Branża IT postrzegana jest jako hermetyczna a umiejętność programowania jako trudna do zdobycia. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i dla wielu osób przekwalifikowanie się może być dobrym pomysłem na poprawę zarobków i warunków pracy – dowiedz się, jak dostać pierwszą pracę jako junior programista!
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym wynosiła 6,8 procent. Tak niski wskaźnik jest jednym z silniejszych sygnałów pokazujących, że w Polsce zachodzi gwałtowna zmiana określana „rynkiem pracownika” – to pracodawcy stają się stroną, która musi dostosować się do warunków.
Sytuacja taka najczęściej wiąże się ze wzrostem płac i rozbudową przywilejów pracowniczych. Szczególnie dobrze widoczne jest to w branży IT, gdzie niedobór specjalistów jest wręcz palący. Niedobór pracowników w IT jednak nie jest problemem wyłącznie polskim. Według danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w krajach wspólnoty może zabraknąć nawet 800 tys. informatyków. W Polsce ten niedobór oceniany jest na od 30 do nawet 50 tys. informatyków, w tym głównie programistów. Wszystko to sprawia, że istnieją świetne warunki, żeby wejść w świat informatyki, zaczynając pierwszą pracę jako junior programista.
Wielka pustka
Obecnie brak pracowników na polskim rynku jest różnie szacowany, w zależności od badania i metodologii. Faktem jest, że panuje gigantyczny niedobór ludzi o takich umiejętnościach, a 60 proc. firm w Polsce deklaruje, że chce tego typu specjalistów zatrudniać. Informatyka jest jedną z czołowych branż, w których w ciągu najbliższych 3-5 lat będzie wzrastać zapotrzebowanie na pracowników.
Najlepszym dowodem na rosnący popyt na specjalistów z tego sektora są wzrastające stawki na tych stanowiskach. Średnie wynagrodzenia dla informatyków w Polsce wrosły w 2017 roku o 30 procent.
Ile zarabia junior Java developer?
Wynagrodzenia programistów są, na tle rynku pracy, bardzo wysokie nawet na najniższych stanowiskach. Dane firmy Sedlak&Sedlak wskazują, że młodszy specjalista (junior programista) może liczyć na zarobki między 4030 (firma polska) a 4932 (firma zagraniczna) brutto. Zarobki wyraźnie wzrastają wraz z nabywanym doświadczeniem. Doświadczeni specjaliści (regular) mogą liczyć na wypłaty w wysokości 6083 (polska firma) do 7518 (kapitał zagraniczny).
Przy stanowiskach seniorskich są to już kwoty na poziomie 7853-10600 a dla ekspertów od 11029 do 13337. Z perspektywy większości Polaków wypłata tej wysokości jest nieosiągalna i należy raczej do strefy marzeń. Dane za 2017 rok wskazują, że mediana wynagrodzeń w Polsce wynosi 2512 zł wypłaty netto (na rękę). Z kolei dominanta, czyli najczęstsze wynagrodzenie ogółem brutto w Polsce wynosiło w 2016 roku około 1511 zł netto.
Tym samym nawet początkujący programista jest w stanie zarobić 2 razy więcej niż przeciętny polski pracownik z innego sektora.
Wobec faktu, że zarobki informatyków są znacznie wyższe niż pracowników z innych branż, a ofert pracy jest tylko coraz więcej, rośnie ilość ludzi zainteresowanych przekwalifikowaniem się i rozpoczęciem kariery w tym segmencie rynku.
Jak zostać kandydatem na junioraprogramistę?
Podstawową umiejętnością, jaką musi posiąść kandydat na programistę jest oczywiście programowanie w wybranym języku. Obecnie na rynku poszukiwani są ludzie znający wiele różnych języków o różnych zastosowaniach i stopniu skomplikowania. Języki różnią się także zastosowaniami oraz strukturą.
Niektóre służyć mogą do budowania stron internetowych (PHP, JavaScript), inne do budowy aplikacji (Java), a jeszcze inne do programowania gier komputerowych (C++).
Dane pozyskane przez popularny wśród programujących osób serwis StackOverflow wskazują, że najbardziej poszukiwani są programiści JavaScript (61,9 proc. wskazań). Jest to łatwy do opanowania język skryptowy, który służy do tworzenia stron internetowych.
Drugim najpopularniejszym językiem jest SQL, który jest jednym z najpopularniejszych narzędzi obsługi baz danych. Został on wskazany przez 50,8 proc. pytanych. Na trzecim miejscu znalazła się Java z wynikiem 39,3 proc. a na czwartym C# (33.8%).
Gdzie się uczyć, by zostać programistą junior
Na rynku dostępnych są dziesiątki kursów pozwalających uzyskać umiejętności programowania. Uczeń może zarówno znaleźć niezależnego nauczyciela, jak i zakupić kurs stacjonarny lub internetowy.
Interesującą opcją są również tak zwane bootcampy, w ramach których uczestnik uczy się programować w określonym języku i od razu realizuje określony projekt z nim związany, czyli pisze swój pierwszy działający program. Tego typu formę nauki można porównać do intensywnego turnusu na obozie, gdyż uczestnicy mają zajęcia trwające cały dzień.
Zarówno bootcampy jak i kursy dostępne są dla uczestników, którzy nie mają wcześniejszego doświadczenia ani nawet podstaw zawodowych związanych ze ścisłym kierunkiem studiów.
Pozyskanie umiejętności technicznych jest pierwszym krokiem do podjęcia stażu w software house. Staż jest zarówno okazją do wypróbowania swoich umiejętności w praktyce, jak i zdobycia realnych doświadczeń w pracy na stanowisku informatyka. Co więcej, staże w IT są płatne, co oznacza, że zdobycie absolutnych podstaw do pracy nie wiąże się z koniecznością pozyskiwania środków do życia z innych źródeł. Staż jest również dobrym wstępem do rozpoczęcia pracy na stanowisku juniora programisty.
– Często wystarczające jest doświadczenie zdobyte na stażu. Jeżeli kandydat dodatkowo brał udział w konkursach programistycznych, hackathonach będzie to dodatkowy atut. – mówi Jagoda Matyja, HR Specialist w firmie Cybercom, szwedzkim software house specjalizującym się w cyberbezpieczeństwie i IoT, obecnym także w Polsce.
Faktycznie, początkujący programista, który dopiero opanował najważniejsze umiejętności, dopiero co zaczyna orientować się w sposobach działania technologii, może wiele zyskać na zaangażowaniu się w społeczności związane z programowaniem lub budowanie własnych, pobocznych projektów. Dla webdesignera może to być stworzenie własnej strony poświęconej swojemu hobby. Programista Java może przygotować aplikację usprawniającą jego dotychczasową pracę, lub też prostą aplikację mobilną. Ważne, by był w stanie udowodnić, że umie stworzyć przy użyciu języka programowania coś co działa.
Bez takiego dowodu posiadania konkretnych umiejętności początkujący programista wciąż ma szansę na zatrudnienie, jednak podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, dla pracodawcy znacznie większą zachętą jest zaangażowanie pracownika i jego chęć rozwoju, a nie same umiejętności. Zdaniem Jagody Matyi to właśnie motywacja i chęć inwestowania w swój rozwój jest podstawą do szukania pracy na stanowisku programisty.
– Wystarczy chęć rozwoju kompetencji oraz nastawienie na współpracę w zespole. Z pewnością liczyć się będzie staż ukończony pozytywnym wynikiem i przekonanie, że podoła się wyzwaniom czekającym na młodych programistów. – stwierdza Matyja.
Humanista czasem lepszy
Dane pozyskane przez międzynarodową firmę rekrutacyjną Hays Poland wskazują, że oprócz przygotowania technicznego pracodawcy oczekują od informatyków również wielu umiejętności miękkich. Tym samym stereotyp specjalisty od IT jako stroniącego od towarzystwa ponuraka, który nie potrafi się porozumiewać jest równie krzywdzący, co mylący.
Wśród pożądanych kompetencji miękkich 98 proc. pracodawców wskazało skuteczne umiejętności komunikacyjne. Na drugim miejscu jest proaktywna postawa (78 proc. wskazań) oraz praca w zespole (76 proc. wskazań).
Pracodawcy oczekują także od kandydatów do zostania junior programistami szybkiego rozwiązywania problemów (56 proc. wskazań) oraz elastyczności (52 procent). Tym samym, współczesny informatyk musi osiągać równowagę między umiejętnościami technicznymi i społecznymi. W przypadku kandydatów do tego zawodu wysokie kompetencje społeczne związane na przykład z wcześniej wykonywanym zawodem, mogą być silnym atutem.
Zbadać potencjał kandydata
Przy tak różnorodnych umiejętnościach i talentach poszukiwanych na stanowisku juniora, trudno oczekiwać, by każdy kandydat spełniał absolutnie wszystkie wymagania.
– Podczas rozmów na stanowisko Junior Software Engineer koncentrujemy się przede wszystkim na zbadaniu potencjału kandydata. Sprawdzamy umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, szybkiego podejmowanie decyzji – tłumaczy Jagoda Matyja. Dodaje, że potencjalny kandydat jest również zapraszany na rozmowę z osobami o technicznej wiedzy. – Podczas spokojnej i merytorycznej dyskusji weryfikujemy jego wiedzę o podstawach programowania i wytwarzania aplikacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej podjąć decyzję, czy dana osoba sprawdzi się w pracy junior programista.
Specjalistka z Cybercom podkreśla także rolę kompetencji miękkich kandydata do pracy w software house.
– Kandydat aplikujący do naszej firmy spotyka się również z pracownikiem działu HR, który weryfikuje kompetencje miękkie. Bardzo dużą wagę przykładamy do tego, by zatrudniać osoby, które nie będą miały problemu z komunikacją w zespole i będą chętne do współpracy oraz dobrze odnajdą się w naszej kulturze organizacyjnej. Ważna jest także dla nas otwartość na rozwój, zaangażowanie i pasja – mówi.
Junior nie tylko programuje
Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i w informatyce ludzie zatrudnieni na najniższych stanowiskach na początku otrzymują do wykonania mało wymagające prace, które pozwalają im poznać specyfikę pracy w firmie, kulturę organizacyjną oraz zadania, jakie będą mieli do wykonania.
– Praca Juniora w Software House to nie tylko pogłębianie wiedzy technicznej, zdobywanie umiejętności współpracy w zespole, poznawanie metodyk prowadzenia projektów, ale również zdobywanie umiejętności współpracy z klientem – tłumaczy Jagoda Matyja. – Już od początku kariery na danym stanowisku rozwijamy umiejętność komunikacji biznesowej, autoprezentacji i dobrych praktyk prowadzenia projektów. Częsty kontakt z klientami międzynarodowymi pozwala rozwinąć umiejętności komunikacji w języku angielskim – mówi.
Choć IT wydaje się hermetyczną branżą, w praktyce zdobycie pracy na stanowisku juniora programisty nie jest wielkim wyzwaniem – konieczne jest nauczenie się programowania, co jest możliwe dzięki dziesiątkom kursów i szkoleń. Przy tak dużym popycie na osoby potrafiące programować, kandydat nie musi się obawiać konkurencji, gdyż pracy starczy dla wszystkich.
Oznacza to, że przekwalifikowanie się na informatyka i zmiana ścieżki kariery to dobry pomysł zarówno dla osób w wieku 20, jak i 40 lat. Ważne są nie tylko umiejętności techniczne, ale również ogólne doświadczenie i umiejętności miękkie, a te są w cenie we wszystkich zawodach.
Osoby ze smykałką do informatyki mogą więc nie obawiać się i śmiało próbować zostać junior programistą. Nawet jeżeli na początku nie będziesz zarabiał tyle, ile zarabia doświadczony java developer, to jako junior java developer możesz liczyć na dobry zysk.
Ten wpis powstał dzięki Coders Lab – Szkoły Programowania. Sprawdź tutaj sposoby na rozpoczęcie zawodu programisty!
Zostaw komentarz