Linux i macOS już nie takie bezpieczne?
W 2016 roku ilość wirusów na te systemy uległa potrojeniu. Zarówno Linux, jak i macOS uważane są za systemy dużo bezpieczniejsze niż Windows, z racji tego, że powstaje na nie mniej złośliwego oprogramowania. Tymczasem AV-Test stara się udowodnić, że użytkownicy Linuxów i komputerów Mac również mogą mieć nie lada problemy.
Bezsprzecznie Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na całym świecie. Z tego powodu jego użytkownicy częściej padają ofiarami złośliwego oprogramowania. Ale, według raportów AV-Test, liczba malware na Linuxa i macOS w ostatnim roku uległa potrojeniu. Najgorszy „skok” zaliczyły maszyny Apple – ilość złośliwego kodu w 2016 roku wzrosła o 370%.
I teraz ciekawostka: liczba wirusów na Windows spadła o 15%.
Z raportu AV-Tech wynika, że ransomware stanowiło dotąd najmniejsze zagrożenie, ale biorąc pod uwagę skalę i skutki, szkody są ogromne.
Jeśli chodzi o procent wszystkich zagrożeń wirusowych, 77% dotyczy systemu Windows.
Chmurowa usługa chroniąca firmy przed atakami spear phishing
Barracuda ogłosiła wprowadzenie na rynek Barracuda Sentinel, czyli rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest ochrona w czasie rzeczywistym przed atakami typu spear phishing.
Usługa dostarczana jest „w chmurze”, a wykorzystanie sztucznej inteligencji broni przed próbami podszywania się pod inne osoby oraz włamaniami do poczty.
Sentinel łączy technologię AI, wykrywanie fałszywych domen oraz szkolenie z ochrony przed oszustwami. Rozwiązanie komunikuje się z platformami takimi jak Microsoft Office 365, co pozwala uzyskać dostęp do bieżących i historycznych danych, które wymagane są do zrozumienia istniejących wzorców komunikacyjnych. Całość głównie zapobiega podszywaniu się.
Korzystając z danych uzyskanych ze swoich systemów uczenia się, narzędzie identyfikuje osoby w organizacji, które są najbardziej narażone na atak.
Barracuda Sentinel dostępna jest dla użytkowników Microsoft Office 365.
W Polsce powstała eksperymentalna, marsjańska baza
Brzmi jak klasyczne sci-fi? A jednak! Polska wniesie znaczący wkład w podbój Kosmosu! W miejscowości Rzepiennik Biskupi (niedaleko Tarnowa) powstała eksperymentalna baza kosmiczna. To właśnie w niej naukowcy oraz przyszli astronauci będą prowadzić badania, które pozwolą w przyszłości budować obiekty na Księżycu lub na Marsie.
Baza nosi nazwę M.A.R.S. (Martian Modular Analog Research Station). Końcem lipca odbędzie się premiera pierwszego testu, który nosi nazwę Poland Mars Analogue Simulation 2017. Wtedy do projektu dołączy sześciu naukowców z Puerto Rico, Izraela, Hiszpanii, Francji, USA i Nigerii, którzy będą przebywać w bazie przez dwa tygodnie. Ich zadaniem będzie prowadzenie wnikliwych eksperymentów, jakie mają na celu sprawdzenie, czy stacja jest zbudowana prawidłowo.
Całość odbywa się we współpracy z agendą ONZ Space Exploration Project Group. W budowie bazy brała udział polska firma Verashape (która produkuje drukarki 3D) oraz studenci z Politechniki Rzeszowskiej.
Strategia cyfrowej Polski musi być spójna
Ministerstwo Cyfryzacji w strategii jednolitego rynku cyfrowego zaproponowało państwom UE skupienie się na obszarze danych. Resort uzyskał podpisy 19 państw unijnych pod dokumentem, który proponuje odmiejscowienie gromadzenia danych, kładąc nacisk na ich bezpieczeństwo.
Ministerstwo ciągle pracuje nad wspólną osią architektury cyfrowego państwa, szukając sposobu na prowadzenie wygodnej administracji w wersji elektronicznej. Resort chce zaproponować szynę, przez którą będą się łączyć i komunikować ze sobą poszczególne systemy administracji.
Największym wyzwaniem jest uporządkowanie działań poszczególnych resortów. Celem jest połączenie istniejących i powstających rozwiązań w jeden logicznie działający organizm.
Rok temu, podczas inicjacji programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”, zaznaczono rozwój cyfryzacji e-państwa i gospodarki. Założeniem tego projektu jest współpraca międzyresortowa.
Jeśli zaś chodzi o strategię jednolitego rynku cyfrowego, to dotyczy ona siedmiu resortów, a niedługo zostanie rozbudowana o elementy e-zdrowia.
Ministerstwo zaproponowało także skupienie się na danych, a dokładnie mówiąc – swobodny przepływ danych w Europie.
Kolejną kwestią jest także cyberbezpieczeństwo.
Android 7.1 w trybie paniki pomoże pozbyć się złośliwych aplikacji
Google ciągle poszukuje nowych rozwiązań, których zdaniem jest walka ze złośliwym oprogramowaniem. W najnowszej wersji Androida jest tzw. tryb paniki (panic mode), który pozwala przerwać działanie wszystkich aplikacji i wrócić na pulpit urządzenia. Opcja ta została zaimplementowana po to, by szybko pozbyć się złośliwych programów.
By skorzystać z tej opcji, należy szybko nacisnąć kilkukrotnie (minimum cztery razy) przycisk, który znajduje się na tylnej części telefonu.
Google niespecjalnie chwaliło się tą funkcją. Co więcej, opcja ta nie jest dostępna domyślnie. Każdy producent musi ją aktywować na urządzeniach, które przeznaczone są do sprzedaży.
Oracle z chmurą
Oracle konsekwentnie poszerza udział rozwiązań chmurowych, zarówno w portfolio produktów, jak i w przychodach ze sprzedaży. Model subskrypcyjny odpowiada za 12% globalnych przychodów firmy i dynamicznie wzrasta.
Oracle osiągnęło 37,9 mld dolarów przychodu za poprzedni rok finansowy, a udział rozwiązań chmurowych sięgnął 4,7 mld dolarów. Oznacza to wzrost sprzedaży o 66%.
Oracle w ostatnim roku realizowało 350 wdrożeń w chmurze obliczeniowej. Realizowane także były projekty w Polsce. Allegro, Orange, Vectra, Diagnostyka, Comarch, Betacom i inne przedsiębiorstwa korzystają z usług firmy Oracle.
Prasówka powstaje dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
+48 22 222 5000 Złota 59 CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT. Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.CONNECTIS_
office.pl@connectis.pl
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Zostaw komentarz