Specjalistów zajmujących się tworzeniem stron internetowych można podzielić się na front-endowców i backend-owców. Ci ostatni dbają o to, żeby strona działała tak jak należy. Front-endowcy są zaś odpowiedzialni za to co użytkownik widzi na danej witrynie.
Co składa się na front-end?
Wszystkie elementy wizualne strony, na grafikach i animacjach zacząwszy, a na tekście skończywszy wchodzą w zakres obowiązków front-endowców. Ich zadaniem jest sprawienie, żeby projekt graficzny przerodził się w sprawnie działającą witrynę internetową. Dbają, żeby strony wyświetlały się prawidłowo na rożnych urządzeniach, niezależnie od posiadanej przez nie rozdzielczości. Projektują intuicyjnie działające interfejsy.
Jakie technologie wykorzystują front-endowcy?
Osoby dbające o estetykę stron internetowych muszą sprawnie korzystać z HTML, CSS i JavaScriptu. Trochę upraszczając: HTML służy do tworzenia bloków, z których składa się strona, CSS odpowiada za aspekty graficzne, a JavaScript jest językiem programowania, który można wykorzystać do stworzenia funkcjonalności witryny. JavaScript jest narzędziem wykorzystywanym, kiedy przychodzi potrzeba zrobienia interaktywnych elementów dla strony.
Zwykle w pracy front-endowcy wykorzystują także frameworki. Ułatwiają one programistom życie, ponieważ część standardowych funkcjonalności witryn jest już w nie wbudowana, dzięki czemu nie trzeba każdej strony zakładać na surowym korzeniu.
Popularnymi frameworkami są przykładowo: AngularJS, Foundation, Bootstrap czy Backbone. Pracodawcy często wymagają ich znajomości. Na szczęście osoba dobrze znająca JavaScript będzie w stanie w miarę szybko połapać się w nieznanych sobie wcześniej frameworkach.
Ważna jest także znajomość narzędzi służących do preproccesingu, takich jak Sass, lub LESS. Usprawnią one proces wprowadzania zmian w oprawie graficznej strony.
Jak każda osoba pracują w branży informatycznej front-endowiec musi być gotowy do ciągłych adaptacji wraz z pojawiającymi się zmianami technologicznymi. Przykładem może być tutaj trend dostosowywania witryn do urządzeń mobilnych.
Czym front-endowiec musi się umieć wykazać poza znajomością technologii?
Poczucie estetyki jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych osobom pracującym w tej branży. Znajomość różnorodnych trendów w designie stron internetowych pozwoli front-endowcowi na na wymyślanie adekwatnych do danych potrzeb rozwiązań. Kreatywność pozwoli na tworzenie wyróżniających się na tle innych witryn.
Kolejną ważną cechą jest umiejętność odpowiedniego zadbania o pozytywne doświadczenia użytkownika korzystającego z witryny. Front-endowiec musi potrafić wcielić się w osoby przeglądające stworzoną przez siebie stronę i obiektywnie ocenić wygodę jej użytkowania. Wygoda użytkowania znajduje się w centrum uwagi już w fazie projektowym strony i nigdy jej nie opuszcza.
Przykładem dbania o wygodę użytkowników strony może być jej optymalizacja skracająca czas ładowania się.
Front-end jest dobrym wyborem kariery dla osób interesujących się designem stron internetowych chcących wejść w branżę IT. Wymaga jednak pewnego poczucia estetyki i umiejętności wejścia w buty użytkownika.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz