Body leasing (BL) w IT to jedna z najefektywniejszych form pozyskania wysokiej jakości specjalistów do pracy nad konkretnymi zleceniami w firmie. Nieustanny rozwój rynku, na którym warunki dyktuje pracownik sprawia, że dostęp do osób z cenionymi kompetencjami jest coraz trudniejszy. Agencje outsource’ujące – lub duże korporacje świadczące podobne usługi – rozwiązują ten problem, a także pozwalają na optymalizację kosztów i czasu realizacji projektów. Zobaczmy co to jest body leasing.
Według analiz IDC, cytowanych w raporcie ABSL, wartość całego rynku usług IT w Polsce sięgnęła poziomu 3,14 mld USD. Wciąż to usługi projektowe i integracji systemów stanowią lwią część tego tortu (blisko 80%) i choć usługi outsourcingowe stanowiły w 2013 roku niemal 20% wartości całego rynku IT, wciąż polskie firmy większość procesów informatycznych realizują wewnętrznie. Istnieje jednak możliwość outsourcingu pracowników IT, która jest w stanie przynieść firmie duże oszczędności. Specyficznym przykładem takiego outsourcingu programistów, którym się dziś zajmiemy będzie body leasing. W tym modelu możliwe jest pozyskanie pracowników IT po wyjątkowo korzystnych stawkach.
Body leasing, a outsourcing
Kiedy w firmie pojawia się zlecenie na wykonawstwo projektu z zakresu IT; stworzenie aplikacji, kompleksowej strony, dostarczenie oprogramowania do obsługi określonego hardware’u, a tymczasowo moce przerobowe są ograniczone, pojawia się kilka sposobów rozwiązania problemu.
Po pierwsze – zatrudnienie odpowiednich specjalistów. Każdy, kto kiedykolwiek rozpoczął proces rekrutacyjny w celu przyjęcia do pracy programisty, doskonale rozumie trudności z tym związane. Popyt znacząco przewyższający podaż doprowadził do sytuacji, w której to nie konieczność przeznaczenia wysokich nakładów finansowych jest główną przeszkodą, a fizyczny dostęp do ludzi z określonymi kompetencjami. Jeżeli posiadasz specjalistę – lub zespół – w swojej firmie, najpewniej zarobki nie są główną motywacją, która trzyma go – lub całą ekipę – w strukturach. Ogromną rolę odgrywają bogate pakiety benefitów i wyzwania rozwijające umiejętności, a także odpowiednia atmosfera i relacje ze współpracownikami – mówiąc krótko, “wciągnięcie” programisty do swojej firmy na tak konkurencyjnym rynku wymaga nie lada zaangażowania. Poza tym – jest to po prostu kosztowne i w przypadku tylko czasowego przeciążenia firmy zwyczajnie nieopłacalne.
Po drugie – podzlecenie projektu do software house’u. W Polsce funkcjonuje ich naprawdę dużo i znalezienie takiego, który spełni nasze potrzeby nie powinno być trudne (dyskusyjną pozostaje kwestia jakości, ale odpowiedni reaserch może zaoszczędzić nam sporo nerwów). Oczywistym problemem będzie jednak końcowa wycena projektu dla klienta – która obejmie wynagrodzenie SH oraz marżę. Nie można też zapomnieć o odpowiedzialności za projekt – wszelkie błędy i obsuwy czasowe bierzemy na siebie, poza tym, w zależności od projektu, w umowie wprost może się pojawić zapis uniemożliwiający podzlecenie stronie trzeciej realizacji.
Po trzecie – współpraca z freelancerem. To najbliższe body leasingu rozwiązanie problemu, gdy w firmie nie ma wystarczających zasobów do realizacji kolejnego zlecenia, które także wiąże się z pewnym ryzykiem. Znalezienie odpowiedniego wykonawcy zajmuje czas, a także oznacza powierzenie reputacji firmy w ręce kogoś, kogo znamy tylko z portfolio. Czasem, alternatywą do znalezienia programisty, jest zatrudnienie konsultanta, ale coś takiego może się sprawdzić tylko w niektórych wypadkach.Są jednak takie projekty, przy realizacji których nie może pojawić się najmniejsze ryzyko wpadki.
Body leasing co to jest?
“Wypożyczenie” pracownika o określonych kompetencjach pozwala nie tylko na zachowanie całkowitej kontroli nad pracami, ale także na minimalizację kosztów. Odchodzi żmudny i drogi proces rekrutacyjny, mamy też pewność, że firmę zasili sprawdzony specjalista. Nie musimy brać pod uwagę płatnych urlopów czy absencji chorobowej, a przy odpowiednich nakładach finansowych możemy wręcz skrócić czas realizacji danego projektu. Zwyczajowo można taką współpracę rozliczyć w oparciu o liczbę faktycznie przepracowanych godzin lub wycenić prace z góry (fixed price). Taka elastyczność pozwala na wsparcie istniejącego zespołu w okresach krótkoterminowych, odpadają więc sztywne koszty będące konsekwencją tradycyjnej formy zatrudnienia.
Kluczem do efektywnego wykorzystania body leasingu jest staranne określenie potrzeb. Ograniczając czas na konsultacje z firmą wypożyczającą pracownika pojawia się ryzyko przeszacowania kosztów. Zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają obsługiwać większe zlecenia, ten element może zaważyć o faktycznej opłacalności Body leasingu.
– MŚP dobierają rozwiązania outsourcingowe do swoich aktualnych potrzeb. Zlecają na zewnątrz całe procesy, jak np. obsługę klienta (Call Centre, Service Desk, Help Desk), lub konkretną część projektu, jak np. zbieranie wymagań na etapie analizy, lub testy manualne. Rozwiązania body leasingu mogą być uszyte na miarę dla konkretnych pomysłów czy potrzeb – tłumaczyła w rozmowie z „Dziennikiem Internautów” Marta Barcicka, kierownik Zespołu Zarządzania Personelem i HR w PKO BP Finat. Jej zdaniem, body leasing to także świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy fizycznie firma nie posiada miejsca na dostawienie biurka dla tymczasowego pracownika – rozwiązaniem staje się praca zdalna. W połączeniu z minimalizacją kosztów rekrutacyjnych, można sobie wyobrazić firmę IT posiadającą jedynie elementarny zespół inżynierów, która może konkurować ze znacznie większymi podmiotami o lukratywne kontrakty.
Body leasing w IT, sposób na outsourcing programistów
Wspomnieliśmy na początku, że w sektorze IT to pracownik ma ostatnie słowo; popyt na usługi programistyczno-informatyczne nieustannie rośnie. To świetna wiadomość zarówno dla absolwentów uczelni technicznych, jak i osób wystarczająco zdeterminowanych, by uczyć się programowania na własną rękę. Absolwenci szkół programowania (którzy mogą realizować kursy programowania online czy też w ramach stacjonarnych zajęć) nie muszą decydować się na stałą pracę w jednej firmie; body leasing i współpraca z agencjami świadczącymi tego typu usługi daje możliwość wyboru i pracy przy najciekawszych projektach. Ta różnorodność to dobry sposób na zachowanie świeżego spojrzenia, które stanowi niezaprzeczalną korzyść zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
Body leasing w Polsce jest dziedziną, która dopiero się rozwija i nie ma jeszcze zbyt wielu firm oferujących tę możliwość, jednak wydaje się, że z czasem outsourcing programistów za pośrednictwem tego modelu będzie zyskiwał na popularności.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
CONNECTIS_
+48 22 222 5000
office.pl@connectis.pl
Złota 59
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT.
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.
Zostaw komentarz