Rozpoczynanie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z koniecznością zaangażowania sporego kapitału. Nawet gdy firmie uda się osiągnąć spory zysk już na początku, nie jest to jednoznaczne z jej dobrą kondycją finansową. Aby utrzymać płynność, pozwalającą nie tylko na uregulowanie bieżących zobowiązań, ale i pozyskanie środków na rozwój, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi finansowych.
Powszechnie uważa się, że płynność finansowa jest jednym z istotnych elementów, które determinują istnienie przedsiębiorstwa na rynku. Początkujący przedsiębiorcy mają jednak utrudnione zadanie, ponieważ na start zawsze potrzebują więcej środków, a także nie znają kondycji finansowej kontrahentów, z którymi podejmują współpracę. Właśnie dlatego warto skorzystać z narzędzi finansowych, które pomagają w realizacji celów biznesowych.
Faktoring
Faktoring to usługa finansowa skierowana zarówno do korporacji i firm z sektora MŚP, jak i do mikroprzedsiębiorstw. Jego istotą jest przejęcie przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorstwo). Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje środki na długo przed upływem terminu płatności i może nimi swobodnie dysponować.
Najpopularniejszą formą faktoringu jest faktoring pełny, który oferuje całkowite przejęcie ryzyka niewypłacalności przez faktora. Faktoring pełny (bez regresu) przynosi wiele korzyści:
- pozwala zachować płynność finansową,
- zabezpiecza faktoranta przed ryzykiem niewypłacalności jego kontrahentów
- umożliwia wynegocjowanie lepszych warunków współpracy z dostawcami dzięki terminowemu regulowaniu zobowiązań,
- ułatwia zdobycie przewagi konkurencyjnej, poprzez możliwość oferowania kontrahentom wydłużonych terminów płatności
- nie obniża zdolności kredytowej.
Ponadto przedsiębiorca może sprawdzić kondycję finansową kontrahenta i ustalić ryzyko jego niewypłacalności.
Leasing
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność potrzebuje sporej ilości sprzętu i maszyn. Warto pamiętać, że zakupy nie zawsze trzeba finansować z własnych środków – pojazdy, komputery a nawet sprzęt medyczny można wziąć w leasing. To korzystna forma finansowania, dzięki której przedsiębiorca:
- nie musi przeznaczać na sprzęt całego kapitału,
- może rozłożyć płatność na elastycznie dopasowane raty,
- zyskuje możliwość skorzystania z tzw. tarczy podatkowej.
Warto przy tym podkreślić, że leasing (w przeciwieństwie np. do kredytu obrotowego czy inwestycyjnego) zwykle przeznaczony jest dla każdej firmy – niezależnie od jej stażu.
Kredyt bankowy „na start”
Początkującym przedsiębiorcom, którzy nie mają na swoim koncie żadnej historii kredytowej, z reguły trudno jest uzyskać wsparcie oferowane przez banki. Wyjątek mogą stanowić oferty przygotowane przez niektóre instytucje.
Z myślą o firmach rozpoczynających działalność powstają tzw. kredyty na start. Przeznaczone są głównie dla przedsiębiorstw funkcjonujących od kilku miesięcy i najczęściej wymagają zabezpieczenia.
Szukasz sposobów, które pozwolą ci prężnym krokiem wejść na rynek? Skorzystaj z nowoczesnych narzędzi umożliwiających aktywne zarządzanie płynnością finansową – dzięki temu wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności czy przejściowe problemy z odzyskaniem należności od kontrahenta nie staną na drodze rozwoju firmy.
Artykuł sponsorowany przez ideamoney.pl
Zostaw komentarz