Co to jest calvados?
Jest to destylat z cydru, czyli alkoholu otrzymywanego z jabłek. Jego produkcja objęta jest apelacją AOC, co znaczy, że calvadosem na etykiecie nazwać można jedynie trunki wytwarzane w Normandii. Jest to kraina na północy Francji, a zarazem ojczyzna tego alkoholu.
Jak powstaje ten trunek?
Kiedy odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, co to jest calvados, czas, by powiedzieć sobie, jak się go produkuje. ”Calvados zwykle destylowany jest dwukrotnie. Destylacja może być alembikowa lub kolumnowa. Minimalny czas leżakowania po destylacji to 2 lata” – dowiadujemy się od eksperta sklepu Krest.
Calvados – smak i aromat
Mówi się, że zapach tego alkoholu przywodzi na myśl szarlotkę. Jest to oczywiście spowodowane jego powinowactwem z cydrem i jabłkami. Trunek jest kojarzony głównie z zimniejszymi miesiącami, kiedy pijemy rozgrzewające napoje pełne przypraw i dojrzałych owoców. Zasmakuje nawet tym, którzy nie przepadają za mocnymi alkoholami.
Jak podawać calvados?
Zwykle podaje się go w temperaturze pokojowej. Zdecydowanie rekomendowanym szkłem, w którym powinien on gościć, są kieliszki tulipanowe. Jeśli mają przykrywkę, to tym lepiej. Wtedy powietrze maksymalnie nasyci się aromatem, którym będziemy mogli cieszyć się po jej zdjęciu. Jest to więc jeden z niewielu trunków wysokoprocentowych, które powinny być podawane jako napoje nieschłodzone.
Z czym go pić?
By jak najpełniej doświadczyć smaku tego alkoholu, najlepiej degustować go solo. Nie jest to jednak jedynie słuszny i właściwy sposób jego picia. Można spożywać go również w różnego rodzaju drinkach i koktajlach, które dobrać możemy pod nasze własne, indywidualne preferencje. Calvados świetnie sprawdza się też w kuchni, podkreślając smak niektórych dań.
Calvados – cena
Jeśli szukasz odpowiedzi na to, ile kosztuje calvados, odpowiedź jest oczywiście niejednoznaczna. Cena zależna jest między innymi od wieku alkoholu, prestiżu marki czy wreszcie – jakości. Jest to jednak stosunkowo tani trunek – znacznie tańszy od koniaku czy whisky z renomowanej destylarni. Butelkę nawet dziesięcioletniego calvadosa wysokiej jakości zakupić można już za mniej niż 300 złotych, co czyni to naprawdę korzystną ofertą.
Alkohol na prezent
Kupno trunku na podarunek rządzi się trochę innymi prawami, niż zakup alkoholu na własny użytek. Trzeba zwrócić uwagę także na opakowanie – najlepiej wybierać ciekawe butelki lub trunki zapakowane dodatkowo, na przykład, w kartonik. Ważny jest również prestiż marki oraz wiek, szczególnie jeśli jest to prezent dla kogoś, kto nie zna się na alkoholach i potrafi szybko rozpoznać, czy ma do czynienia z trunkiem z segmentu premium.
Calvados na prezent biznesowy
Ten destylat z cydru nadaje się doskonale jako podarunek w relacji biznesowej. Dając prezent w takiej sytuacji, szczególnie zależy nam na tym, by trunek wyglądał na luksusowy i – najlepiej – drogi. W przypadku tego alkoholu za stosunkowo małe pieniądze można osiągnąć taki właśnie efekt. Nie zrujnujemy swojego budżetu kupując ośmio czy dziesięcioletni calvados znanej marki i w cieszącym oko opakowaniu. Mimo jego rosnącej popularności, ceny wciąż są o wiele niższe niż innych, wysokoprocentowych, trunków.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz