Samouki w programowaniu
Pewnie kilka razy już o tym pisałem, ale wspomnę to jeszcze raz, że jestem stuprocentowym samoukiem mimo, że kiedyś uważałem programowanie za coś niemożliwego do opanowania. Już nie będę się powtarzał, jak bardzo nieświadomy swoich ciemnych uprzedzeń byłem. Przypomnę tylko, że w moim otoczeniu brakowało mi osoby, która by mnie zachęciła do tego zajęcia i tak jak ja Wam teraz, próbowała mnie przekonać do tego, że nie taki diabeł straszny jak go piszą.
Uprzedzenia
To bardzo istotna kwestia ponieważ, jeśli ktoś jest dość mocno uprzedzony tak jak ja byłem, a uwierzcie mi, że jestem dobry w tworzeniu sobie uprzedzeń, to przełamanie samemu takiej bariery jest niezwykle trudne, co u mnie trwało dosłownie latami. Bariera uprzedzeń była kruszona metodą kropli drążącej dziurę w skale przez bardzo długi okres.
Rzeczą oczywistą jest, że nie przekonam wszystkich, ale jeśli część z Was zacznie się nad sprawą bardziej zastanawiać albo może nawet zacznie sobie coś na ten temat czytać czy już nawet próbować coś pisać to będę czuł się spełniony i mam nadzieję, że zaoszczędzę Wam kilka lat wahań. Podobno im później się zaczyna naukę czegokolwiek tym gorzej, więc i to weźcie sobie pod uwagę.
Mentor
Osoba, która Was pchnie do tego cyfrowego świata nie powinna być tylko bodźcem, ale również osobą, która pociągnie Was za rękę przez najbardziej początkowy okres. Posiadanie kogoś do kogo można się zwrócić o pomoc, o informacje czy o wytłumaczenie jakiejś kwestii pozwala zaoszczędzić wiele czasu w wyselekcjonowaniu tych najważniejszych i najpotrzebniejszych informacji oraz w zrozumieniu wielu obszarów, które na początku mogą się wydać trudniejsze niż są w rzeczywistości.
Niestety nie każdy ma znajomych w tej branży, nie każdy ma znajomych z tej branży, którzy mają czas i nie każdy ma znajomych z tej branży, którzy mają czas i są skorzy do pomocy. W takiej sytuacji można się wesprzeć forami internetowymi i grupami na Facebooku. Często się zdarza, że odpowiedź nie jest udzielana wcale, bądź jest udzielana, ale w dość obraźliwej bądź demotywującej formie, ale zalecam podchodzić do takich uwag z bardzo dużym dystansem. Są to komentarze nieszczęśliwych ludzi, którym TVN nie zorganizował charytatywnej akcji SMS o treści “POMOC”, i programują by zarobić na leczenie schorzeń psychicznych. Jeśli wykażecie się cierpliwością, determinacją i dociekliwością w odnalezieniu poszukiwanej odpowiedzi to prędzej czy później, znajdzie się fachowiec z klasą, który udzieli Wam rzetelnych informacji bądź wskazówek. Ręczę za to swoją lewą ręką (bo jestem mańkutem 😀 ). Społeczność programistów naprawdę pomaga sobie nawzajem i to jest super mega fajne, czasem tylko mają problem z budowaniem relacji potęgując tym samym wspomniane stereotypy, ale dopóki ktoś nie zostanie zdemotywowany bądź urażony to chyba można przymknąć oko na taki mały ubytek.
Bootcampy
Dla tych którzy mają odłożone trochę gotówki i zamiast kupić kilkunastoletnie, używane auto, wolą zainwestować w siebie i potem czerpać z tego korzyści, a przy tym nie chcą się użerać z internetowymi trollami i czekać na internetową pomoc, która może nigdy nie nadejść, dobrym rozwiązaniem mogą być bootcampy. Bootcampy to takie bardzo intensywne, stacjonarne, kilkutygodniowe kursy, w których wiedza jest wręcz pompowana do głowy. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest dostęp do fachowca, którego zadaniem jest zrobienie co w jego mocy byście zrozumieli co w trawie piszczy. Obecność innych osób na szkoleniu, które tak samo jak Ty nie ogarniają poprawią trochę samopoczucie, że nie jesteś jedyną osobą na tym świecie, która jest trochę do tyłu z IT. Niestety dużym minusem jest cena, która dla wielu młodych, bezrobotnych osób, , bądź tych, którzy muszą się przekwalifikować może być kwestią zaporową, a szkoda bo mogłoby to być dla nich idealne rozwiązanie.
Jeśli ktoś nie ma znajomości i nie czuje się na siłach by prowadzić dyskusje internetowe, a przy tym nie ma kasy na to by się szkolić to oczywiście posiadanie mentora jest istotne i przydatne, ale na pewno nie konieczne.
Każda zagwostka ma swoją odpowiedź i każdą informację można znaleźć, ograniczeniem jest czas i determinacja. Jeśli ktoś lubi główkować to może taka forma nie będzie wcale taka zła. Ja ją obrałem i choć przyznaję, że wolałbym mieć mentora bo czasem trochę za bardzo się męczyłem to jednak jakoś przebrnąłem przez podstawy.
Kursy i Google, które prawdę Ci powie
No dobra, mentor mentorem, ale gdzie szukać informacji w ogóle, jakichkolwiek? Noo… na pewno Google Wam w tym pomoże ;). A tak na serio to jeśli wpiszecie frazę “kurs programowania” czy “podstawy html” to zostaniecie zasypani różnymi internetowymi kursami (płatnymi i darmowymi), artykułami, blogami i forami, na których możecie znaleźć ogrom przydatnych informacji. Ci, którzy zamiast czytać wolą słuchać i oglądać na pewno znajdą coś dla siebie na YouTube na wielu tematycznych kanałach. Można tam znaleźć dużo mięsa i wiele wynieść z takich materiałów.
Dodatkowo, jeśli jesteście za pan brat z językiem angielskim to wpisując angielskie frazy w wyszukiwarkę znajdzie o wiele więcej materiałów w tymże języku. Czasem się zdarza tak, że w języku angielskim łatwiej znaleźć odpowiedź na napotkany problem, a wynika to stąd, że wpisując polskie frazy ograniczamy się do problemów poruszanych przez Polaków, natomiast frazy angielskie dają nam dostęp do ludzi z podobnymi problemami na całym świecie.
Ja właśnie w ten sposób zdobywałem wiedzę. Nie będę ściemniał, że czasem bywało ciężko i nie raz, nie dwa się zastanawiałem czy to na pewno jest coś czym powinienem się zajmować, ale się nie poddałem i wciąż się nie poddaję bo sam jeszcze mam wiele do nauczenia się. Wierzę, że i Wy dobierzecie metodę nauki odpowiadającą Waszym preferencjom, i bez względu na to co wybierzecie, to nie poddacie się.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
+48 22 222 5000 Złota 59 CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT. Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.CONNECTIS_
office.pl@connectis.pl
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Zostaw komentarz