z zasięgów znanych youtuberów w celu promocji swojej firmy czy produktu jest znaną, choć ciągle mało popularną praktyką. Taka współpraca często jest jednak obarczona ryzykiem, a jej wynik to spora zagadka. Mimo wszystko uważam, że jest to trend, który lata świetności w Polsce ma jeszcze przed sobą. Standardowy model jest taki, że to marka daje budżet na produkcję dobrej treści, która następnie zostanie obradowana. Wzorowym przykładem takiej kampanii jest projekt zrealizowany przez Krzysztofa Gonciarza z marką Intel.
Coraz częściej podobne praktyki obserwujemy w innych kanałach social media jak np. Instagramie lub Snapchacie.
Nowością i mocnym impulsem w upowszechnieniu takiej współpracy mogą być platformy pośredniczące w zawieraniu umów i rozliczaniu efektów miedzy influencerem a marką.
7.VOD
Innym rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym w video marketingu jest wykorzystanie VOD (Video On Demand). Zasada jest taka, że klient płaci za możliwość obejrzenia pewnej wartościowej treści w Internecie. Kilka miesięcy temu w USA wprowadzono nową formę usługi VOD o nazwie YouTubeRed, gdzie w ramach opłaty abonamentowej można cieszyć się niedostępnymi kanałami, zapisywać filmy i oglądać je offline i wszystko bez uciążliwych reklam. W Polsce takie usługi wprowadziła większość kanałów telewizyjnych. Ciekawą opcją dla marketerów, dostępną na wybranych platformach tego typu jest możliwość emitowania reklam z linkami kierującymi bezpośrednio do zewnętrznej strony www. Mocnym zaskoczeniem, ale i pozytywnym sygnałem była dla mnie decyzja o przejściu na model VOD jednego z moich ulubionych polskich twórców: kanału DR500. Warto obejrzeć film, w którym po 15 bezpłatnych odcinkach twórcy kanału ogłaszają przejście na model płatny. Pesymistów uspakajam, zebrali kwotę, na której im zależało i z powodzeniem tworzą dalej swoje produkcje.
Przykład jest ciekawy z jednego prostego powodu, firma, która normalnie nie zarabia na tworzeniu treści video, ale chce dzielić się specjalistyczną wiedzą ze swojej branży, wycenia pracę, którą musi włożyć w przygotowanie materiału. Moim zdaniem uczciwe i możliwe do powielenia w wielu innych branżach.
8.Video 360
Video 360 to jeden z najczęściej wymienianych obecnie trendów w sieci. Między innymi dzięki największym graczom takim jak YT i FB, którzy szybko wdrożyli rozwiązanie w swoich platformach. Równolegle obserwujemy dynamiczny rozwój szerokiej gamy urządzeń w postaci okularów, które umożliwiają sterowanie ekranem za pomocą ruchów głowy oraz urządzeń dedykowanych do rejestracji filmów w 360. W moim przekonaniu jesteśmy na początku długiej drogi, a 360 otwiera katalog nieskończonych możliwości.
Fajną kreacją z wykorzystaniem 360 popisał się Tymbark.
Obcowanie z cardbordami uświadomiło, że zasadny jest zakup smartfona z absurdalnie wysoką rozdzielczością, która przy odległości 3 cm między ekranem a twarzą i zastosowaniu soczewek ma znaczenie. Trend video 360 na większą skalę wykorzystał VW w kampanii Rallytheworld, w ramach której w zamian za dane kontaktowe rozsyłano darmowe obrandowane okulary do 360. Po ich złożeniu i zamontowaniu swojego smartfona można było przenieść się do wnętrza samochodu rajdowego zespołu VW.
https://www.youtube.com/watch?v=53IWo0Ki7ao
Wbrew pozorom produkcja video 360 nie jest droga. Trzeba jednak dobrze przemyśleć, czy to co chcemy pokazać, można ująć za pomocą tej formy.
9. Livestream video
Trend, o którym sporo się mówi, ale jego faktyczne wykorzystanie w praktyce na potrzeby marketingu może być bardzo problematyczne. Raczej będziemy obserwować jego wykorzystanie jako jednego z elementów większej kampanii angażującej fanów lub jako standardową transmisję z wydarzeń, jak ma to miejsce obecnie na Periscope. Może to być cenne narzędzie w marketingu politycznym lub kampanii wykorzystującej frontmana czy ambasadora marki. Ciężko o dobre przykłady, a nie chcę umieszczać wystąpień politycznych, by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji, dlatego ten trend zostawiam bez video.
10. Interaktywne video
Współczesne siła video bierze się przede wszystkim z zaangażowania i interakcji z widzem. Trudno o lepszą interakcję niż realny wpływ widza na przebieg wydarzeń na ekranie.
Przykładem kampanii wykorzystującej interaktywne video była kampania Hondy „The other side na YT”, w której prezentowano samochód w dwóch wersjach jednocześnie. Wersja zmieniała się po wciśnięciu przycisku R na klawiaturze komputera.
Takie kampanie to górna półka działań video marketingowych i wymagają najczęściej zastosowania specjalnych odtwarzaczy video. Jednakże są również wersje darmowe tego rozwiązania w serwisie YT. Tu możemy klientowi dać wybór alternatywnego zakończenia filmu. Dużym minusem tego rozwiązania jest to, że nie działa na urządzeniach mobilnych.
11.Virutal Reality
Myślę, że VR to najgorętszy temat 2016 roku ze względu na zaplanowane liczne premiery urządzeń kluczowych film technologicznych takich jak HTC, Samsung czy Sony.
Niewątpliwie będzie to też jeszcze długo jedna z najdroższych inwestycji w marketingu. Zapewne ciekawą opcją umożliwiającą obecność firmy w projekcie VR jest lokowanie produktów w grze. Takie rozwiązania są już obecnie z powodzeniem stosowane w wielu produkcjach. Duże marki niewątpliwie będą planowały tworzenie własnych produkcji. Taką przygotowała Ikea, umożliwiając zwiedzanie i testowanie wirtualnej kuchni.
12. Agumented Reality
Na osiągnięcia w tej technologii czekam z wypiekami na twarzy od czasów nieudanych, choć spektakularnych prób uruchomienia jej na silniku Flasha. Agumented Reality to połączenie świata realnego ze światem wirtualnym. Znów jednym z ciekawszych rozwiązań może pochwalić się Ikea.
Najbardziej znaną próbą łączenia światów był oczywiście projekt Google Glasses, który po szumnych zapowiedziach znikł z pierwszych stron gazet tak samo szybko, jak się pojawił. Możliwych opcji zastosowania technologii jest bez liku, a futurystyczne wizje stają się coraz bardziej realne.
https://www.youtube.com/watch?v=AFiE82Npbn4
Jak ostatecznie będzie wyglądała technologia ? Ciężko prorokować, myślę jednak, że trend będzie przybierał na sile, a rozwiązanie może pojawić się m.in. dzięki doświadczeniom zdobytym podczas rozwoju VR.
Podsumowanie
Współczesny video marketing to coś znacznie więcej niż produkcja reklam telewizyjnych.
W Internecie to widzowie decydują, o tym czy treść jest wartościowa, a ocena może być wystawiona bardzo szybko, czy to w postaci lajka, czy komentarza, bądź udostępnienia. To siła, którą musimy brać pod uwagę planując i realizując działania video marketingowe. Dobra wiadomości jest jednak taka, że w video internetowym ciągle niezmiennie najważniejszy jest dobry świeży pomysł, a technologia, sposób realizacji, a nawet jakość są na drugim planie.
Zostaw komentarz