DART- nowa maszyna mająca usprawnić wykrywanie narkotyków
W stanie Utah stworzony został procesor DART (Direct Analysis in Real Time). Ta nowa, warta 200 tysięcy dolarów, technologia ma za zadanie usprawnić prędkość analizy obecności narkotyków w badanych substancjach. Cały proces zajmował wcześniej około godzinę i wymagał dużych nakładów pracy. DART skróci ten czas do zaledwie kilku sekund.
Urządzenie za pomocą lasera testuje zawartość chemiczną badanej substancji. Jest w stanie z miejsca podać z czego składa się dana substancja, co będzie szczególnie przydatne w przypadku nowych narkotyków, z którymi policja styka się po raz pierwszy.
Sztuczna inteligencja zastąpi sędziów sportowych?
W listopadzie nowa technologia zastępująca ludzkich sędziów zostanie przetestowana w tenisowych zawodach Next Gen ATP Finals odbywających się w Milanie. Zmierzy się w nich 8 zawodników płci męskiej poniżej 21 roku życia.
Technologia Hawk-Eye Live będzie użyta do badania czy piłka wyszła poza linie kortu tenisowego czy też nie. Zastąpi w tym sędziów liniowych, natomiast sędzia stołkowy nadal pozostanie arbitrem gry. Jeżeli nowy sposób oceny tego czy zasady gry są przestrzegane okaże się w Milanie sukcesem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że system ten wejdzie do powszechnego użytku w rozgrywkach tenisowych.
Hawk-Eye Live ma być dokładniejszy od człowieka w ocenie tego, czy piłka rzeczywiście przekroczyła linie kortu.
Arkansas przyjrzy się temu w jaki sposób nowa technologia wpływa na uczniów podstawówek
Nowa technologia często widziana jest jako panaceum na wszystkie bolączki. Wystarczy tylko rozdać uczniom tablety i szkoła z miejsca stanie się nowoczesna. W Arkansas pojawił się projekt zlecenia sprawdzenia, kiedy rzeczywiście powinno się rozpocząć zaznajamianie dzieci z komputerami i z tabletami w szkole.
Zwolennicy przeprowadzenia badań w tym zakresie uważają, że nowa technologia szkodzi umiejętności utrzymania uwagi oraz wzrokowi dzieci. Sami nauczyciele nie są pewni tego jaka ilość urządzeń jest odpowiednia podczas edukacji, dlatego też powinno się całą sprawę poddać gruntownym badaniom, zwłaszcza że mamy do czynienia z pierwszym pokoleniem, które musi zmierzyć się z tym problemem.
Nowe teleskopy zobaczą więcej?
Żeby teleskop mógł pokazywać obrazy wysokiej jakości potrzeba, żeby znajdujące się w nim lustro było maksymalnie wypolerowane oraz zrobione z materiału dobrze odbijającego światło. Najlepiej nadającym się do tego celu materiałem jest srebro, jednak niestety trudności z odpowiednim wypolerowaniem tego metalu sprawiły, że zamiast niego wykorzystuje się w teleskopach aluminium.
Inżynierowie zajmujący się budową teleskopów wpadli jednak na pomysł, żeby wykorzystać technologią używaną w produkcji procesorów ALD(Atomic Layer Deposition), która umożliwi tworzenie luster ze srebra. Jest ona w stanie nakładać na daną powierzchnię warstwy danego pierwiastka o grubości jednego atomu. Umożliwi to stworzenie maksymalnie wypolerowanych luster ze srebra, które znacznie zwiększą dostępną naszej cywilizacji moc teleskopów.
Intel podejmuje współpracę z Googlem w celu stworzenie autonomicznych samochodów
Intel współpracuje z należącą do Google firmą Alphabet, która opracowuje technologię umożliwiającą powstanie autonomicznych samochodów. Tworzący procesory gigant wspomaga wysiłki swoją wiedzą o procesach obliczeniowych. Odpowiada za technologię umożliwiającą autonomicznemu samochodowi interpretację danych ze znajdujących się na nim kamer oraz za sprawność obliczeń jakie wykonuje pojazd.
W planach jest usprawnienie mocy obliczeniowej maszyny, tak żeby umożliwić jej sprawną nawigację po mieście. Początki współpracy pomiędzy Googlem, a Intelem nad budową autonomicznego pojazdu sięgają 2009 roku, ale ostatnio stała się ona częstsza.
AI, które powie Ci jak powinieneś głosować
W Portland, w stanie Oregon grupa informatyków pracuje nad sztuczną inteligencją inną od wszystkich innych rozwiązań dostępnych na rynku. Ich AI nazywa się Nigel i będzie oferowało swoim użytkownikom porady we wszystkich aspektach ich życia. Nigel ma kompletnie poznać swojego użytkownika, zrozumieć jego preferencje oraz motywy, które nim kierują.
W jaki sposób Nigel ma tego dokonać? Poprzez otrzymanie nieograniczonego dostępu do wszystkich urządzeń, z których korzysta dany użytkownik. Bot będzie pochłaniał wiedzę dostępną na nasz temat, zmieniając swoje oprogramowanie z każdą kolejną zdobytą przez siebie informacją.
Jak na razie głównym sukcesem Nigela było nauczenie się, że należy wyciszać telefony w kinach. Twórcy AI wierzą, że będzie ono w stanie oferować użytkownikom porady dotyczące tego na kogo powinni głosować na podstawie preferencji danej osoby oraz badania, czy słowa polityka są zgodne z prawdą.
Oczywiście otwartym pozostaje pytanie czy ktokolwiek posłucha rekomendacji politycznych AI oraz o to jak dużą lukę w naszej prywatności stwarza Nigel.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz