Czy każdy zakup oprogramowania z zagranicy to import usług?
Pierwszym krokiem przedsiębiorcy w przypadku zakupu oprogramowania przez internet jest określenie, czy doszło do importu usługi, czy też nabycia towaru. Przepisy dość jasno precyzują te kwestie, ustalenie tego więc nie powinno stanowić większego problemu.
Zakup oprogramowania z zagranicy, które musisz pobrać ze strony internetowej, to dla podatnika VAT zawsze będzie import usług. Jeśli sprzedawcą jest firma zarejestrowana w kraju Unii Europejskiej, w grę wchodzi art. 28 B ustawy o VAT. Zgodnie z nim musi zostać naliczony VAT uwzględniający krajową stawkę podatku dla konkretnego typu usługi. Co istotne, przepis ten skierowany jest do przedsiębiorców wykonujących sprzedaż na rzecz osób fizycznych (niebędących podatnikami VAT). W praktyce więc transakcja dla czynnych podatników VAT pozostaje neutralna, bo jest wykazywana po obu stronach: zakupu i sprzedaży.
Co w sytuacji, gdy mowa o imporcie usługi spoza UE? W tym przypadku procedury również nie należą do przesadnie skomplikowanych. Wystarczy jedynie, że sporządzisz wewnętrzną fakturę z naliczeniem podatku. Unikniesz w tej sytuacji wszelkich dodatkowych obowiązków rejestracyjnych.
Import usług, a obowiązek podatkowy
Jak odpowiednio rozliczyć się z zakupu oprogramowania za granicą i w obcej walucie? Przede wszystkim musisz pamiętać, że zakup usługi od podatnika z UE skutkuje nałożeniem na Ciebie obowiązku rejestracji do VAT-UE. W ramach tego działania musisz złożyć w skarbówce formularz VAT-R, a następnie rozliczyć podatek VAT. Tak samo działa to w przypadku systematycznie opłacanej subskrypcji. Jak zostało wspomniane wyżej, import usług w deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) zostaje uwzględniony w polach 27-30 (po stronie sprzedaży) lub 41-42 (po stronie nabycia).
Rozliczenia podatkowego należy dokonać w okresie, kiedy zakup został zrealizowany. Jeśli data sprzedaży wskazuje np. na wrzesień, to także w tym miesiącu należy ją wykazać w rozliczeniu. Warto tu pamiętać, że jako kupujący, to nie Ty wystawiasz fakturę. Do przeliczenia ceny z innej waluty na złotówki należy zastosować średni kurs, ogłoszony przez NBP w ostatni dzień roboczy, poprzedzający moment powstania obowiązku podatkowego.
Jak korzystnie rozliczać zakupy w dolarach?
Kupując oprogramowanie z innego kraju, płacisz, wykonując np. przelew w dolarach lub wpisując numer karty przypisanej do konta walutowego. Najpierw jednak tę obcą walutę musisz kupić, by to konto zasilić. Ważny jest tutaj kurs dolara. Im niższy kurs USD wybierzesz, tym więcej zaoszczędzisz na zakupie. Korzystnej wymiany PLN na USD możesz dokonać na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/., gdzie sam wybierasz najbardziej korzystne notowanie spośród wielu atrakcyjnych ofert. Szukaj takich, żebyś wydał jak najmniej złotówek, a w zamian dostał jak najwięcej waluty amerykańskiej. W ogólnym rozliczeniu wyjdziesz na plus i wydasz mniej pieniędzy niż w przypadku kupienia tej samej usługi w polskim sklepie.
Zostaw komentarz