Marketing i Biznes IT Prasówka IT i nowe technologie #34 Aplikacja fitnessowa ujawnia położenie tajnych baz Stanów

Prasówka IT i nowe technologie #34 Aplikacja fitnessowa ujawnia położenie tajnych baz Stanów

Prasówka IT i nowe technologie #34 Aplikacja fitnessowa ujawnia położenie tajnych baz Stanów

Jesteś przedsiębiorczym freakiem i zależy Ci na rozwoju Twojej firmy? Spotkaj setki podobnych rekinów biznesu podczas konferencji Founders Mind

Sprawdź szczegóły!

Drony zostaną inspektorami smogu?

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla opracował technologię pozwalającą na użycie dronów w roli inspektorów jakości paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów. Palenie w piecach niskiej jakości paliwami jest wraz ze spalinami samochodowymi główną przyczyną powstawania zatruwającego powietrze polskich miast smogu.

Wyposażony w laserowy licznik cząstek stałych dron jest w stanie zdalnie poddać analizie skład dymu wydobywającego się z kominów budynków mieszkalnych. Maszyna wykonała już próbny lot na terenie Katowic, którego efektem było wystawienie mandatu o wysokości pięciuset złotych.

„Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu” – Dawid Bielecki ze współpracującej przy projekcie firmie Flytronic.

Oczywiście same mandaty nie pomogą w eliminacji problemu smogu. Z niskiej jakości paliw korzystają najczęściej ludzie ubodzy i dopiero zaplanowany na szeroką skalę program wymiany pleców ciepłowniczych połączony z dalszym upowszechnieniem publicznych środków transportu byłby w stanie zmniejszyć dotkliwość smogu.

aplikacja

Sztuczna inteligencja pisze książkę o Trumpie

Niedawno została opublikowana książka Fire and Fury, której autor miał bezpośredni dostęp do Białego Domu w czasie pierwszych miesięcy prezydentury Donalda Trumpa. Autorzy botnika, AI próbującego swoich sił w pisaniu powieści ze świata Harrego Pottera (o czym pisaliśmy już tutaj)  postanowili nakarmić algorytm treścią książki.

Rezultaty okazały się równie zabawne co ostatnim razem:

„“Trump believed that power was grown by combining the new dipping sauces to make them crazy and cool,” said one senior white working class womanizer with ketchup in his eye. “He liked to point out that he was officially the President of being poisoned by all the remarkable kinds of cheese in the world.” ”

“As the Russia investigators seemed to be a problem for Donald, he told Priebus to get 50 more chocolaty-chip cookies shaped like the White House to try to create confusion over which was the one with the President in it.”

AI odkryło także nieznany wcześniej epizod w Pizzagate:

“Then in early November, James Comey said, “One of Hillary Clinton’s restaurants in 1972 could have been a front for selling hot dogs to the press, but we have no facts.”

Całość twórczości sztucznej inteligencji można przeczytać tutaj

aplikacja

Robot zatrudniony w sklepie spożywczym traci pracę

Pisanie książek to nie jedyna dziedzina, w której roboty w ostatnim czasie zawiodły. Okazuje się, że nie mają także predyspozycji do roli pracowników w sklepie spożywczym. Szkocki Uniwersytet Heriot-Watt zaprojektował robota Fabio, który zoptymalizowany został do prowadzenia konwersacji z ludźmi.

Szkocka sieć sklepów spożywczych Margiotta zgodziła się na przetestowanie androida. Fabio nie opanował jednakże zbyt wiele pożytecznych umiejętności. Potrafił co prawda się przywitać, ale dawanie wskazówek co do tego, gdzie znajdują się potrzebne produkty stanowczo przekraczało jego możliwości. Pytany przykładowo o położenie sera, odpowiadał, że znajduje się w lodówce, a próby uzyskania informacji, gdzie można znaleźć piwo kończyły się odesłaniem do sekcji alkoholu.

Asygnowano go do pracy w charakterze hostessy zapraszającej do degustacji wyrobów mięsnych. Okazało się jednak, że większość klientów ignorowała robota. Przez piętnaście minut ludzki pracownik zdołał nakłonić do degustacji dwunastu klientów, Fabio zaś przekonał w tym czasie zaledwie dwóch.

Ostatecznie eksperyment zakończył się niepowodzeniem i Fabio musiał powrócić do swoich twórców. Minie jeszcze wiele iteracji zanim robot rzeczywiście będzie w stanie pracować w supermarkecie.

aplikacja

Sukces Brand24 na giełdzie

Brand24 jest narzędziem służącym do monitorowania wzmianek o danej firmie w sieci działającym na zasadzie SaaS. 30 stycznia firma weszła na giełdę i jej akcje od razu poszybowały i osiągnęły poziom 54 złotych.

Firma już wcześniej sprzedawała swoje akcje w ofertach prywatnych, pozyskano dzięki temu 60 milionów złotych. Wczorajsza oferta kierowana dla inwestorów indywidualnych przyczyni się do dalszych wzrostów kapitału dostępnego przedsiębiorstwu.

Brand24 posiada 50 tysięcy klientów z 86 krajów.

 

Aplikacja fitnesowa ujawnia położenie tajnych baz Stanów

Ostatnio na popularności zyskała aplikacja Strava, która pozwala użytkownikom na dzielenie się swoimi sportowymi osiągnięciami online. W listopadzie 2017 roku aplikacja zdecydowała się na opublikowanie mapy świata pokazującej aktywność wszystkich użytkowników. Do jej stworzenia użyto trzech trylionów danych. W ten sposób odwzorowane zostały najpopularniejsze trasy do biegania na świecie.

W ostatni weekend analitycy wojskowi zdali sobie sprawę, że mapa zawiera wystarczającą ilość detali potrzebnych do odtworzenia położenia sekretnych baz wojskowych. Znane bazy Stanów Zjednoczonych położone na terenie Syrii są wyraźnie widoczne, można nawet poznać ich rozkład jeżeli dokładnie  przyjrzy się śladom pozostawionym przez biegaczy. Podobnie sytuacja ma się z rosyjskimi obiektami. Także polskie bazy wojskowe można znaleźć na mapie.

Sytuacja staje się jeszcze ciekawsza jeżeli przyjrzymy się krajom takim jak Afganistan, gdzie jedynymi jasnymi punktami na mapie są obiekty wojskowe obsadzone zagranicznym personelem. Istnieje także możliwość sprawdzenia osobistych rekordów żołnierzy na danych trasach, co dodatkowo zwiększa skalę problemu poprzez upublicznienie danych osobistych członków garnizonu.

Strava broni się przed zarzutami o narażenie życia żołnierzy, twierdząc że to sami użytkownicy upublicznili dane o swoich trasach. Personel wojskowy powinien samodzielnie podjąć decyzję o wyłączeniu opcji pozwalającej na udostępnienie danych.

Sprawą zajął się już Pentagon, który zamierza zbadać sprawę i wprowadzić nowe procedury.

Artykuł powstał dzięki:

Coders Lab

Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.

Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.


Podziel się

Zostaw komentarz

Najnowsze

Powered by: unstudio.pl