Od 2001 roku, kiedy wydany został Manifest Agile, programowanie zwinne zaczęło z każdym kolejnym rokiem zyskiwać na popularności. Jest to metoda polegająca na organizacji programistów w niewielkie, samodzielne zespoły, których członkowie sami poszukują rozwiązań dla pojawiających się problemów. Celem tej metody zarządzania jest stworzenie takiego środowiska, które sprzyja szybkiej adaptacji oprogramowania do ciągle zmieniających się oczekiwań klientów. Jej prowadzenie wiąże się z wprowadzaniem gruntownych zmian w kulturze firmy.

Programowanie agile stara się zminimalizować ilość czasu poświęconego planowaniu, tak żeby pierwsza działająca wersja produktu gotowa była możliwie jak najwcześniej. Nie musi zawierać ona wszystkich docelowych funkcjonalności (a nawet nie powinna), ani nadawać się do wypuszczenia na rynek. Ważne jest, żeby taki prototyp nadawał się do dalszego rozwijania. Przewodnią ideą metody jest stawianie na adaptację w razie zaistnienia problemów niż próbowanie ich przewidywania zawczasu.

Tak kończy się pierwsza z wielu faz tworzenia produktu. Zwolennicy programowania agile zwracają szczególną uwagę na potrzebę dzielenia pracy na wiele mniejszych etapów. Po każdym następuje proces oceny powstałego oprogramowania pod względem spełniania oczekiwań klientów. Fazy te zwykle nie trwają dłużej niż parę tygodni. Dopiero po kilku etapach iteracji produkt gotowy jest do wypuszczenia na rynek.

Na początku dnia pracy każdy członek zespołu oznajmia reszcie co udało mu się osiągnąć poprzedniego i czym zamierza zająć się kolejnego. Dzięki temu wszyscy lepiej rozumieją, w którym miejscu aktualnie znajdują się prace nad powstającą aplikacją. Wyznaczane są cele do realizacji na dany dzień, zaś członkowie zespołu posiadają dużą swobodę w wyborze sposobu, w jaki zamierzają sobie z nimi poradzić. Istotą jest tutaj skupienie się na ludziach i komunikacji, a nie na procesach i narzędziach. Z tego wynika też fakt, że klient obecny jest we wszystkich etapach powstawania produktu.

Zgodnie z założeniami metodologii agile bugi testowane są na bieżąco, a nie jak wcześniej pod koniec powstawania oprogramowania. Dla zaoszczędzenia czasu stosowane są automatyczne testy.

Programowanie agile krytykowane jest jako nieprzystające do realiów większych organizacji oraz za promowanie jednego rozwiązania do wszystkich problemów związanych z zarządzaniem. Manifest Agile może być interpretowany na wiele sposobów, przez co wiele firm stosujących tę metodę funkcjonuje często w zupełnie inny sposób.

Mimo tych problemów programowanie zwinne szybko zyskało na popularności poza gronem twórców idei i ich wczesnych zwolenników. Tylko czas pokaże, czy metoda ta przejdzie próbę czasu i czy w przyszłości nie zostanie zastąpiona przez nową modną wśród managerów metodę.

Artykuł powstał dzięki:

Coders Lab

Oferuje bardzo intensywne kursy typu bootcamp, umożliwiające przekwalifikowanie I (i) rozpoczęcie pracy w branży IT. Coders Lab to ponad 850 absolwentów, z których 82% pracuje w nowym zawodzie w branży IT. Kursy opracowywane są przez praktyków programowania w zgodzie z bieżącymi potrzebami rynku, a tryb kursu wzorowany jest na najlepszych praktykach szkół języków obcych. Coders Lab pomaga absolwentom w procesie zmiany zatrudnienia za pomocą programu Nowa Praca w ramach, którego współpracuje z blisko dwustoma firmami partnerskimi z całej Polski

Polecane Artykuły