Każdy chyba kojarzy wyobrażenia autorów science fiction z lat pięćdziesiątych, w których w super nowoczesnym świecie większość prac wykonywana jest przez maszyny, a ludzie poddają się błogiemu odpoczynkowi. W tym czasie następował spowodowany głównie przez postęp technologiczny, olbrzymi wzrost produktywności i ówcześni głowili się nad tym co ludzie w przyszłości będą robić z nadmiarem czasu. Jeżeli żyjący w tamtych czasach byli zbyt optymistyczni co do swoich przewidywań dotyczących szybkości zachodzących zmian, to współcześnie coraz szybszymi krokami zbliżamy się do sytuacji, kiedy spełnienie ich marzeń stanie się możliwe.
Szybko postępujące prace nad sztuczną inteligencją i robotyzacją sprawią, że świat w najbliższych dekadach będzie wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Już niedługo jeden z najbardziej popularnych zawodów świata, kierowca, przestanie istnieć. Zastąpiony zostanie przez autonomiczne samochody. Podobny los powoli zaczyna ciążyć nad kasjerami. Ale automatyzacja dotknie nie tylko osoby zajmujące się pracami fizycznymi.
Księgowi. Przewodniczy wycieczek. Doradcy finansowi. To tylko parę z grupy zawodów, które mogą zostać zautomatyzowane w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Z każdym kolejnym rokiem szybkość automatyzacji będzie postępować. Jeżeli zapewne powstanie trochę nowych miejsc pracy związanych z serwisowaniem i programowaniem robotów, to na każde nowe miejsce kilka starych zostanie zlikwidowanych. AI będzie w stanie szybciej osiągnąć mistrzowski poziom umiejętności w nowopowstałych zawodach niż ludzie będą w stanie się przebranżowić. Szybko dojdzie do sytuacji, kiedy do pracy na nowych stanowiskach od początku będzie przygotowywana sztuczna inteligencja, a ludzie nie będą brani nawet pod uwagę.
Jakąkolwiek pracę można by nie wymyślić, roboty wykonają ją lepiej niż człowiek. Są w stanie pracować przez 24 godziny na dobę i potrzebują tylko prądu i danych do sprawnego funkcjonowania. Ludzka praca stanie się wysoce nieafektywna.
W takim świecie jedynym realnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie dochodu powszechnego, który wyrówna nierówności pomiędzy właścicielami robotów, a resztą społeczeństwa. Tylko dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie dalsze funkcjonowanie gospodarki opartej na konsumpcji.
W tak powstałym świecie spełnią się wyobrażenia pisarzy science fiction. Ludzie będą mieli więcej czasu, żeby oddawać się swoim hobby i spędzać go z rodziną. Zmniejszy się przestępczość. Każdy będzie miał więcej możliwości, żeby wyrobić w sobie gust dotyczący filmów, gier czy książek, dlatego też kultura ulegnie gwałtownemu procesowi podziału na nisze. Więcej autorów będzie mogło swobodnie realizować swoje pomysły, w mniejszym stopniu przejmując się ich komercyjnością niż miało to miejsce do tej pory. Większa część społeczeństwa będzie miała czas na aktywność fizyczną, dzięki czemu ogólny poziom zdrowa wzrośnie.
Artykuł powstał dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Zostaw komentarz