Co wybrać: front-end czy back-end?

10.11.2017 AUTOR: Radek Borzym

Jeżeli myślimy o tym, żeby zająć się na poważenie budowaniem portali internetowych, to w większości przypadków przyjdzie nam wybrać jedną ze specjalizacji. Dlatego też warto jest porównać obowiązki back-endowców oraz front-endowców i zdecydować się na jedną ze ścieżek kariery.

Czego wymaga się od front-endowców i back-endowców?

Front-end to ta część witryny, z którą styczność mają użytkownicy. To wszystko co widzimy na ekranie, kiedy przeglądamy swoje ulubione strony internetowe. Back-end to wewnętrzna część portalu, dzięki której funkcjonuje on bezproblemowo. Związany jest ze sprawami technicznymi i rozwiązywaniem problemów po stronie serwerów.

Specyfika każdej z tych specjalizacji wymaga czegoś innego od osób pragnących zgłębić ich tajniki. Front-endowiec musi mieć dobre poczucie estetyki, które pozwoli mu na tworzenie przyjemnych dla oka layoutów. Do tego wiedza o tym jak sprawić, żeby doświadczenie użytkownika było możliwie jak najlepsze jest w tej pracy nieocenionym atutem.

Jego kolega pracujący po stronie serwerów  będzie za to potrzebował bardziej szczegółowej wiedzy technicznej, żeby witryna mogła sprawnie funkcjonować. Zamiast zgłębiać najnowsze trendy w projektowaniu stron, będzie musiał być na bieżąco z nowymi technologiami umożliwiającymi działanie portalu.

 

Technologie, które muszą znać front-endowcy i back-endowcy

Front-endowcy muszą mieć opanowane technologie służące do budowania wizualnej strony witryny. Służą do tego głównie HTML, CSS i JavaScript. Istnieje wiele frameworków upraszających budowanie stron, przykładem tutaj mogą być AngularJS, Backbone, Foundation, czy Bootstrap.

Ważna jest także umiejętność posługiwania się narzędziami wykorzystywanymi w preproccesingu, takimi jak np LESS. Czasami osoby na stanowisku front-endowca znają podstawy Photoshopa.

Back-endowcy muszą mieć dobrze opanowane korzystanie z baz danych. Osoba, która widzi swoją karierę w tej specjalizacji powinna znać popularne systemy zarządzania bazami takie jak MySQL, PostgreSQL, SQLite czy MongoDB.

Popularnymi frameworkami dla osób pracujących z serwerami są przykładowo: Django (dla Pythona), Ruby on Rails lub Espress.js.
Back-endowiec musi zadbać o to, żeby dane znajdujące się w bazach były bezpieczne. Znajomość zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa mu w tym pomoże.

Żeby witryna funkcjonowała prawidłowo potrzebna jest znajomość języków programowania wykorzystywanych po stronie serwera. W tym celu używa się zazwyczaj JavaScriptu, Perla, Ruby, lub Pythona. Języki te pozwolą na skuteczną optymalizację działania portalu.

Ostatnio coraz częściej back-endowcy muszą opanować sprawne posługiwanie się technologią pozwalająca na przechowywanie danych we chmurze.

Porównanie zarobków front-endowców i back-endowców

W Polsce mediana zarobków front-endowców wynosi 5430 złotych. Brakuje mediany dla back-endowców, ale zarabiają oni podobne pieniądze do swoich kolegów.

Wybór pomiędzy front-endem i back-endem ostatecznie sprowadza się do naszych predyspozycji. Jeżeli interesuje nas praca bardziej techniczna, to powinniśmy zostać back-endowcami. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystywać nasze poczucie estetyki w zawodzie i interesuje nas kwestia doświadczeń użytkownika to stanięcie na linii front-end powinno być dobrym wyborem.    

Artykuł powstał dzięki:

Coders Lab

Oferuje bardzo intensywne kursy typu bootcamp, umożliwiające przekwalifikowanie I (i) rozpoczęcie pracy w branży IT. Coders Lab to ponad 850 absolwentów, z których 82% pracuje w nowym zawodzie w branży IT. Kursy opracowywane są przez praktyków programowania w zgodzie z bieżącymi potrzebami rynku, a tryb kursu wzorowany jest na najlepszych praktykach szkół języków obcych. Coders Lab pomaga absolwentom w procesie zmiany zatrudnienia za pomocą programu Nowa Praca w ramach, którego współpracuje z blisko dwustoma firmami partnerskimi z całej Polski

 

Polecane artykuły

Zapisz się do naszego newslettera

Wyślij mi newsletter (Możesz się wypisać w każdej chwili).

email marketing powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

email marketing powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

email marketing powered by FreshMail