Blockchain to jedna z najnowocześniejszych technologii. Mówi się, że to system zabezpieczeń, którego nie da się złamać. Opiera się on na współdzieleniu publicznego rejestru cyfrowego – co prawda jest on dostępny i możliwy do wglądu dla wszystkich zainteresowanych, jednak dotarcie do poufnych, prywatnych informacji jest praktycznie niemożliwe. Jak w praktyce działa blockchain i czym on właściwie jest? W jakich dziedzinach znajduje zastosowanie? Jakie rynki rewolucjonizuje?
Blokchain – czym jest?
Jak sama nazwa wskazuje – to łańcuch bloków. Przechowuje on i przesyła informacje o transakcjach zawieranych przez Internet. Poszczególny blok zawiera informacje o konkretnych transakcjach, a po jego zapełnieniu informacjami, tworzony jest automatycznie kolejny blok. Powstałe bloki tworzą swego rodzaju łańcuch – stąd właśnie nazwa „blockchain”. Każda transakcja jest zapisywana w rejestrze, a bloki są zapisywane i dołączane do siebie chronologicznie.
Istotą systemu blockchain jest utrzymanie jednej, zbiorowej historii transakcji. Jest ona w postaci cyfrowej – opiera się na sieci peer-to-peer. Nie ma zatem centralnego komputera, ale każdy z komputerów będących w sieci może uwierzytelniać transakcje. Brak w nim zatem systemów zarządzających czy innych, weryfikujących transakcje, mimo to – jest całkowicie bezpieczny. Jakie są zalety takiego systemu? Jednocześnie ogólnodostępność, otwartość księgi, ale przy zachowaniu wszelkich zabezpieczeń przed dostępem do systemu przez niepowołane osoby – wgląd do kompletnej historii transakcji ma jedynie użytkownik.
Potęga blockchain
Mówi się, że żeby złamać sieć blockchain i uzyskać dostęp do informacji zapisanych w łańcuchu bloków potrzeba by komputera z mocą obliczeniową równą połowie Internetu – to zatem na ten moment rozwiązanie w pełni bezpieczne, nie do złamania. Wszystkie transakcje zapisane w systemie blockchain są nieodwracalne a łańcuchy danych są ze sobą połączone – z tego powodu podrobienie czy zamiana jakiegokolwiek fragmentu łańcucha, tak by pozostało to niezauważone, jest niemożliwe. Z czasem jednak z pewnością niezbędne będzie wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń kryptograficznych.
System ten rewolucjonizuje więc sposób zawierania, rozliczania, zapisywania transakcji takich jak: transakcje zakupowe przez Internet, transkacje z udziałem akcji, własności, udziałów, kupna i sprzedaży walut (także kryptowalut). Zmienia zatem całkowicie oblicze m.in. handlu.
Zastosowanie technologii blockchain
Technologią blockain zainteresowały się branże m.in. finansowa oraz energetyczna. Powstają jednak też nowe branże, takie jak np. FinTech (połączenie finansów i technologii) oraz InsurTech (w branży ubezpieczeniowej). Bank Citi jako pierwszy stworzył nawet własną kryptowalutę – Citicoin – opartą na tej technologii. Z kolei startup Chain.com pracujący nad rozwiązaniem, które umożliwi łatwe i szybkie przesyłanie m.in. punktów czy bonów w ramach akcji lojalnościowych dla klientów, pozyskał 30 mln USD dofinansowania od m.in. Visy i Orange.
Potencjał blockchain dostrzegł nawet Elon Musk, który inwestuje także w tak nowoczesne systemy rozliczeń, jak te oparte na systemie łańcucha bloków. W branży energetycznej system ten może także znaleźć zastosowanie do rozliczania pomniejszych transakcji, np. między klientem końcowym (odbiorcą, gospodarstwem domowym) a producentem energii. Łańcuch bloków będzie jednak także mógł znaleźć zastosowanie chociażby nawet w sytuacji, gdy będziemy chcieli sprawdzić czy przedmiot, który kupujemy nie jest fałszywy albo chociażby prześledzić drogę, jaką przebył dany produkt, nim trafił na nasz stół (np. mięso, ryby). Blockchain to zatem technologia jutra, która idealnie uzupełni istniejące systemy informatyczne.
Blockchain a polityka
Blockchain może znaleźć także zastosowanie w polityce. Ukraina już planuje zastosowanie tej technologii przy procedowaniu petycji. W planach jest także zastosowanie tej technologii w trakcie wyborów (wartością każdego uprawnionego do głosowania obywatela będzie jego głos). Z kolei kraje takie jak choćby Cypr już prowadzą w systemie blockchain rejestry obywateli, takie jak np. dotyczący wyższego wykształcenia, który jest niemożliwy do podrobienia.
Estonia zaś, aktualnie dość niepewna swojej sytuacji politycznej, prowadzi program „e-rezydencja”. Zawiera on najważniejsze informacje z punktu widzenia państwa, czyli te o funkcjonujących firmach albo chociażby o uprawnionych do głosowania obywatelach, którem po pierwsze – w razie zaistnienia takiej potrzeby – umożliwiłyby zarządzanie krajem spoza granic, a po drugie – dają pewność, że żadne dane nie zaginą ani nie zostaną zniszczone.
Także w Polsce odbyły się już pierwsze debaty wśród parlamentarzystów na temat nowych technologii. Miały miejsce pierwsze konsultacje społeczne dotyczące nie tylko systemu blockchain, ale także kryptowaluty bitcoin, pod nazwą „Pieniądz cyfrowy i technologie rozproszonych rejestrów – teraźniejszość i wyzwania”. Były to jedne z pierwszych tego typu konsultacji z ekspertami nie tylko w Polsce, ale i w obrębie Unii Europejskiej. Świadczy to zatem o tym, że idziemy z duchem czasu i staramy się zmniejszyć przepaść technologiczną, jaka dzieli nas chociażby w stosunku do Stanów Zjednoczonych.
Podsumowując – istotą blockchain jest decentralizacja, rozproszenie rejestrów na wiele komputerów w sieci, które zapewniają anonimowość i bezpieczeństwo danych. Z tego powodu o blockchainie mówi się jako o narzędziu do budowaniu zaufania. Decentralizacja zapewnia także bezpieczeństwo przed atakami hakerów czy dostaniu się danych w niepowołane ręce. Z powodu wielu możliwości zastosowania systemu zainteresowały się nim nie tylko firmy IT, banki i firmy z sektora finansowego (takie jak Visa, Citi, MasterCard, PayPal czy Londyńska Giełda Papierów Wartościowych), ale także politycy. Blockchain może bowiem nie tylko wzmocnić system bezpieczeństwa kraju, ale także pozwolić na szybsze załatwianie spraw urzędowych czy rozliczeniowych.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz