Samokształcenie w programowaniu
W ostatnim artykule poruszyłem kwestię rozwoju i kształcenia w dziedzinie programowania. Samouki mają dość szerokie pole do popisu, osoby które potrzebują mieć namacalnie pokazane mają trochę gorzej, ale też mają jakieś opcje. Jest jeszcze jedna droga, którą można pójść i są nią studia i świadomie o niej nie wspomniałem gdyż chciałem dorzucić teraz trochę więcej niż trzy grosze na ten temat.
Sprawa mogłoby się wydawać dość prosta i oczywista, wywołuje jednak wiele skrajnych emocji u osób z branży i jest ona nierzadko źródłem wielu ciekawych dyskusji, nie tylko tych internetowych.
Matematyka
Przede wszystkim musicie sobie zdać sprawę z tego, że na studiach mocno związanych z programowaniem jest bardzo dużo matmy, która prawdopodobnie do niczego Wam się nie przyda jeśli nie będziecie się rozwijać w kierunku naukowym (na przykład programowanie symulacji fizycznych, matematycznych czy czegokolwiek innego na potrzeby nauki). Ci, którzy tak jak ja unikali jej przez całe życie to już mogą sobie wybić z głowy tego typu formę zdobywania wiedzy, jeśli nie chcą zmienić swojego życia w horror na dobre kilka lat. Natomiast ci, którzy po przeczytaniu ostatnich zdań nie dostali ataku paniki i nie toczą teraz piany z ust, a zamiast tego na wiadomość o obecności matematyki na studiach pytają “no i?”, po czym biorąc duży łyk kawy albo kakao i z zaciekawieniem czytają dalej, muszą sobie zadać pytanie do czego byłoby im to potrzebne. Jeśli chcecie to zrobić dla siebie i potrzebny jest wam papier by podnieść własną samoocenę to jak najbardziej jest to dobry kierunek. Jeśli chcecie po prostu zdobywać wiedzę to musicie sobie zadać pytanie – czy interesuje Was tylko i wyłącznie programowanie albo jakiś wąski obszar z tej dziedziny, czy chcecie poznać ten obszar kompleksowo wraz z całą jego otoczką. Jeśli nauka definicji, poznawanie nierzadko mało popularnych i mało skutecznych praktyk nie jest dla Was przeszkodą, a przy tym poznawanie dziedziny w kompleksowy sposób wraz z jej pokrewnymi obszarami, które również mogą być interesujące, a których samodzielne opanowanie w Internecie może przyjść z nieco większą trudnością sprawia, że się właśnie rozmarzyliście to również idziecie w dobrym kierunku.
Czy dla każdego są studia
Każdy jednak kto podchodzi do tematu czysto komercyjnie niestety, ale musi zapomnieć o studiach, a przynajmniej o trybie dziennym. Prosta sprawa, na studiach jest tyle nauki, a przy tym i zajęć, że nie ma czasu na pracę i staże, które są niezbędne do zdobywania doświadczenia, a tym samym zwiększania swojej wartości na rynku pracy. Studia są dla pasjonatów, którzy chcą wchłonąć jak najwięcej wiedzy na ten temat, skonfrontować się z otoczeniem i przesiąknąć klimatem IT.
Jeśli rozważacie kwestię programowania tylko i wyłącznie pod kątem biznesowym, a przy tym musicie mieć pokazane palcem co i jak, to albo poproście znajomych z branży o pomoc albo odłóżcie trochę kasy na bootcamp, ponieważ niestety studia Wam tylko przeszkodzą w przekwalifikowaniu się czy nabycia praktycznych umiejętności.
Wiedza i umiejętności
W tej dziedzinie liczą się głównie wiedza i umiejętności, a żyjemy w świecie gdzie wiedza z prawie każdej dziedziny jest na wyciągnięcie ręki i tak naprawdę studia nie są do tego aż tak potrzebne jak kiedyś. Kwestia umiejętności to już mieszanka doświadczenia z predyspozycjami do wykonywania zawodu. Mało kogo interesuje czy i jaki tytuł macie i czy ogarniacie matmę.
W danym miejscu pracy macie zakres obowiązków do wykonywania. Dostajecie projekty do zaprogramowania i problemy do rozwiązania. Dopóki wywiązujecie się ze swoich zadań to nie musicie się o nic martwić.
Jeśli podejdziecie do tematu naprawdę poważnie i solidnie przyłożycie się do opanowania podstaw, wykonacie jakieś własne projekty mające być demonstracją Waszych możliwości, to szybko traficie na jakiś staż, a potem, choć oczywiście nie jest to gwarancją, to jednak jest duża szansa na to, że temat pójdzie z górki i tylko wypatrywać kolejnych sukcesów na drodze zdobywania doświadczenia.
Artykuł powstaje dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
+48 22 222 5000 Złota 59 CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT. Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.CONNECTIS_
office.pl@connectis.pl
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Zostaw komentarz