Współczesny świat oferuje ogromną ilość produktów, usług, informacji, wydarzeń, możliwości i wyborów. W każdej branży jest wielu specjalistów różnych dziedzin. Jak w tym ogromie możliwości wyróżnić się, aby zostać zauważonym i wybranym przez Klienta? Zbudować silną markę!
Personal branding, czyli proces budowania marki osobistej, jest w dzisiejszych czasach tym właściwym kierunkiem na wyróżnienie się i rozwój zawodowy. Personal branding to przemyślany i dokładnie zaplanowany proces zarządzania własnym wizerunkiem zawodowym oraz karierą, a także życiem osobistym. Efektem tego procesu jest silna marka osobista, czyli marka rozpoznawana przez odbiorców, będąca w ich świadomości, z określonym wizerunkiem, wyróżnikiem i wartościami.
Dla kogo potrzebny jest personal branding?
Dla wszystkich, którzy potrzebują silnej marki: lidera, eksperta, specjalisty czy autorytetu w swojej branży. Bo dzięki silnej marce łatwiej jest dotrzeć do szerszego grona potencjalnych odbiorców oraz zwiększyć wartość swoich usług.
Współpracując z markami od kilkunastu już lat, wypracowałam własną, 3-etapową, metodologię budowania marek osobistych. Metodologia ta bazuje na wiedzy i doświadczeniu w marketingu, komunikacji i zarządzaniu ludźmi oraz korzysta z narzędzia do analizy potencjału i wrodzonych talentów ( bo przecież każdy z nas je posiada! ).
Proces budowania marki osobistej, choć składa się tylko z 3 etapów, jest przygodą długoterminową. W dużym skrócie proces ten opisują poniższe 3 kroki.
Krok 1 ZDEFINIUJ MARKĘ
Marka osobista bazuje na prawdziwych wartościach, potencjale, cechach, wiedzy i doświadczeniu. Prawdziwa marka osobista nie jest wymyśloną kreacją. Budowanie marki zawsze należy zacząć się od analizy tego, co potrafimy, jakie mamy talenty, kompetencje, co chcemy osiągnąć, ale także, jakie są nasze słabości.
Polecam inspirujący film Simona Sinka „Start with why” ( www.startwithwhy.com ), który zadaje wiele pytań i zmusza do przemyślenia swojej marki właśnie w kontekście WHY? Czym się wyróżniam? Co wyjątkowego oferuję, aby klienci przyszli właśnie do mnie? Jakie wartości i korzyści oferuję klientom? W czym jestem najlepszy?
Te wszystkie pytania pomagają również znaleźć własny wyróżnik, na bazie którego budujemy silną markę osobistą, gdyż jednym z podstawowych czynników decydujących o sile marki jest jej wyróżnik. Osoby, o których mówi się, że odniosły sukces, odznaczają się mocnym i jednocześnie zrozumiałym wyróżnikiem. Słabe marki są podobne do innych marek, oferują podobne usługi, w podobny sposób się prezentują, konkurują podobnymi cechami.
Wypracowanie niepowtarzalnego wyróżnika marki jest najtrudniejszym elementem procesu brandingowego i wymaga zarówno zaglądnięcia we własne kompetencje, jak również dokładnej analizy otoczenia i klientów.
Ja osobiście korzystam z metody Extended DISC, pomagając klientom zdefiniować ich talenty, naturalne predyspozycje i zachowania. Nasze kompetencje opierające się na talentach budują markę w naturalny sposób. Jeśli w czymś się nie czujemy to będziemy się męczyć, będzie to nas kosztowało dużo wysiłku. Natomiast wykorzystując nasze naturalne talenty nie wkładamy w działania dużego wysiłku, przychodzą nam one z łatwością i możemy efektywniej się rozwijać w tych obszarach, w których najlepiej się czujemy.
Krok 2 OPAKUJ MARKĘ
Drugi etap budowania marki to jej „opakowanie”, czyli strona wizualna, gdyż marka to również wygląd zewnętrzny, który musi być spójny z wartościami marki.
Wizualna strona marki może wydawać się mało istotnym elementem na początku procesu budowania marki, ale należy pamiętać, że pierwsze, co widzimy przy kontakcie z marką osobistą to właśnie człowiek – Jego wygląd i zachowanie oraz wygląd wszystkiego co reprezentuje markę, czyli cała tzw. identyfikacja wizualna. Identyfikacja wizualna marki to wszystko co ją obrazuje – logo, hasło, wszelkie materiały reklamowe i grafiki, które publikowane są we wszystkich mediach, strona internetowa, itp.
Etap 3 ZAPREZENTUJ MARKĘ
Nie siedź w kącie, bo nie znajdą Cię. W dzisiejszych czasach niewiele można zdziałać bez komunikacji i promocji marki. Nawet najlepsza marka sama się nie sprzeda. Potrzebne są platformy i przestrzenie, gdzie należy komunikować co reprezentuje Twoja marka i co ma do zaoferowania.
Jest wiele narzędzi do komunikowania marki. Budowanie strategii komunikacji marki należy rozpocząć od przeanalizowania otoczenia, konkurencji oraz sprecyzowania grupy docelowej, czyli naszych potencjalnych klientów. Do planu trzeba podejść z głową, przemyśleć jakie mamy zasoby finansowe, osobowe i czasowe, aby nie wybrać zbyt wielu kanałów, bo wtedy komunikacja rozmyje się i nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Na zakończenie mała inspiracja
Przypomnij sobie, jak wyglądała Twoja praca pięć lat temu. Zastanów się jak wygląda teraz. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie Twoją pracę za kolejne 5 czy 10 lat? Jedno jest pewne – będzie ona wyglądała zupełnie inaczej. Bo świat rozwija się w bardzo szybkim tempie, i to nie tylko za sprawą technologii, ale również nowych kompetencji i umiejętności czy innowacyjnych koncepcji. Twoja praca i życie zawodowe w przyszłości zależy od tego, czy zaczniesz rozwijać swoją markę osobistą już teraz.
Czytaj również:
https://marketingibiznes.pl/marketing/twoja-marka-i-live-streaming
Promocja firmy w Internecie od A do Z (marketing internetowy)
Zostaw komentarz