Zielone osiedla a walka ze smogiem
Szacuje się, że z roku na rok, pył PM 2,5, który jest jednym z głównych składników smogu, odpowiada za około 43 tysiące przedwczesnych zgonów. To tak, jakby co roku z mapy Polski znikało miasto o wielkości zbliżonej do Wodzisławia Śląskiego.
Co więcej, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod kątem stężenia benzopirenu. Jego poziom czasami pięciokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W sezonie grzewczym w naszym kraju niemal nie da się wskazać województw i stref oceny jakości powietrza, gdzie dopuszczalne stężenie pyłów mieściłoby się w dopuszczalnych normach.
Dlaczego to tak ważne z punktu widzenia deweloperów zagadnienie? Szacuje się, że za około 40% emisji PM 2,5 i PM 10 odpowiadają właśnie posesje jednorodzinne. Wiele domów jest nieocieplonych, a ich standard energetyczny jest — delikatnie mówiąc — niewystarczający.
Polacy dostrzegają problem. Zgodnie z danymi Agencji Badań Rynku, aż 72% mieszkańców dużych miast identyfikuje smog jako jedno z największych zagrożeń. Dla mniejszych miast i wsi ten współczynnik wynosi 46%, co również należy uznać za alarmujący rezultat.
Apartamenty Poezji III z lotu ptaka
Przyszłość należy do deweloperów stawiających na ekologię
W dużych ośrodkach miejskich, na przykład na terenie aglomeracji górnośląskiej, trend przybiera na znaczeniu już od pewnego czasu. Nowe domy w Gliwicach, na przykład te, które buduje deweloper dom100.eu, oferują wiele proekologicznych rozwiązań.
Nowe osiedle w Gliwicach przy ulicy Poezji (Apartamenty Poezji III), zostanie wyposażone w szereg nowoczesnych standardów. Pojawią się panele fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, pompa ciepła, a nawet stacja uzdatniania wody i stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Inwestor stawia na przestrzeń o ujednoliconej stylistyce, która dobrze wpisuje się w tkankę miejską. Nie jest to pierwszy taki projekt od dom100.eu. Gliwicki deweloper tworzy podobne osiedle w Pyskowicach: niedużym mieście ulokowanym w zachodniej części powiatu gliwickiego. To ciekawa alternatywa dla osób, które nie lubią zgiełku miasta, a jednocześnie chcą mieć łatwy dostęp do aglomeracji śląskiej.
Liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie szybko. Szacuje się, że w 2020 roku pojawiło się ich w naszym kraju o ponad 95% więcej niż w 2019. Wciąż stanowią niewielki wycinek tego segmentu rynku, jednak wiele wskazuje na to, że trend będzie przybierał na sile.
Oznacza to, że mieszkania deweloperskie staną przed koniecznością sprostania nowym wyzwaniom. Jednym z nich będzie zapewnienie przyłącza elektrycznego. Nowe osiedla w Gliwicach (i w innych miastach Polski), które już teraz inwestują w ten standard, zyskają przewagę nad konkurencją.
Apartamenty Poezji III plac zabaw
Ekologia w branży deweloperskiej a infrastruktura otoczenia
Inwestorzy muszą radykalnie zmienić nie tylko zasady projektowania budynków, ale i zasady związane z modyfikacją infrastruktury otoczenia. Trendy zmieniają się zaskakująco szybko i są odpowiedzią na wyzwania otaczającego nas świata.
Jeszcze kilka lat temu duża, dzika łąka ulokowana w centrum planowanego osiedla byłaby czymś nie do pomyślenia. Dziś docenia się jej dobroczynny wpływ na środowisko. Deweloperzy coraz śmielej inwestują też w hotele dla dzikich zapylaczy, a nawet tworzą niewielkie jeziora, które w razie ulewy potrafią przyjąć sporą ilość wody.
Życie w dużym mieście nierozerwalnie wiąże się z hałasem, dlatego każdy pomysł, by temu zaradzić, jest wart pochwały. W Polsce ponad 22 miliony osób są potencjalnie zagrożone hałasem przekraczającym 55 decybeli, co może odpowiadać między innymi za problemy ze snem czy wystąpieniem stanów lękowych.
Gliwicki deweloper – dom100.eu — zadeklarował, że przy okazji inwestycji przy ulicy Poezji, zasadzi ponad dwa tysiące drzew i krzewów. Znacznie podniesie to komfort życia mieszkańców, a w perspektywie czasu zapewni też odpowiednią izolację akustyczną.
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz