Programowanie to jeden z najbardziej przyszłościowych i opłacalnych zawodów. Nauka programowania to jednak także nie lada wyzwanie. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na samodzielną naukę w domu. Internet jest pełen darmowych materiałów i filmików instruktażowych, także w języku polskim. Użytkownicy mają do dyspozycji nie tylko fora tematyczne, ale również serwisy społecznościowe, takie jak np. Stack Overflow. Czy jednak to wystarczy, by nauczyć się programować? Jaka jest rola mentora w nauce programowania?
Samodzielna nauka nie taka idealna
Po pierwsze – aby uczyć się samemu, trzeba samodzielnie przygotować plan nauki, zdecydować, czego chce się nauczyć i w jakiej kolejności. Należy również zebrać materiały, z których będzie się korzystać. I tu pojawia się problem – osobie, która uczy się programowania od podstaw i nigdy wcześniej nie miała z nim styczności, może być wyjątkowo trudno uporządkować materiał i zaplanować proces nauki.
Po drugie: szukanie trywialnego błędu w kodzie czasami zajmuje długie godziny. To frustrujące nawet dla dojrzałych developerów, co zatem mówić o początkujących. Jednym słowem, takie sytuacje mogą szybko ostudzić nawet największy zapał.
Po trzecie – młodzi programiści, którzy samodzielnie się uczą, nie dostają znikąd odpowiedzi zwrotnej. Nikt zatem nie weryfikuje ich błędów, nie nadzoruje postępów, nie wspiera w procesie ulepszania kodu i jego jakości.
Samodzielna nauka może być zatem dobrą metodą przede wszystkim dla osób wyjątkowo zdyscyplinowanych bądź posiadających już pewną wiedzę o danym języku programowania. Nawet osoba pełna zapału może szybko stracić motywację do nauki po napotkaniu przeszkód bądź przez brak informacji zwrotnej. Coraz to nowe problemy będą skutkować odwlekaniem nauki w czasie lub jej całkowitym zaprzestaniu.
Nieoceniona rola mentora…
Z wyżej wymienionych przyczyn rola mentora w procesie nauki programowania jest tak ważna. Praca pod okiem doświadczonego developera pomaga wykształcić dobre nawyki, które są kluczowe w pracy programisty.
Pomoc mentora jest nieoceniona już od początku, przy przygotowaniu planu nauki i dobrania do niego odpowiednich materiałów. Później mentor na bieżąco śledzi postępy ucznia oraz omawia je i – pod nie – modyfikuje plan w trakcie nauki programowania, żeby jak najlepiej odpowiadał on na potrzeby danej osoby.
Poza tym mentor dba o jakość kodu ucznia, pokazuje inne możliwe rozwiązania danego problemu, uczy konkretnego sposobu myślenia. Co ważne, rolą prawdziwego mentora nie jest dawanie gotowych rozwiązań, a raczej naprowadzanie i nauka, jak szukać błędów szybko i skutecznie.
Mentor wspiera także przede wszystkim początkujących oraz dba o odpowiedni poziom ich motywacji. Przykładowo: osoba początkująca może spędzić nawet kilka godzin na szukaniu trywialnego błędu w kodzie. To nie tylko frustrujące, ale i zniechęcające. Z pomocą mentora nie ma takiego problemu – uczeń dostaje podpowiedzi, gdzie powinien szukać błędu i jak go rozwiązać. To zatem oszczędność czasu i – dla tych niecierpliwych i łatwo poddających się – również nerwów.
Osoby, które chcą nauczyć się programowania często łakną też wiedzy dotyczącej całej branży IT, tego, jak wygląda typowy dzień programisty, gdzie szukać pracy, jak wygląda praca w zespole programistycznym, ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach, jak dalej wygląda karier developera, jakie są możliwości rozwoju… Mentor jest doświadczonym programistą, który zna odpowiedzi na te pytania i dlatego jest nieocenionym źródłem praktycznej wiedzy dla początkującego.
Nauka z mentorem to zatem oszczędność czasu i zwiększenie efektywności. To także g w a r a n c j a nie tylko pełnej ciekawych opowieści i wyzwań nauki programowania, ale także satysfakcji ze zdobytych umiejętności oraz wiedzy.
Ekspert radzi
Na pytania odpowiada Agata Malec – mentor i wykładowca front-end w szkole Coders Lab
Co jest najtrudniejsze dla początkujących koderów?
AM: Uważam, że na początkowym etapie najtrudniejsze, ale i najważniejsze są nauka samodzielnego szukania błędów oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Właśnie w tej sytuacji na pomoc powinien przyjść mentor – wspierający, doświadczony, pomocny i wyrozumiały nauczyciel.
Jaka dokładnie jest rola mentora w nauce programowania?
AM: Rolą mentora jest nie tylko pomaganie kursantom w rozplanowaniu nauki i w rozwiązywaniu problemów technicznych, ale również podtrzymywanie ich na duchu w chwilach zwątpienia. Moje doświadczenie pokazuje, że każdy – a szczególnie początkujący samouk – podczas nauki potrzebuje osoby, która wie, na jakim jest etapie, potrafi doradzić i w niego wierzy.
Jaki powinien być mentor idealny?
AM: Osobiście swoim kursantom nigdy nie podaję gotowych rozwiązań. Staram się jedynie ich na nie naprowadzić. Jako mentor staram się zatem być osobą, która inspiruje nie tylko poprzez opowiadanie o swoich doświadczeniach, ale także poprzez stawianie swoim kursantom coraz to nowszych i większych wyzwań. Uważam, że to są najważniejsze zadania, jakie stoją przed mentorem.
Dlaczego w trakcie nauki warto skorzystać z pomocy mentora?
AM: Każda osoba jest inna i w inny sposób przyswaja wiedzę. Mentor szuka takich sposobów, aby każdemu wytłumaczyć dane zagadnienie w sposób dla niego jak najbardziej zrozumiały odpowiedni. To znaczne ułatwienie szczególnie dla każdego, kto jest na początku swojej przygody z programowaniem.
Zostaw komentarz